Mesazh dhe disa këshilla për muajin e madh të Ramazanit

Të dashur motra dhe vëllezër shqiptar, jemi në prag të muajit të madh të Ramazanit. Muaji i Ramazanit është muaji... »

Samiti i Berlinit: Ajo që nuk u tha deri më tani

Shkruan: Faton Bislimi 5 Maj 2019 – Samiti i Berlinit i cili u mbajtë ditë më parë në Berlin të... »

URIME SHKËNDIJA!

Gëzuar titullin e kampionit! Fitorja juaj e sotme edhe matematikisht dhe zyrtarisht e vulosi titullin tuaj Kampion edhe për këtë... »

Liria e shprehjes

Sot, në ditën kushtuar lirisë së shprehjes, këshillat e mira, sidomos ato që vijnë nga njerëz të ditur, duhet t’i... »

Rrahman Bahtiri

06 mars 1954 – 30 prill 2010 Për ta përkujtuar veprimtari e çështjes kombëtare dhe luftëtarin e lirisë, nuk është... »

Beteja e Koshares

Nga Dilaver Goxhaj (Shpëtim Golemi) Tiranë, 29 prill 2019: Në të gjitha intervistat, analizat, shkrimet e ndryshme dhe debatat që... »

Në ndihmë të atyre që aplikojnë për shtetësinë amerikane.

Rubrika  “Çeshtje tё Emigracionit”: Avokati Kieran Both  u përgjigjet pyetjeve në ndihmë të  atyre që aplikojnë për shtetësinë amerikane.   Kohët... »

Një impuls i ri për çështjen e Kosovës?

Stabilitet, stabilitet, stabilitet – ky është elementi bashkues që do ta bëjë Gjermaninë dhe Francën të kujdesen sërish më intensivisht... »

Merkel dhe Macron nikoqirë të Samitit në Berlin

Nga Azem Parllaku Ndërsa në media shpallen fituesit dhe humbësit ballkanas në Berlin, fakti është krejt ndryshe. Në Berlin fitues... »

Komuniteti shqiptar në SHBA, i prin përkujtimit të viktimave të luftës në Kosovë

Nga Frank Shkreli Komuniteti shqiptaro-amerikan, i udhëhequr nga Organizata e grave shqiptaro-amerikane “Motrat Qiriazi” dhe disa organizata të tjera të... »

Sherri i idesë serbe për ndryshim të kufijve të Kosovës

Ideja për ndarje territoriale të Kosovës ka autorësi të pamohueshme serbe. Qëllimi i saj ka qenë që të parandalojë krijimin... »

Te varri dhe kulla-muze e Ise Boletinit

Nga Ramazan Bekteshi Sot, bera homazhe prane varrit te kryetrimit Ise Boletini, luftetarit te pavaresise, dhe u magjepsa me kullen,... »

Fotografi Kolë Maca i Qerim Vrionit nuk i përket vetëm Shkodrës

Nga Albert HABAZAJ 1. Parafjalë. Qerim Vrioni, studiues i fotografisë dhe fotograf, është i krahasueshëm me veten, së paku në... »

NJE KOMENT NE MBROJTJE TE VISAR ZHITIT E AGRON TUFES

Thanas L. Gjika Shteti diktatorial te punesonte sa per te mbajtur gjalle veten dhe familjen. Ky shtet permes ndeshkimeve te... »

Krijimtari me porosi nga Portofoli

Esse/ opinion -nga-Raimonda MOISIU Ajo ç’ka shqetëson sot letërsinë shqiptare është mungesa e theksuar e shkrimeve të kritikës letrare, për... »

Kush e pengoi pushtetin qendror në Mal të Zi të investojë në pjesën e të “Mirave Detare” në Ulqin!

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, duke u pergjigjur pyetjes së deputetit shqiptar në Kuvendin e Malit të Zi,... »

Emigracion përmes adoptimit

Rubrika: Çeshtje të Emigracionit: Për ju avokati KIERAN BOTH   Emigracioni përmes adoptimit(Intercountry adoption) i referohet adoptimit të një fëmije... »

E bëmë edhe Shyqkën me dekoratë!

Shyqua ynë na ra i sëmurë e s’u ngrit nga shtrati. Ç’kishte Shyqo-ziu? Po ja, i kaloi të 60 dhjetat... »

Notre-Dame de Paris : Kujtime personale

Sami Repishti, Ph.D . Ridgefield, CT.- Në mbramjen e datës 16 prill 2019, agjensitë botënore të lajmeve njoftuen se Kathedralja... »

“Shkupi” dhe “Fakti” përbëjnë harkun e gjatë të një trajektoreje historike

Po ta lexoni arkivin e gazetës “Fakti” do të shihni gjurmët e një vazhdimësie historike të filluar me gazetën “Shkupi”... »

Përse vjen Bindja Demokratike?

Bindja Demokratike është ide, nuk është pronë, as biznes apo njeri. Ajo ka lindur nga bindja e fortë e qytetarëve... »

Mendime për librin me kujtime të Piro Milkanit

Thanas L. Gjika E kërkova me qejf librin me kujtime të regjisorit P. Milkani “E pabesueshme por e vertete”. Titulli... »

Përflakja e Jezu Krishtit në Notre Dame përcëlloi shpirtin e njerëzimit.

Nga Azgan HAKLAj Kur flakët e Notre Dame skuqën qiellin e Parisit, Bota shtangu dhe mbajti frymën për një çast.... »

Po Greqia kur do t’i paguajë dëmshpërblimet Shqipërisë

Nga Besnik Imeri Parlamenti grek, megjithëse hesapet e Luftës së Dytë Botërore janë mbyllur para 70 vjetësh, i kërkon “reston”... »

Zgjedhjet e para pluraliste në Shqipëri 28 vjet më parë dhe realiteti i sotëm politik

Disa ditë më parë, në Tiranë, qendroi Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, ku zhvilloi takime me... »

Pse pranova të marr mandatin për në parlament?

Unë kam marrë pjesë në çdo protestë, por u ndjeva i fyer kur Basha lexoi emrat e çdo partie me... »

Pse e mohon Serbia Kosovën e pavarur?

U ka levërdisur serbëve të mohojnë krimet ndaj shqiptarëve dhe realitetin e Kosovës së pavarur, siç argumentohet në këtë shkrim.... »

Basha të ndajë mendjen, o me ne, o me ata

Nga Nebil Çika * Sot pata një debat me deputetin e PD-së Flamur Noka lidhur pjesëmarrjen e tij ne dekorimin... »

Rrahman Parllaku, “Nderi i Kombit” dhe Gjenerali me barrën e 100-viteve

Nga Azem Parllaku Një protagonist me një jetë të jashtëzakonshme, Rrahman Parllaku, Nderi i Kombit dhe Hero i Popullit, këtë... »

Krenarë u nisën, më krenarë u kthyen

Harry Bajraktari* “Batalioni Atlantiku” i cili u formua në Prill të vitit 1999 në SHBA, këto ditë po kremton 20... »