Avokati  Kieran Both

Çfarë janë “Sanctuary Cities”?

Rubrika “ Çeshtje tё Emigracionit = Avokati Kieran Both pёr ju   Termi “Sanctuary Cities” i referohet qyteteve e njësive... »

Dr Gëzim Alpion
Universiteti i Birminghamit, Angli

Të injoruar por jo të dorëzuar – Deklaratë për mediat në përvjetorin e katërt të peticionit

Në emër të Grupit të Lobimit Birmingham, Angli, 18 Mars 2017 Të indinjuar nga injorimi sistematik i Dibrës nga shteti... »

Prof. Asc. Dr. Thanas L. Gjika

Për idenë e ndalimit të shfaqjes së filmave në kohën e diktaturës

Mendimi për të ndaluar shfaqjen e filmave të krijuar gjatë periudhës së diktaturës së komunizmit, më duket i nxituar. Më... »

Frank Shkreli

A nuk ka Shqipëria njerëz të papërlyer?

Fjala i “papërlyer” ose e “papërlyer” mund të ketë një domethënje fetare në veshët e disave, sidmos të krishterëve, por... »

Azem Parllaku

Ushtria e Kosovës; Çfarë ende duhet ditur (?!)

NATO dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë dalë hapur kundër nismës për shndërrimin e njëanshëm të FSK-së në ushtri.... »

rudi erebara

Kush e bën qeverinë teknike, po njerëzit kush i propozon e zgjedh?

Rudi Erebara Nesër hyjmë në javën e katërt të protestës si Pd. Përpara, 4 javësh, nuk e dinim se Pd... »

memoryposter

Kondomizimi i kujtesës

PhD. Julian Bejko, Universiteti i Tiranës [email protected] Është hera e parë që s’kam asnjë dëshirë të shkruaj për diçka që... »

Avokati  Kieran Both

A mundet një shtetas amerikan të humbasë shtetësinë për shkak të udhëtimeve të shumta jashtë Amerikës?

Rubrika “Çeshtje të Emigracionit”: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve të lexuesve lidhur me shtetësinë amerikane.   Pyetje: Unë jam... »

martin_camaj

Malësori bujar dhe europiani erudit

Të tjerët për Martin Camajn, në kujtim të 25-vjetorit të vdekjes   Në një shkrim me titull: Martin Camaj përherë... »

Mesila Doda dhe  pjesetare te Klubit te Patrioteve te Rinj te PDIU, duke protestuar perpara ambasades se Maqedonise, ne Tirane. Ata kane kundeshtuar vendimin e presidentit se Maqedonise, George Ivanov, duke mos i dhene mandatin Zoran Zaev per te krijuar qeverine, per shkak te marreveshjes me partite shqiptare ne Maqedoni./r/n/r/nMesila Doda and members of the Club of Young Patriots of PDIU, protesting before the Macedonian embassy in Tirana. They objected to the decision of the President of Macedonia George Ivanov, not to given Zoran Zaev the mandate to create government, because the agreement with the Albanian parties in Macedonia.

Zhurnalisti i kotecit zbulon komplotin e Mesila Dodës

Dritarja mediatike e Musa Xhaferrit me emrin qesharak “Zhurnal” e gjeti komplotin. Sipas portalit të BDI-së, Mesila Dodën e ka... »

Avokati  Kieran Both

Emigracion: Programi DACA është ende në fuqi – Aplikoni tani nëse jeni të ligjshëm për të.

Këto ditë na erdhi një pyetje nga një lexues i rubrikës sonë tek ILLYRIA. Ai na pyet nëse mund të... »

Fan S. Noli

Noli: “Më ka zënë shqipja”

13 Mars 1965 vdiq Fan Noli – Ta përkujtojmë *   « Në një rast pyeta Nolin se si kish duruar... »

Sami Repishti, PhD

Shprehja “Armik i Popullit” – si histori dhe paralajmërim

Ridgefield, CT. USA.- Me 27 shkurt 2017, gazeta prestigjoze amerikane The New York Times, botoi dy artikuj që ironikisht ndërlidheshin,... »

Një foto e vitit 1970. Anëtare të Redaksisë së Gazetês "Bota e Re", bashkë me anëtarë të SHKA të Studentëve "Ramiz Sadiku". Arif Demolli (i treti në këmbë, nga e djathta)

