Një provokim diabolik i Edi Ramës

  Debati publik pas heqjes nga kryeministri Rama të portretit të Presidentit të Republikës dhe zëvendësimit të tij me portretin... »

Qytetërimi i Bjeshkëve të mia

Me vllazninë Mustafaj të Kolgecajve të Malësisë së Gjakovës, në vrri e në bjeshkë-   “Shtëpi bjeshke” në Mullafc të... »

Shqipërinë në Europë e çojnë veprat dhe jo fjalët

Të hënën, Kryeminsitri i ri i Shqipërisë, Z. Edi Rama fillon një vizitë dy ditëshe në Bruksel, për takime me... »

Ç’lidhje ka Rama me Rugovën …?!

Media shqiptare u mbush dje me lajmin e “bujshëm” të mos përmendjes se emrit dhe rolit të presidentit Ibrahim Rugova... »

Lëreni Sirinë, bjerini Iranit

Ja një këshillë për anëtarët e Kongresit të Shteteve të Bashkuara kur të pyeten nëse e mbështesin një sulm të... »

Të vrarët e 11 shtatorit janë edhe të vrarët tanë

Po bëhet dalëngadalë çerek shekulli prej dhjetorit të vitit 1990, kur Shqipëria rinisi udhëtimin e ndërprerë forcërisht, drejt Perëndimit – ... »

Si e përjetova tragjedinë e 11 Shtatorit?

E shkruar pak ditë pas tragjedisë; ribotohet pas 12 vitesh   Manhattan-i po lahej nga rrezet e ngrohta të mëngjesit.... »

Prehja e eshtrave të Azem Hajdarit në Varrezat e Dëshmorëve mban epokën e Shqipërisë së viteve 90

Nderimi që po i bëhet heroit të demokracisë, Azem Hajdarit, në 15 vjetorin e vrasjes, ku eshtrat e tij nga... »

“Luga e floririt”

Sot kryeministri Rama paraqiti në Kuvendin e Shqipërisë programin e qeverisë së tij ne mungesë të opozitës e cila braktisi... »

Disa sheja për historinë

5 vjet më parë, përderisa trajtonte idenë e institucionalizimit të bashkëpunimit ndërshqiptar në formën e një organizimi të ngjashëm me... »

Opozita e (pa)mundur e Bashës

Mazoranca e majtë Rama- Meta mbërrin në 91 vota që në votimin e parë te parlamentit të ri. Opozita e... »

Drejt një “armiqësie” të re

Mosmarrëveshjet në sferën e shkëmbimit tregtar që filloi me ndalesën e grurit kosovar për të hyrë në Maqedoni dhe kundërpërgjigjen... »

Tmerri i tiranëve dhe dashamirësja e popullit

Javën që vjen, Zyra e Përfaqsuesit Organizatës për Siguri dhe Bashkpunim në Europë (OSBE-së), që merret me lirinë e medias,... »

E Drejta dhe e Shtrembëra

Fabul Popullore   Një ditë prej ditësh E Drejta dhe E Shtrembëra u takuan ballë për ballë në një rrugë... »

Lirinë të mos e përdorim për të përbaltur njëri-tjetrin

Po në kohën e sotme, kur pretendohet për demokraci nuk mund dhe nuk duhet të bëhet përsëri një luftë nga... »

Arvanitasit – udhëheqës të kryengritjes për pavarësinë dhe shtetin modern të Greqisë

WORCESTER, MA – Shqiptarët në Perandorinë Osmane ishin kryengritës në çdo cep, në Selanik, Athinë, More, Epir, Kosovë, Nish, Shkodër,... »

Vlerat shpirtërore dhe humaniste të Nënës Terezë

Sot e 16 vjet më parë u shua jeta e një qenieje njerëzore me dukje të imët nga trupi, por... »

Rënia pa shkëlqim e shtetit të Kosovës

Dialogu i Kosovës me Serbinë në Bruksel është përbrenda dialogut të Bashkimit Evropian me Serbinë në Beograd. Edhe në çështjen... »

Debati mbi ndërhyrjen në Siri

Këtë javë, zyrtarët më të lartë të diplomacisë dhe të mbrojtjes të administratës së Presidentit Barak Obama, u paraqitën para... »

Wall Street Journal: Problemi është Assadi

Qëllimi i ndërhyrjes amerikane në Shtetet e Bashkuara duhet të jetë ndryshimi i regjimit në Damask. Të hënën, Sekretari amerikan... »

Drejt fitores me Ken Biberajn

Po afrohet 10 Shtatori, 2013. Kjo është dita e zgjedhjeve paraprake në qytetin e New Yorkut, ku shqiptaro-amerikani Ken Biberaj... »

Ja pse jemi të bindur që Siria ka përdorur armë kimike

Në çfarë bote duam të jetojmë? Në një botë ku një gangster dhe vrasës si Bashar al-Asadi mund të godasë... »

Në pritje të Bashës!

Lulzim Basha , lideri i ri i PD pas humbjes se zgjedhjeve politike nga kjo parti politike vazhdon të jetë... »

Kam një ëndërr

Fjalimi në Uashington, më 28 gusht 1963 (shkëputur nga libri monografik “Martin Luter Kingu” i autorit Ilir Hashorva, Botimet Toena,... »

Fiaskoja e Obamës, në politikën e jashtme

Është një privilegj të jesh një amerikan që punon në fushën e politikës së jashtme, siç kam punuar unë që... »

Liria e Shtypit: Të drejtat, përgjegjësitë dhe interesi publik

Nuk ka kurrfarë dyshimi: shtypi i lirë është themeli i çdo demokracie, në veçanti i demokracisë së brishtë ose të... »

Siria nuk është si Kosova

Mirëpo rasti i Kosovës na jep shumë mësime se si duhet vepruar me Sirinë   Edhe një herë, Shtetet e... »

Presidenti Barack Obama dhe Siria

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama tha të mërkurën, në një intervistë me rrjetin publik televiziv amerikan, PBS se... »

Dëshmi dhe akuzë njeherësh, kujtesë dhe drejtësi…

Libri me biseda, që ka për qëllim të zbulojë nga krimet e komunizmit në Shqipëri, i gazetarit të njohur Nebil... »

Fjalët që tingëllojnë gjithnjë aktuale

(Në kujtim të 103-vjetorit të lindjes së Nënë Terezës)   Anë e mbanë botës, përfshirë edhe në kryeqendrën e urdhërit... »