75 vjet më parë lindi krijuesi i shtetit tonë, Dr. Rugova

Sot përkujtohet 75 vjetori i lindjes së ish-presidentit të Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, i cili, në kohë tejet... »

Ti do të fitosh, kombi im!

Meditim për Tërmetin e 26 Nëntorit   Nga Namik Selmani, Boston Ti do të fitosh kombi im dhe pse sot... »

Flamuri Kombëtar dhe Himnet e tij

Nga Anton Çefa Flamuri ynë Kombëtar është flamuri i Principatës arbërore të Kastriotëve, që Skënderbeu e ngriti në Krujë, më... »

Ky 28 Nëntor, fatkeqësisht, nuk është si të tjerët

Nga Frank Shkreli Shqipëria jonë dhe Kombi ynë shqiptar po kalojnë ditë të vështira. Ky 28 Nëntor, fatkeqësisht, nuk është... »

Kërkesat për bashkim familjar – A do ta pengonte një krim i kryer në të kaluarën që të vijë në Shtetet e Bashkuara?

Çështje të Emigracionit: Për ju, Avokati Kieran Both   Mamaja ime është qytetare amerikane dhe dëshiron të paraqesë një kërkesë... »

Pellgu i Ohrit, skenë ku u luajt historia dhe ku do të projektohet ardhmëria

Shpresoj që Qendra Rajonale të Trashëgimisë Kulturore në Strugë do të jetë strumbullar i të gjitha aktiviteteve hulumtuese-kërkimore në terren,... »

Solidaritet përballë kësaj fatkeqësie natyrore

Nga Frank Shkreli Tërmeti që goditi rëndë Shqipërinë, me pasoja viktimash dhe dëme të mëdha materiale, është pa dyshim, një... »

SOLIDARIZOHEM ME TY, SHQIPËRI

Me shqetësim të thellë përjetova goditjen e tërmetit në Shqipëri, ku mori me veti disa jetë njerëzish dhe u shkaktoi... »

Diskriminimi i shqiptarëve edhe në pasivizimin e adresave

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Pasivizimi, heqja, fshirja e adresave të ne qytetarëve shqiptarë të Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës, do të prodhojë... »

Kongresi i Manastirit – njëra nga ngjarjet më madhore të historisë së kulturës shqiptare

Kongresi i Manastirit i përfundoi punimet me 22 nëntor 1908, duke e miratuar alfabetin latin të gjuhës shqipe, të propozuar... »

Diktatura e shumicës ndaj pakicës shqiptare në Mal të Zi

Ja ndodhi përsëri.  Ndalohet, gjobitet dhe dëbohet një shtetas i Shqipërisë nga Policia e Malit të Zi sepse valviti flamurin... »

Vlerësime për dy ideologjitë: Nacionalizmi borgjez dhe komunizmi

Nga Dr. Thanas L. Gjika Nacionalizmin si ideologji e krijoi borgjezia me synimin që të krijonte tregun kombëtar dhe shtetin... »

HALA E PESHKUT

(Nga tregimet e Luan Çipit për Mjekët e Vlorës)   Qyteti i Vlorës, qysh herët, ka pasur mjek të dëgjuar,... »

Estetika nën pulsin e psikës kombëtare

“Shqiptari ka shpirt artisti” – Edith Durham   Nga Anton Çefa Një paraqitje sa më e plotë e shpirtit të... »

Distanca Tiranë-Beograd në radarët e Kosovës

Mjeshtëria e vjetër serbe për të paraqitur të ndarë çështjen shqiptare në Ballkan, çuditërisht ka filluar të përjetohet si një... »

A do të mbarojë vallë ëndrra? Gjykata Supreme do të marrë vendim për programin DACA

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara do të vendosë nëse do... »

“Shengeni ballkanik” – kërcënim për interesat kombëtare të shqiptarëve

Jemi në vigjilje të 28 Nentorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë.  Është kjo ditë e Nëntorit që në të vërtetë... »

Shqiptarët vartës dhe konsumatorë të “drogës” së re”!

Nga Endrit Hoxhaj Droga më e re që po konsumohet masivisht dhe po sjell shumë probleme, deri humbje jete, në... »

Lutje për bashkim familjar për vajzën që ka mbushur 18 vjeç – Apliko që tani!

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Pyetje nga lexuesi: Bashkëshortja që është nënshtetasi amerikane i bëri lutje... »

Thembra e Akilit me Greqinë qëndron Çështja Çame

Nga Arben Llalla Prej më shumë se 70 vite Çështja Çame është kthyer në ankth për grekët si një nga... »

KAKISTOKRACIA

Kakistokracia është sistem i qeverisjes prej njerëzve më të këqinj, më pak të kualifikuar, apo më të paskrupullt. Përkufizimi më... »

NË 24 VJETORIN E VDEKJES SË ANTON ÇETTËS

Sot, në 24 vjetorin e vdekjes, Anton Çetën e përkujtojmë si intelektual, studijues dhe mbledhës të spikatur të folklorit, si... »

Ibrahim Rugova dhe bashkimi kombëtar

Prijësi i shqiptarëve, Ibrahim Rugova, kur hyri në politikë, besonte te vlerat e lirisë dhe kishte një ide të madhe,... »

(DE)LEGJITIMIMI I (O)POZITËS SË RE

Nga Fadil Lepaja Ishte ndoshta vetëm barcoletë, kjo puna e luftimit të antikorrupsionit, por nëse nisemi nga qëllimet e deklaruara,... »

Çështje të Emigracionit: Si ta shtyj qëndrimin në SHBA?

Për ju, Avokati Kieran Both Erdha si turiste në Shtetet e Bashkuara. Do të dëshiroja të rrija pak më gjatë... »

Tre muskëterë dhe “toreadori” i BE-së sfidojnë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në librin “Mozaik shënimesh”, që kam botuar më 2008 (nëpërmjet ShB “Flesh”), një vend të veçantë zë problemi i identitetit... »

Ismail Kadare, ky çlironjës i Kosovës

Pjesa e parë   Nga Ylli Polovina Fundshtatori 1998, duke mbartur dhe tërhequr pas vetes, si një gjyle e rëndë... »

Heroi hebre i luftës italo-greke që ia dhunojnë varrin nazistët grekë

Nga Arben Llalla Greqia po bënë vazhdimisht presione Shqipërisë për të mbushur rreth 8.000 varre fantazmë me eshtra qoftë të kafshëve,... »

Vdekja e së kaluarës zvarritet në të sotmen

Nga Albana M. Lifschin Dje në lagjen tonë vdiq dikush nga silikoza. Një vdekje natyrale është e zakonshme, por jo... »

Në kërkim të justifikimeve

Ndue Ukaj Asnjë popull nuk është mjaftueshëm i emancipuar dhe i kulturuar sa të mos ketë nevojë që t’i shërojë... »