Zgjedhjet/zgjidhjet parlamentare serbe: pro dhe kundër?!

Kjo temë për shqiptarët në ish Kosovë Lindore apo Luginë të Preshevës si duket tashmë që dy dekada është shumë... »

Hipokrati dhe hipokriti

M’u kujtua thashethënia se në hyrje të burgut në Stamboll shkruan:“Këtu nuk ka zot”. Ndoshta nuk është thashetheme por unë... »

Përtej të qeshurës së një barcolete

In memoriam për Skënder Sallakun   Çdo vdekje e një artisti të shquar është e hidhur. Me veprimtarinë e tij... »

Integrimi i Kosovës në BE, synimi ynë parësor dhe i patjetërsueshëm

Faleminderit e nderuara znj. Presidente, Të nderuar anëtarë të Këshillit të Sigurimit, Zonja dhe zotërinj, Është kënaqësi e veçantë t’ju... »

Kongresi Amerikan, gjithmonë pranë Kosovës

Për pothuaj katër dekada tani, anëtarë ose grupe anëtarësh të Kongresit Amerikan, si nga Senati ashtu edhe nga Dhoma e... »

Tirana e lashtë dhe përvjetorët e saj si kryeqytet

Nga Saimir Lolja Për dijeni, grupimi i gërmave “Tiran” ndeshet në këto raste: Tiran (ose Tigranes ose Diran) ishte mbret... »

40 kongresistë i shkruajnë Sekretarit Kerry: NATO-ja duhet të vazhdojë zgjerimin

Kongresistët kërkojnë anëtarësi për Maqedoninë dhe Malin e Zi në NATO dhe për Kosovën në Partneritetin për Paqe me sy... »

Shqipëria dje, sot dhe e integruar në BE në sytë “fotografit” që u bë ambasador në Tiranë

Një ‘fotograf’ austriak fikson me kameran e tij revoltën anti-komuniste të 1 korrikut 1990 në Shqipëri, që shoqërohet nga 700... »

Epiri dhe përkatësia etnike e epirotëve

“S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë!” (Lord Byron)   Epiri është toka klasike... »

Vaçe Zela, shoqja jonë e gjimnazit

Kur familja ime u shpërngul nga qyteti i Korçës për t’u vendosur përfundimisht në Tiranë, gjatë paketimit të plaçkave, palosa... »

Midis 4 dhe 6 shkurtit për të mos harruar

6 shkurti përmendet si dita e fillimit të shkatërrimit të objekteve të kultit dhe përndjekjes së fesë. Në të vërtetë... »

Në Serbi shtim të popullsisë ka vetëm në Luginë të Preshevës dhe Sanxhak

Enti i Statistikave Shtetërore të Serbisë parashikon se vetëm komunat shqiptare dhe boshnjake do të kenë rritje të numrit të... »

Toka duhet kthyer tek i zoti

Himariotit ‘Fshatar i Lirë’, zot i tokës i rritur në varfëri por në liri. Mbrojtja e trojeve të të parëve,... »

Janusi dyfytyrësh në portën e Ulqinit

Malësia nën Mal të Zi do të shpërthejë si “Mitrovicë” apo do të kthehet në “Çamëri”?   Në Ulqinin antik... »

Zhurma e madhe hyjnore

Me vullnetin e zotit, pas shumë vjetësh diktature, vendi ynë fqi, Shqipëria, u çlirua nga diktatura. Deri atëherë e vetmja... »

Ja si polemizohet për letërsinë në Tiranë

Dy replika nga Ardian Vehbiu dhe Minella Aleksi   Kur paguan autori Ardian Vehbiu Para disa javësh, faqja online ResPublica... »

Deklaratat e Sekretarit Kerry dhe realiteti shqiptar

Zoti Xhon Kerri (John Kerry) Sekretari amerikan i Shtetit ka tronditur opinionin publik dy ditë me parë kur nga konferenca... »

Konferenca e Mynihut dhe oligarkët e Ballkanit

Të dielën më 2 shkurt, në Munih të Gjermanisë morën fund punimet e “Konferencës së Munihut”, e 50-ta e radhës... »

Enver Hoxha, varrmihësi i nacionalizmit shqiptar

[Të dashur bashkatdhetarë, brenda trojeve etnike dhe në diasporë! Brenda mundësive që keni, mundohuni ta lexoni librin e dr. Vasfi... »

Ndotja akustike – një shembull i mirë që vjen nga Kosova

Feja islame u krijua nga Muhamedi para 1500-1600 vjetëve dhe në atë kohë nuk kishte altoparlante. Pse shurdhohen të tjerët, që... »

Autorizimi për punësim në Amerikë

Punëdhënësit amerikanë si regull duhet të verifikojnë nëse personat që punësojnë janë të autorizuar ligjërisht për punë, pavarësisht nga statusi... »

Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët

Para disa viteve një mik më ka pyetur se cilin nga personat e konsideroj intelektualin me të shquar kosovar. I... »

Hendeku i pabarazisë sociale dhe sfida joreale e Obamës

Fjalimi i gjashtë i presidentit Obama mbi gjendjen e vendit (State of the Union) kishte në qendër të vëmendjes shumë... »

Të takosh Isabel Alenden

BOSTON – Vetëm mendimi që do të shihja Isabel Allende live në prezantimin e librit të saj më të ri,... »

Mali i Zi, aty ku shqiptarët trajtohen si “tepricë nacionale”

Shpesh herë edhe më keq se komunitetet kulturore ardhacake të romëve (mbi 6.000) e të egjyptianëve (mbi 2.000 vetë) 1.... »

Më kopracë se skocezët!

E pat puna! Na shkoi fytyra në përmasa planetare! Më dorështrënguar se skocezët, kjo po që është akuzë e rëndë!... »

Rezoluta e Bujanit – 2 janar 1944, para dhe pas

Me rastin e 70 Vjetorit   Me daten 31 dhetor 1943 deri me daten 2 janar 1944, ne katundin Bujan... »

Letër e hapur subjekteve politike shqiptare në komunën e Ulqinit

Ju bëjmë thirrje në mënyrë vëllazërore që sa më parë, të merrni iniciativën,për formimin e koalicionit të subjekteve politike shqiptare... »

Pse e dua dhe i jam mirënjohës pafundësisht Kryepeshkopit Anastas Janullatos

Nga Kristaq Bata Të gjithë besimtarët ortodoksë të Shqipërisë, ashtu besoj edhe ata të diasporës të besimit ortodoks, u gëzuan... »

Ja pse protestoj kundër Kryepeshkopit grek Janullatos

Ardhja e kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë Anastas Janullatos “pranë” Diasporës shqiptare amerikane është jo vetëm shumë larg,... »