Azem Parllaku

22 shkurti ’91, kur deputetët e gjeneralët e sotëm mbronin Enverin

Rrëzimi i shtatores së diktatorit Hoxha, nga sheshi “Skënderbej” në Tiranë është një ngjarje që, për ne shqiptarët kulmon si... »

16831219_10154944201197381_1252169186_n

Lavdi jetës dhe veprës së patriotit Shaban Ramë Gjonbalaj!

Me rastin e 9 Vjetorit te Pavarësisë se Kosovës komuniteti shqiptar i Amerikës ne New York organizoj një manifestim ku... »

Frank Shkreli

NATO mbetet gurthemeli i mbrojtjes së vlerave perëndimore

Në kryeqëndrën e Aleancës së Atlantikut Verior, NATO në Bruksel u mbajt këtë javë mbledhja e ministrave të mbrojtjes të... »

Azem Parllaku

Pa Amerikën, “siguria kolektive” si çorbë shumëkombëshe

“Ne të gjithë shohim komunitetin tonë të kombeve nën rrezikun e fronteve të ndryshme, ndërsa harku i paqëndrueshmërisë ndërtohet në... »

kryeministria

Ose protestoni ose bëni gati valixhet, zgjidhje tjetër nuk ka!

Armand Maho Kryeministri Edi Rama kujton se problemin protestuesit e kane me ndertesen! Ne fakt askush nga ata sdo tja... »

dashnim-hebibi

Ditë feste! Të mos harrojmë!

Dashnim Hebibi Të mos e harrojmë kontributin madhor të liderit demokrat, Prof.dr.Sali Berisha. Na kujtohet të gjithëve, vizita e presidentit... »

roland-qafoku-33-kryeministrat-635x356~2

Nëse Rama do ishte publicist do tallej me Ramën kryeministër

RUBRIKA /VERA E RE NE FUÇINE E VJETER Roland Qafoku, AFP Therës, shpotitës, artikulues brilant e deri tallës deri në... »

Anton Çefa

Nën peshën e mbresave dhe të përsiatjeve të Pavarësisë së Kosovës

Atë ditë aq të pritur prej shekujsh, prej vitesh, prej orësh, atë ditë të 17 Shkurtit, kur në ndërgjegjen kombëtare... »

dritan-kaba

Detyrimet e NATO-s, më të rëndësishme se premtimet elektorale

Ne takim e zhvilluar dje ne zyrat qendrore te NATO, ne Bruksel, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Gen. Mattis kerkoi... »

Arben Llalla

Kreshnik Spahiu dhe Vangjel Dule bashkë kundër PDIU-së

Arben Llalla Përse PDIU sulmohet në të njëjtën ditë si nga Vangjel Dule, si nga Kreshnik Spahiu? Natyrisht, në pamje... »

Fejzi Hajdari,
gazetar, botues i gazetës "Lajm"

Platformë për të mos ikur nga trojet etnike në Maqedoni, jo për pikë politike

Pse nënshkruat një dokument politik – platformë, deklaratë, propozim, ide…, apo si e quajtët (apo si do ta quani?), ku... »

Arben Llalla

Vangjel Dule nuk është grek dhe disa fakte të tjera

Në emisionin Top Story të Sokol Ballës kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule foli shumë. Ai pretendoi që nuk është avokati... »

Refik Hasani

Për rikonfirmimin e Referendumit të vitit 1992 në Luginë të Preshevës

Me rastin e 25-vjetorit të mbajtjes së referendumit të 1-2 marsit 1992, nga ne banorët e Komunave të Medvegjës, Bujanocit... »

Spartak Ngjela

Zoti Rama, vazhdo me Çamërinë, kërko shkollat shqipe sipas marrëveshjes 1926

Ajo që duhet të bëjë çdo ditë kryeministri shqiptar është që të tregojë se nuk ka lidhje interesi në favor... »

13458795_1064260710310309_4364741536651293610_o - Copy

Lucy’s Brooch

    LUCY’S BROOCH Nga Gena Morina – Bajrami   (Me rastin e Shen Valentinit) U bënë më shumë se... »