Shkrimtari që tregoi “si mbijetuan shqiptarët”, s’është më midis nesh

Sot u nda nga jeta Arif Demolli, shkrimtari, i cili arriti t’i kthente në humor me shumë sukses situatat dramatike... »

Bashmir Xhemaj

Biografia e Martti Ahtisaarit: Të pathënat për Kosovën

Sërish dhe për të fundit herë, Kosova dhe Ahtisaari u takuan në vitet 2006-2008. Dy vitet e negociatave që quan... »

Harry Bajraktari

Me politikë kundër shqiptarëve nuk mund të zgjidhet kriza në Maqedoni

Kriza politike në Maqedoni, pas refuzimit të presidentit Ivanov që t’ i jipet mandati shumicës parlamentare për formimin e qeverisë... »

Prof. Asc. Dr. Thanas L. Gjika

Thembra e Akilit e Prof. Pëllumb Xhufit

Profesor Pëllumb Xhufi është një historian i mirëformuar, autor i disa veprave dhe i shumë artikujve dinjitozë për historinë e... »

Ramush Haradinaj

Harry Bajraktari: Me Haradinajn, Franca po dështon në drejtësi

Shtyrja e vendimit për herë të dytë për lirimin e liderit të AAK-së, z. Ramush Haradinaj dhe ndalja e tij... »

Avokati  Kieran Both

Të kuptojmë masat e reja për Emigracionin dhe të drejtat e emigrantëve pa dokumenta

Rubrika “Çeshtje të Emigracionit”: Për ju avokati KIeran Both:    Presidenti Tramp, kohët e fundit, ka lëshuar urdhëra ekzekutiv për... »

Azem Parllaku

Një çadër për të shpëtuar Maqedoninë

VMRO, partia e telasheve në Maqedoni nuk e pranon që, gjuha shqipe të jetë e barabartë, e pranueshme dhe e... »

Milazim Krasniqi

Ndëshkimi i Ramush Haradinajt nga aleatët. Pse?

Shtyrja e vendimit të gjykatës franceze për Ramush Haradinajn për 6 prill, është vendim për ta mbajtur peng për qëllime... »

mesila doda demi

Maqedonia s’ekziston më, të ecim drejt shtetit të vetëm shqiptar

Mesila Doda* Republika e Maqedonisë prej sot nuk ekziston më. Fundin e saj e ka nënshkruar vetë Presidenti me i... »

Kreshnik Çollaku

Amnezia Rilindase dhe MAGA

Analiste rrogetare te qeverise dhe eksponente te rilindjes,ne fushaten e panikuar anti proteste dhe anti opozite,ngazellejne se kane kapur nje... »

Frank Shkreli

Siguria e gazetarëve në agjendën e OKB-së

Përfaqësuesit më të lartë të dy organizatave më të njohura botërore për mbrojtjen e të drejtave dhe të punës së... »

Gjylie Rexha

Të pathënat

Gjylie Rexha* Në heshtje provon të shoh përtej mjegullës. Mjafton të përqendrohet në kujtesën për gjithçka që ka ekzistuar, për... »

Flamur Çelaj

Si mund të jemi konkurrues në rajon kur TVSH dhe taksat vendore i kemi 2-3 herë më të larta?

Flamur Celaj, deputet i LSI-së në Vlorë Përshëndes projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për zhvillimin e turizmit në Jug dhe... »

mohini e bukur

Një e njohur e rastit – Miq që i takojmë dhe i humbasim udhëtimeve

Zakonisht nuk i mbajmë mend  bashkudhëtarët e rastit në avione. Megjithatë, në 35 udhëtime gjatë dy dekadave në Evropë e në atdhe,... »

Azem Parllaku

Gruevski si urrejtës i shqiptarëve

Kryetari i partisë VMRO DPMNE, Nikolla Gruevski, ka akuzuar Lidhjen Social-Demokrate të Maqedonisë, LSDM dhe Bashkimin Demokratik për Integrim BDI,... »

megi-h

Kërcimi – arti i bukurisë plastike

Shkruan Megi Ndoka – artiste – balerinë Duke qenë një kërcimtare e porsadiplomuar dhe duke njohur tashmë vështirësitë e këtij... »

Azem Parllaku

22 shkurti ’91, kur deputetët e gjeneralët e sotëm mbronin Enverin

Rrëzimi i shtatores së diktatorit Hoxha, nga sheshi “Skënderbej” në Tiranë është një ngjarje që, për ne shqiptarët kulmon si... »