Meta: Rama e ka dëmtuar procesin e njohjeve të Kosovës, e kishte propozuar edhe ndarjen e saj

Tiranë, 8 tetor 2020 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka hedhur akuza të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama në... »

Osmani: Dialogu Kosovë-Serbi, në favor të politikanëve serbë

Prishtinë, 5 tetor 2020 – Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, tha se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, në... »

Basha e fton Ramën në debat publik

Tiranë, 2 tetor 2020 – Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka ftuar në debat publik kryeministrin Edi Rama. Ai... »

PDK e thërret kryeministrin Hoti në interpelancë për dialogun

Prishtinë, 30 shtator 2020 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e ka thirrur në interpelancë kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.... »

Meta përshëndet propozimet zgjedhore të Opozitës së Bashkuar

Presidenti ILir Meta shkruajti në Facebook: Përshëndes zyrtarizimin e propozimeve të Opozitës së Bashkuar në Këshillin Politik dje. Opozita është... »

Rama: “Nuk jam i kënaqur as me veten time”

Tiranë, 28 shtator 2020 – Kryeminisri Edi Rama mblodhi sot shtabin elektoral në takimin e përjavshëm. Drejtuesit politikë në 12... »

Opozita çon propozimet e saj, kërkon të mos preken koalicionet

Tiranë, 28 shtator 2020 – Opozita e bashkuar ka depozituar në Këshillin Politik një draft në të cilin propozohet që... »

Hoti thotë se nuk sheh arsye për rikonfigurim të koalicionit qeverisës

Prishtinë, 28 shtator 2020 – Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e ka mohuar mundësinë e rikonfigurimit të koalicionit qeveritar, i... »

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon zgjedhje me lista të hapura

Tiranë, 24 shtator 2020 – Në Shqipëri, deputetë të opozitës parlamentare, paraqitën një propozim të ri për ndërhyrjet në Kodin... »

Hajdari akuzon për korrupsion, Spiropali i kujton familjen

Debati u zhvillua pasi reforma Zgjedhore ka ngecur për interpretimin e ndryshimeve kushtetuese për lista të hapura deputetësh dhe heqjen... »

Hajdari: Rama i mashtroi shqiptarët për listat

Tiranë, 24 shtator 2020 – Deputetja Rudina Hajdari foli sot në Kuvend për çështjen e listave të kandidatëve për zgjedhjet... »

Osmani i quan artificiale përplasjet mes Thaçit e Mustafës për Asociacionin

Prishtinë, 22 shtator 2020 – Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka quajtur artificiale përplasjet e presidentit Hashim... »

Shano: Ramës nuk i interesojnë listat, do të heqë koalicionet

Tiranë, 22 shtator 2020 – Analisti Dritan Shano ka thënë se kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, nuk i interesojnë... »

Në Shqipëri, vazhdojnë mospajtimet mbi reformën zgjedhore

Tiranë, 18 shtator 2020 – Në Shqipëri kanë vazhduar polemikat e partive kryesore politike lidhur me reformën zgjedhore. Pas takimit... »

Meta: Pa tolerim të “sëmurin mendor, marrosur pas pushtetit të pamerituar” nëse prek votën

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta tha se do të jetë garant i Kushtetutës dhe se rëndësi ka zbatimi i marrëveshjes... »

Mustafa: Vendi shkon në zgjedhje, nëse AAK-ja kushtëzon me postin e presidentit

Prishtinë, 15 shtator 2020 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar zgjedhje të reja nëse partia... »

Në Shqipëri, pozita dhe opozita përplasen rreth Kodit të ri Zgjedhor

Tiranë, 16 shtator 2020 – Në Shqipëri, shumica parlamentare dhe opozita jashtëparlamentare mbeten larg një pikëtakimi për ndërhyrjet e reja... »

PS e PD përplasen sërish për ndryshimet e reja në Kodin Zgjedhor

Tiranë, 15 shtator 2020 – Takimi i Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore në Shqipëri, i cili u mbajt të hënën... »

Këshilltari i Hotit: Asnjë fakt, asnjë vlerësim profesional, shumë maraz politik

Prishtinë, 12 qershor 2020 – Visar Berisha, këshilltar i kryeministrit Avdullah Hoti, me një kundërpërgjigje ndaj Partisë Demokratike, që e... »

Kurti: “Qeveria Koti është e dobishme për Serbinë“

Prishtinë, 12 shtator 2020 – Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria Hoti në 100 ditët e... »

PDK: Qeveria “Hoti“ e humbi shansin historik në Uashington

Prishtinë, 12 shtator 2020 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e ka kritikuar punën 100 ditëshe të Qeverisë së Kosovës,... »

Kosova kërkon mendjen dhe përvojën e Shqipërisë për “Vetting”-un

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj takim zyrtar në Tiranë me Ministrin e Drejtësisë së Kosovës Selim Selimi – Bashkëpunim i... »

Vetëvendosje: Marrëveshja e Uashingtonit shkel Kushtetutën e Kosovës

Prishtinë, 8 shtator 2020 – Lëvizja Vetëvendosje e kundërshton marrëveshjen për normalizim ekonomik midis Kosovës dhe Serbisë, të nënshkruar në... »

Ruçi: Marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë s’është gjithçka që dëshironin shqiptarët

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi tha se marrëveshja e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë hap rrugën e... »

Fillon sesioni i fundit kuvendar 8 muaj para zgjedhjeve të 25 prillit 2021

Temë bosht e Kuvendit mbetet ristrukturimi i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve dhe reforma Zgjedhore. Knid Ndrenika E hënë, datë 7... »

Osmani: Delegacioni i Kosovës në Uashington nuk arriti të realizojë çfarë premtoi

Prishtinë, 5 shtator 2020 – Kryetarja e Kuvendit të Kosoves, Vjosa Osmani, e ka mirëpritur njohjen e shtetit të Kosovës... »

Vetëvendosje e quan të dëmshme marrëveshjen e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë

Prishtinë, 4 shtator 2020 – Anëtarja e kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Avdullah... »

PDK shpreh rezerva ndaj marrëveshjes Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 4 shtator 2020 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në opozitë, shprehu rezerva ndaj marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve... »

Partitë e koalicionit qeverisës në Kosovë e mirëpresin marrëveshjen me Serbinë

Prishtinë, 4 shtator 2020 – Liderët e partive politike të koalicionit qeverisës në Kosovë e kanë mirëpritur nënshkrimin e marrëveshjes... »

Haradinaj: Ujmani është i yni. Serbia nuk mund të bëhet palë në resurset e Kosovës

Prishtinë, 4 shtator 2020 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përsëritur qëndrimin se është e... »