Gënjeshtrat dhe e vërteta e aneksimit të Krimesë

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Vetëm dhjetë ditë para referendumit në Krime, më 6 mars 2014 Departamenti Amerikan i Shtetit... »

Në 6-vjetorin e peticionit për Rrugën e Arbërit

Sot peticioni ka 17,000 përkrahës   Nga Grupi i Lobimit 18 Mars 2019 – Sot, gjashtë vite më parë, filloi... »

Kush do të përgjigjet për Gjirokastrën?

Letër drejtuar Kryetares së Bashkisë në Gjirokastër, Ministres së Kulturës në Shqipëri, dhe jo vetëm…   Nga Entela Bineri Do... »

Çështja Çame në 100 vjetorin e dytë të shtetit shqiptar

Nga Shpëtim Idrizi Në këtë leksion unë dua të ndërtoj dy paralele midis Shqipërisë në distancë kohore prej 100 vjetësh.... »

TERRORISTËT E FRYMËZUAR NGA ‘KRYQTARËT’ E SERBISË

Brenton Tarrant, që vrau sot 49 njerëz në Zelandë të Re, dhe Anders Breivik, që kishte vrarë 77 njerëz në... »

Homazh për një politikan të përmasave botërore

Më 4 mars të këtij viti, pas një sëmundjeje të rëndë, u nda nga jeta në moshën 82- vjeçare Klaus... »

Pa profesor Riza Sadikun!

Leonora Laçi Sekretare e Përgjithshme e Shoqates “Trojet e Arbrit” Nuk e kisha menduar se do të shkruaja për studiuesin... »

Emigracion: Aplikimet për vizën e bashkëshortit kur është përdorur informacion fallco

Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve të lexuesve:   Pyetje nga lexuesi: Po plotësoj një aplikim për green card për... »

Rreziku ruso-turk ndaj trojeve shqiptare

Nga Frank Shkreli Për disa vite me radhë jam përpjekur të ngre zërin tim modest për  rrezikun e përhapjes së... »

Rënie civilizimesh

Astrit Lulushi Rënia e qytetërimeve ka tërhequr prej kohësh vemendjen e historianëve. Arnold Toynbee (1889 – 1975) në librin e... »

Gratë Shqiptare në beteja diplomatike dhe në zjarrin e luftës për mbrojtjen e kufijve 1919-1920

Nga Pertefe Leka Eshtë e papranueshme kur dëgjojmë të diskutohen lëvizje kufijsh mes trojeve shqiptare të ndara prej trungut në... »

Një ditë e re po vjen për Venezuelën!

Javën që kaloi, Zëvendës-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence bëri një vizitë në Bogota të Kolumbisë, një vend kufitar... »

Nevojë për vizitë emergjente në Shtetet e Bashkuara. Ç’mund të bëj?

Çështjet të Emigracionit – Avokati Kieran Both për ju:   Unë jam një qytetar shqiptar. Gjyshërit e mi jetojnë në... »

Majë piramide

Astrit Lulushi T’u kthehesh kujtimeve është si të vizitosh një dhomë muzeu. Pra edhe një herë në të kaluarës, kur... »

Qeveria britanike kundërshton sërish prekjen e kufijve të Kosovës

Ministri Sër Alan Duncan: “Mbretëria e Bashkuar beson se një marrëveshje e arritur në dialog mbi bazën e ndërrimit të... »

Yjet poetike të shkrimtarit disident Mehmet Myftiu

Prof. Dr. Agron F. Fico HC Tiranë,  mars , 2019 – Mehmet Myftiu është shkrimtar i shquar disident, themelues i... »

Nuk jam dhe nuk do të jem kurrë e shantazhuar

Nga Vlora Çitaku, Ambasadore e Kosovës në Washington   Mirëdita nga Washingtoni, Sot në mëngjes u zgjova nën tingujt e... »

Pak mbi origjinën

Astrit Lulushi Gjuha shqipe vërtetohet në formë të shkruar në shekullin e 15-të, kur etnija shqiptare tashmë ishte formuar. Në... »

Përgjigje Pavlopusit me shokët e tij – antinjerëzor e gënjeshtar

Si një ndër mbijetuesit e masakrave të shovinistave grekë; megjithëse sot mbi 80 vjeçar; nuk mund të harroj tmerret e... »

Malësorë, më 3 mars, votoni për të marrë fatin në duart tuaja

Nga Harry Bajraktari Më 3 Mars, të dielën, shqiptarët e Malësisë së Madhe në Mal të Zi do t’u drejtohen... »

Ishin grekët ata që bashkëpunuan me nazistët dhe jo Çamët!

Nga Arben Llalla Presidenti Pavlopulos njihet për ndjenjat e tij antishqiptare, ku prej 30 vitesh ka mbështetur kauzën e irredentizmit... »

Nuk luhet me simbolet tona kombëtare – ato janë të shenjta!

Kryeministri i Shqiperise shperfill, perdhos simbolet tona kombetare Keto dite u njoftua ne shtypin shqiptar per nje postim te z.... »

Pse liderët na tradhëtojnë rrugës së pushtetit?

Revolta e studentëve para pak kohësh ngriti disa pyetje lidhur me lidershipin në shoqërinë tonë. A jemi të aftë të... »

Apotheoza e tarifës dhe kufirit

Tarifa e dha provimin dhe nga ky efekt pozitiv eshte koha qe politikanet tane te shfrytezojne momentumin diplomatik. Pezullimi eshte... »

Shqipëria nuk do të digjet

Edhe pse “bijtë e shqipes” i kanë marrë duar urat e zjarrit   Nga Astrit Patozi, ish-anëtar i Këshillit Drejtues... »

Institucionalizimi i memories

Nëse në të kaluarën shqiptarët kishin një të metë kolosale që nuk arritën të arkivojnë kujtesën e tyre, tash kjo... »

Emigracion: Bashkimet familjare të rezidentëve të përhershëm

Emigracion: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve të lexuesve lidhur me bashkimet familjare të rezidentëve të përhershëm me familjet e tyre.... »

Për shqipen tonë, në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare

Sot, më 21 shkurt, është Dita Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare (në anglisht International Mother Language Day). Ideja për shënimin... »

Vargjet e poetit Frederik Reshpja tingëllojnë aktuale, sikur të ishin shkruar sot

Para 28 vitesh u rrëzua busti i tiranit gjakpirës Enver Hoxha, por Shqipëria vazhdon të jetë e mjerë dhe t’... »

Jo përjetësi në politikë

Nga Moza Boletini SHBA, Shkurt 2019. Sipas ligjeve amerikane senatorët në Senat kanë të drejtë të zgjidhen pa limit të përcaktuar. Ka raste... »