Dritero-Agolli-640x340

Dritëro Agolli – Shëmbëllimi i Shqipërisë

Krijimtaria dhe jeta e tij janë pjesë e pandarë e unit shqiptar; sepse tek ai përmblidhen kapitujt e historisë sonë:... »

Gjylie Rexha

Për radion si komunikim i dobishëm

Gjylie Rexha* Shoqëruese dhe tërheqëse, edhe pse me ndikimin e zbehur, radio ruan vendin e konsoliduar në peizazhin mediatik të... »

Hirësia e Tij, Kryepeshkopi +Aleksandër i Kishës Ortodokse Shqiptare në Argjentinë

112-vjetori i vrasjes së Papa Kristo Negovanit nga grekët

Nga Hirësia e Tij, Kryepeshkopi +Aleksandër i Kishës Ortodokse Shqiptare në Argjentinë   Ne daten 12 Shkurt ora 11.00 u... »

Baki Rexhepi

Zhvillimi vjen pas rrëzimit të mureve

Është e natyrshme që ndryshimet e gjeneratave janë pasoj e ndryshimit të kohës, ndërkohë që hapësira, vendi, mbetet i njëjtë.... »

Frank Shkreli

50-vjetori i një çmendurie kombëtare

Në historinë e kombeve të mëdha e të vogla ndodhin lloj-lloj fatkeqësishë: luftëra, pushtime, fatkeqësi të natyrës, e tjera. Gjysëm... »

Musine Kokalari

Si e kam njohur Musine Kokalarin

Nga Pertefe Leka Musine Kokalari është një personalitet i njohur i historisë dhe letërsisë shqipe. Ajo është heroina shqiptare e... »

Avokati  Kieran Both

Revokimi i vizёs nё ambasadё, a ka ndonjё shans mё pas?

Rubrika “Çështje tё Emigracionit”: Avokati Kieran Both u pёrgjigjet pyetjeve tuaja   Njё nga lexuesit e rubrikёs sonё na ka... »

Azem Parllaku

Si e përgjakën Lumën çlirimtarët bolshevikë (!?)

Kur duheshin edhe pak ditë, që të shpallej çlirimi i Shqipërisë, në Novosej të Kukësit njërin nga fshatrat padyshim i... »

huckeburry

Dietë në letërsi

Në listen e librave të ndaluar –  veprat  të njohura në literaturën amerikane    Në vitin që sapo lamë pas(2016), në një shkollë  të mesme publike... »

flynn-rice

Politika e jashtme amerikane dhe shqiptarët

Zgjedhjet e fundit për president në Shtetet e Bashkuara shkaktuan debate të ashpra jo vetëm midis kandidatëve të dy partive... »

Prof. Asc. Dr. Thanas L. Gjika

Dritëroi dhe skllavërimi i talenteve në komunizëm

Më 3 shkurt 2017 u nda nga jeta poeti i talentuar Dritëro Agolli. Iu bënë homazhe qeveritare në Pallatin e... »

Vace zela

Vace Zela, valsi ynë i lumturisë

Me rastin e 3 vjetorit te ndarjes nga kjo bote te artistes sone te madhe, Vace Zela (7 prill, 1939... »

Anton Çefa

Gjëegjëzat

Nga tradita e edukatës popullore   Gjëegjëza është një “përshkrim i tërthortë e i ngjeshur (zakonisht në vargje) i një... »

Azem Parllaku

Kur Rama, Erdoganin e quan Sulltan

Dy rrymat fetare islamike guleniste e erdoganiste janë në garë, të parët kanë investuar kryesisht në arsim, të dytët më... »

Naum Prifti

Naum Prifti: Vdekja e Dritëroit, një lajm i hidhur për një koleg e mik

Sot paradite mësova një lajm të hidhur: vdekjen e shkrimtarit, kolegut, mikut dhe shokut tim Dritëro Agolli, gazetar dhe shkrimtar... »