Krimi dhe ndëshkimi – version shqiptar

“Babai im nuk më tregoi kurrë për Borovën. Tani që zbulova aktet çnjerëzore, figura e tij më është kthyer përmbys”-u... »

Shekulli i kllapisë

Një film mbi shëmbjen e komunizmit shfaqet në Kongresin amerikan   Komisioni për Sigurim dhe Bashkëpunim në Evropë, i njohur... »

Zoti Rama, mos pranoni bekim nga Janullatosi

Zgjedhjet parlamentare mbaruan. Ne do t’ju kemi juve Kryeministër të Shqipërisë në muajin shtator, zoti Edi Rama. Ju uroj mbarësi... »

Kah toka e premtuar

Shqiptarët e Kosovës, po e braktisin vendin e tyre, të dëshpëruar dhe kështu po ja mësyjnë drejt perëndimit, atje ku... »

OKB-ja dhe të drejtat e njeriut në Shqipëri

Komisioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB-së) për të Drejtat e Njeriut është duke zhvillur punimet e sesjonit të... »

Historia pellazgo-ilire duhet parë me sy promovimi dhe jo përfitimi

Në qytetin e Helenit kishte qetësi edhe pse fluksi i turistëve është më i madh gjatë verës. Si edhe mesdita... »

Për Rilindjen e Partisë Demokratike dhe të së Djathtës Shqiptare

Edhe ne imigrantët mund e duhet të kontribojmë në Rilindjen e Shqipërisë sonë të dashur, në Rilindjen e Partisë Demokratike... »

Statusi legal i pronave çame dhe traktatet që i mbrojnë ato

Tashmë e drejta e çdo individi apo bashkësie për të jetuar i lirë e me dinjitet në trojet e tij... »

Tepër njerëzore për të qenë shenjtore?

Duke pritur me padurim shenjtërimin e Nënë Terezës   Javën e kaluar Papa Françesku aprovoi shenjtërimin e dy prej pararendësve... »

Diaspora nuk është pronë e asnjë partie apo organizate

Riorganizimi i Diasporës së Amerikës pas vitit 1992 është njëlloj si në Shqipëri dhe Kosovë. Ajo pamje. Lulëzojnë përmbi dyqind... »

Një dënim i tranzicionit 20-vjeçar

“Traumat e Tranzicionit”, nga Elida Buçpapaj, publicistja e njohur, në trojet shqiptare dhe në diasporë, për shkrimet e saj jokonformiste... »

Identiteti i injorantit

Një referencë e njohur letrare, thotë se çdo tekst duhet menduar si një lloj makine dhe për këtë arsye, kërkohet... »

Tirana – kryeqyteti i antiligjit ose kryeqendra e korrupsionit shqiptar

Pas pesë vjetësh vizitova vendlindjen time, Shqipërinë. Pikërisht një javë pas zgjedhjeve të përgjithshme që kanë qetësuar përfundimisht si fituesit... »

Dëshmia sipërane e poetit

(Burgologjia e Visar Zhitit në dy libra autobiografikë)   E arrestuan më 8 nëntor 1979, në ditë feste, ditën e... »

Vajza që sfidoi Talebanët, e frymëzuar nga Nënë Tereza

Malala Yousufzai, vajza 16-vjeçare nga Pakistani e cila vitin e kaluar u qëllua me plumb nga talebanët, vetëm e vetëm... »

Për falje nuk është kurrë vonë

Do doja të veçoja dy ngjarje që më kanë mbetur në mendje këtë javë. E para, ardhja në Shqipëri e... »

Tragjedia e Çamërisë në anglisht

Shekulli i kaluar do mbetet ndoshta si shekulli më i mallkuar i historisë për nga krimet e shkaktuara kundër njerëzimit... »

Shoqërore

Kushtetuta e Kosovës asnjëherë nuk është marrë seriozisht nga askush. Prej fillimit ajo funksiononte si emërtim vendës që mbështjell Planin... »

Konservatorizmi dhe pesha e tij në psikën dhe jetën kombëtare

Konservatorizmi shfaqet si tendencë e rujatjes së dokeve e zakoneve, mënyrës së jetësës, institucioneve shoqërore tradicionale, vlerave etiko-morale, dhe si... »

Shqiptarëve ua ka fajin mendësia komuniste dhe jo Sali Berisha

Në takimin e Maltës (1989) udhëheqësi sovjetik, Mikail Gorbçovi, i shpalli George Bushit (Plakut) se sistemi komunist, sistemi politik njëpartiak... »

Shenjtërimi i një miku të madh të shqiptarëve

Vatikani njoftoi të premten që kaloi se Papa Françesku ka nënshkruar dokumentacionin për shpalljen e Papa Gjon Palit II —... »

Për një Parti Demokratike post-tranzicion

Tashmë kemi kandidaturat e përzgjedhura nga Kryetari i dorëhequr i PD-së dhe një datë për të votuar, 22 Korrik. Procesi... »

Lugina e Preshevës, pjesë e orekseve dhe e interesave të ndryshme

Lugina e Preshevës, siç e quajtën amerikanët në vitin 2001, që u përqafua si emërtim nga shqiptarët dhe të huajt,... »

Zgjedhjet në Shqipëri dhe mercenarizmi i kosovarëve

Vardisja Edi Ramës Sa ndot më vjen nga vardisja që kosovarët kanë filluar t’i bëjnë Edi Ramës. Kur dëgjoja Asllan... »

Çamëria shqiptare – problem mbarëkombëtar

Problemi i Çamërisë Shqiptare është problem në rradhë të parë i mbrojtjes së të drejtave të njeriut: njohja e gjuhës,... »

Dhënia e shtetësisë sa e këndshme aq edhe e frikshme

Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky vendim... »

Rrëzimi i Morsit dhe rrëzimi i demokracisë

Rrëzimi i Presidentit Mohamed Morsi u shoqërua me festime që zgjatën gjithë natën në sheshin e famshëm tashmë për protesta... »

Vetqeverisja, një ndër vlerat themelore amerikane

Nga Zëri i Amerikës Vetë-qeverisja, ose një sistem që i lejon popullit të kryejë të gjitha funksionet e nevojshme pa... »

Zëvendësimi i pavarësisë

Politikanë e diplomatë të ndryshëm të vendeve anëtare të BE-së vijnë shumë shpesh në Kosovë. 23 shtete të BE-së e... »

Gëzuar ditëlindjen Amerikë!

Ndikimi i pavarësisë amerikane në botë   Me 4 Korrik, 1776, Kongresi i dytë Kontinetal, miratoi Shpalljen e Pavarësisë të... »