Një dekadë e ndjekjeve penale ndaj shqiptarëve, për shkak të flamurit të tyre kombëtar

Qeveria e MZ duhet të shqyrtojë mundësinë e kompensimit material të gjithë atyre që janë gjobitur për shkak të flamurit... »

I mbijetuari i genocidit të Çamërisë, Sali Bollati i përgjigjet kryetarit të OSBE-së

Leter derguar OSBE Shkelqesi Miroslav Laiçak Kryetar i OSBE Keshillit te OSBE OSCE Wallnerstrasse 6 Viena 1010 Austria Kam nderin... »

Librin që nuk e lexova

Nga Daut Dauti Në fillim rrugën për në shkollë e kam bërë me shqetësime të mëdha. Nuk i përballoja lehtë... »

FEST 58, ky ngelës i përhershëm në klasë!

Nga Desar Sulejmani Si çdo herë, që nga 21 dhjetori i vitit të largët 1962, atëherë kur Shqipëria sapo kishte... »

Kur kryeministri i Shqipërisë fajësonte diasporën në SHBA për mungesë platforme strategjike kombëtare

  Nga Frank Shkreli Duket se “minishengeni ballkanik” që po promovohet me entuziazëm nga Kryeministri i Shqipërisë dhe nga Presidenti... »

T’i kam fal ty me tana/ Oh si Elvana nuk ban ma nana!

Opinion rreth këngës fituese me titull të pakuptimtë “Me tana” të çmimit të dytë në Festivalin e 58-të të Këngës... »

Kërko falje Elvana!

Nga Moza Boletini Dhjetor, 2019 SHBA Me miket e mija po ndiqnim me interes Festivalin e 58 të Radio Televizionit... »

“Mini-Shengeni” ballkanik, eksperiment politik

Nikë Gashaj Integrimet ekonomike-politike janë të datës së re. Së pari Inicijativa Qëndrore-Europiane, ka zënë fill nga Quadrigonalia(Italia, Jugosllavia, Hungara... »

Ju lutem veproni sa nuk është vonë!

Thanas L. Gjika (Thirrje “Federatës Vatra”, “Ligës Shqiptaro-Amerikane”, “Këshillit Shqiptaro-Amerikan” dhe “Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Amerikës” Kohët e... »

Kryeministri Rama ecën në gjurmët e Enver Hoxhës

Prof.dr. Eshref Ymeri Nisma e Aleksandër Vuçiçit, armikut të betuar të popullit shqiptar të Kosovës, për themelimin e minishengenit ballkanik,... »

Imzot Dodë Gjergji: Krishtlindja festë e dashurisë që Hyji i dhuron botës

Mesazhi i Krishtlindjes nga ipeshkvi i dioqezës Prizren-Prishtinë, Imzot Dodë Gjergji: Krishtlindja është festë e gëzimit të dashurisë së Hyji... »

Tri Dekadat e LDK-së: Liri, Demokraci, Pavarësi

Shkruan: Faton Bislimi Sot 30 vite më parë, në ndërtesën e Shoqatës së Shkrimtarëve të  Kosovës u themelua Lidhja Demokratike... »

Pyetje nga lexuesit lidhur me aplikimet për green card dhe martesat në distancë.

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Kam një djalë 19 vjeçar që ka lindur këtu në SHBA.... »

Lindja e shtypit të lirë amerikan

Nga Albana M. Lifschin Historia e luftës për shtypin e lirë amerikan është e lidhur me emrin e gazetarit Xhon... »

“Impeachment” ndaj Presidentit Trump: Gjithshka që duhet ditur

Faton Bislimi Sot në orët e herëshme të mëngjesit, mediat ndërkombëtare e kanë dhënë lajmin e ditës mbi vendimin e... »

Për hir të të vërtetës

Në lidhje me debatin për të ashtuquajturin projektligj të “anti-shpifjes”   Nga Frank Shkreli Komisioni i Parlamentit të Shqipërisë për... »

Liria vetjake dhe të drejtat e individit – gjurmë e një tradite të lashtë

Liria e secilit ndalet aty ku fillon liria e tjetrit.” (Karta e të Drejtave të Njeriut)   Nga Anton Çefa... »

Tërmeti në Shqipëri – tërmet në zemrat tona

Nga  Sami Repishti                                        “ Shkodër,                                        Në degëz të mallit tand,                                        Luhatet e varun zemra e ime….”... »

“Rezonanca magnetike” e historianit Vasfi Baruti për Enver Hoxhën

Në vitin 2013, pas një pune këmbëngulëse studimore 8-vjeçare, historiani i njohur Vasfi Baruti, doktor i shkencave, botoi librin me... »

Martesat e rreme për përfitime nga Emigracioni – Pasojat janë serioze

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   I kam lexuar artikujt tuaj rreth marrjes së green card-ës nëpërmjet... »

Liria e shtypit dhe Shqipëria – një histori e vjetër e interesimit perëndimor

Nga Frank Shkreli Historia e luftës për liri të shtypit osetë medias në përgjithësi në Shqipëri është e gjatë dhe... »

Racizmi ndaj minoriteteve në Greqi, në veçanti atij shqiptar

Arben LLALLA Tema të cilës po i referohem ka të bëjë me marrëdhëniet e Greqisë me minoritetet, në veçanti me... »

8 Dhjetori, basti që nuk u fitua kurrë

Nga Azem Parllaku 8 Dhjetori është Dita e Rinisë, një ditë kur energjia dhe forca e rinisë mblodhi ëndërrat për... »

Pse unë e përkrah Komisionin e 5 tetorit 2019 të Vatrës *

Nga Dr. Gjon Buçaj, ish-kryetar i Vatrës Në mbledhjen e datës 5 Tetor 2019 të gjithë të pranishmit i premtuen... »

Duke ruajtur asgjënë…!

Opininon nga Endrit Hoxhaj Shqiptarët janë shquar për vlera ndër shekuj… Shqiptarët janë një popull me një kulturë dhe histori... »

Përtej diellit të qelqët apo mallit për fisnikërinë

Nga Nue Oroshi Malli i fisnikërisë përballë jetëngjitjes në timonin e besnikërisë që drejtohët prej mallëngjimit për ecjakët e drejtpeshimit... »

Arroganca/ Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së me Edi Ramën këmbëpërpjetë

Edi Rama i ngjan Partizanit Meçe që futet në Pallatin e 7 dhe shpall: “Tani Perandari jam unë!” Enkel Demi... »

Kërkesat për Apelim të Emigracionit – Çfarë duhet të bëj që të mbroj të drejtat e mia?

Çështje të Emigracionit: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve të lexuesve   Një nga lexuesit tanë ka dërguar me e-mail... »

Gandisti i madh Ibrahim Rugova

(Me rastin e 75-vjetorit të lindjes)   Nga Anton Çefa Në atë kohë kur në Evropën Lindore, komunizmin nuk e... »

Profeti me pamjen prej engjëlli mbrojtës me emrin Ibrahim Rugova!

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Sot, Ibrahim Rugova do të festonte 75 vjetorin e lindjes. Në mungesë të tij jemi... »