Dhënia e shtetësisë sa e këndshme aq edhe e frikshme

Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky vendim... »

Rrëzimi i Morsit dhe rrëzimi i demokracisë

Rrëzimi i Presidentit Mohamed Morsi u shoqërua me festime që zgjatën gjithë natën në sheshin e famshëm tashmë për protesta... »

Vetqeverisja, një ndër vlerat themelore amerikane

Nga Zëri i Amerikës Vetë-qeverisja, ose një sistem që i lejon popullit të kryejë të gjitha funksionet e nevojshme pa... »

Zëvendësimi i pavarësisë

Politikanë e diplomatë të ndryshëm të vendeve anëtare të BE-së vijnë shumë shpesh në Kosovë. 23 shtete të BE-së e... »

Gëzuar ditëlindjen Amerikë!

Ndikimi i pavarësisë amerikane në botë   Me 4 Korrik, 1776, Kongresi i dytë Kontinetal, miratoi Shpalljen e Pavarësisë të... »

Pas Kroacisë, i gjithë Ballkani në BE

Çdo vend që lidh veten me këtë bashkim çon përpara kauzën e paqes   James Joyce (Xhejms Xhojs) ka shkruar... »

Love is business ose dashuria sipas Obamës

Pakkush e ka vënë re një lajm në këto ditë të zhurmshme zgjedhore. Lajmi vjen nga SHBA. Erës së fortë... »

Fitoi apo humbi sovrani/popull?!

Fitoi aleanca e majtë, një fitore e thellë e paparashikuar as nga vetë ky grupim. Por, problemi që shtrohet apo... »

Përvjetori i masakrës së çamëve

Muaji i qershorit është muaji që çamët dhe të gjithë shqiptarët kudo, kujtojnë viktimat e masakrës të vitit 1944, kur... »

A mund të ketë ndryshuar diçka në Shqipëri?

Qe edhe zgjedhjet parlamentare shumë të pritura të 23 qershorit, 2013 në Shqipëri erdhën e shkuan. Fitoi aleanca e majtë... »

Bukuria e një mëngjesi amerikan…

Më është bërë zakon që nga ora 6.20 am deri ne 7:00, të bëj shëtitjen e mëngjesit përreth lagjes sime.... »

Ju që shkatërruat PD-në!

Kur kemi dy minuta kohë shpesh na bie të mendojmë se nga vimë e ku shkojmë? Vendin se ku kemi... »

Votimi, detyrë dhe përgjegjësi

  Nga Dr. Elton Mara Duke marrë shkas nga thirrja që organizata “Vatra” i bëri popullit shqiptar përpara zgjedhjeve, publikuar... »

Domethënia e trazirave në Turqi

Që prej 31 majit rebelimi ka tronditur Turqinë: A mund të krahasohet ai me kryengritjet arabe të cilat që nga... »

Të vlerësojmë ato që kemi arritur dhe të mos bëjmë eksperimente

E majta për të cilën ne po flasim, nuk është as e majta Italiane, Franceze apo Suedeze, por e majtë... »

Tung diell!

Tek rruga Him Kolli është një bar kafé që ka diell dhe gjatë dimrit më pëlqente të pija kafenë aty... »

Katrahurë

Kujt i shërben kjo katrahurë e madhe që po bëhet sot në Shqipëri ?   Të dëgjosh dy vëllezërit, pasardhës... »

Idealet perëndimore frymëzojnë arritjen e paqes në Ballkan

Kur nënpresidenti Biden iu drejtua Parlamentit të  Bashkimit Evropian më 06 maj 2010, ai lavdëroi BE-në për ndërtimin e asaj... »

Fanatikët dhe ekstremistët s’kanë vend në Kosovë

Po shkruaj sot në emrin tim, në emrin e votuesve të mi të cilët më kanë besuar votën e tyre... »

Diskriminimi i shqiptarëve përmes ligjit zgjedhor

Nga zgjedhjet e para pluraliste(9 dhjetor 1990) e deri më tash në Mal të Zi kanë ekzistuar tre modele zgjedhore... »

Obama duhet të vizitojë Shqipërinë

Do që ta marrësh veten? Shko në Shqipëri. E bëri presidenti George W. Bush. E bëri Bill Clinton dhe po... »

Bashkohu me Rrjetin “Miqtë e Shqipërisë”

Të nderuar bashkatdhetarë, të nderuar miq të Shqipërisë, Nisur nga rëndësia e veçantë që ka potenciali i madh njerëzor, kulturor,... »

Jo Jugosllavia e tretë Nikolla Gruevski!

Populli shqiptar në Maqedoni nuk është rentierë në trojet e veta etnike, prandaj klasa politike shqiptare duhen të ndërrojnë kursin... »

Fushata me autobus, një praktikë amerikane

Larg dhe afër. Edhe pse fushata e tanishme është një  prioritet për ata që jetojnë në vendlindjen tonë, gjithsesi, ne... »

Cmira e Ramës dhe “Modeli Basha”

Në prill 2005 në lokalin “Mrizi i Zanave” tek Ura e Tabakëve, gjatë promovimit të botimit tim antolog Tony Blair... »

Si nuk hypi Faja n’fik?

Nganjehere, rralle, teper rralle kryeopozitari Rama, qe e synom me domosdo, dhe gati e ka bere fakt te kryer marrjen... »

Kur dëgjova për herë të parë për Ernest Koliqin

Emrin e Ernest Koliqit e kam ndigjue pas kthimit nga ushtria kur mezi gjeta një punë të rëndë krahu në... »

Spiralizmi, lëvizja e re letrare shqiptare

Spiralizmi (Lat. Spiralismo), është një lëvizje letrare e lindur në Shqipëri pas rënies së diktaturës komuniste në fillim të viteve... »

Prishtina më europiane se katakombet parapolitike të Shkupit

Pse Kosova arriti të bëjë marrëveshje me Beogradin dhe pse këtë nuk mund ta bëjë Maqedonia me Greqinë? Të gjithë... »

Pse jemi të vonuar për vizat me SHBA

Në shkurt të këtij viti, gjatë takimeve në Mëngjesin e Lutjeve në Washington, pas kërkesës gjithëpërfshirëse të ambasadorit tonë në... »