Dan-Quayle-resize

1992: Takim me Zv-Presidentin Amerikan në Aeroportin “LaGuardia”

Zv-Presidenti Quayle tregoi interes për kopjet e gazetës “Illyria” dhe i premtoi aktivistit Harry Bajraktari, se Administrata Bush do ta... »

Ruben Avxhiu

Shqiptarët e Maqedonisë përsëri në udhëkryq

Zhvillimet tronditëse të ditës së enjte kur parlamenti në Maqedoni u pushtua nga huliganë të dhunshëm e ka vënë në... »

2017-04-16T190303Z_1_LYNXMPED3F0O0_RTROPTP_4_TURKEY-REFERENDUM

Shqiptarët kanë arsye të shqetësohen për zhvillimet në Turqi

Nuk i kuptoj reagimet me mllef apo me humor të disa shqiptarëve në rrjetet sociale, se nuk është puna jonë... »

gjysem

Referendumi në Turqi: Gjysma e hënës që nuk pyet për gjysmën tjetër

Si i bëhet kur gjysma e një vendi nuk e do drejtimin e ri që po merr? Turqia nuk votoi... »

Logo diaspora

A e do vërtet diaspora të drejtën për të votuar në atdhe?

Disa ditë më parë, mora pjesë në një nga diskutimet publike, nismë e organizatës Germin në Prishtinë, kushtuar pjesëmarrjes së... »

aave

“The New York Times”, 26 vjet më parë, mes komunitetit shqiptaro-amerikan

Si sot, 26 vjet më parë, “The New York Times” botoi një artikull për komunitetin shqiptaro-amerikan. Pikënisja për shkrimin ishte... »

kishab

Pse jo Shqipëria?

Kisha Ortodokse Bullgare është propozuar për Çmimin Nobel të Paqes 2017 për rolin në shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së... »

People chant and hold signs as they protest against the travel ban imposed by U.S. President Donald Trump's executive order, at Dallas/Fort Worth International Airport International Arrivals gate in Dallas, Texas, U.S. January 29, 2017.  REUTERS/Laura Buckman

Liberal-demokracia amerikane, në provim

Një vendim ekzekutiv nga Presidenti Donald Trump për ndalimin e përkohshëm të hyrjes së qytetarëve nga shtatë vende të botës... »

2017-01-20T151547Z_1_LYNXMPED0J14V_RTROPTP_4_USA-TRUMP-INAUGURATION

Amerika jep edhe një herë një shembull për demokracinë

Rrallë herë janë vënë kaq shumë në dyshim vlerat e demokracisë liberale amerikane sesa në kët cikël zgjedhor. Për disa... »

Ruben Avxhiu

Viti i provokimeve serbe vetëm sa ka filluar

Muri në Mitrovicë dhe treni me parrulla janë vetëm paralajmërime të atij që do të jetë një vit i mbushur... »

Ruben Avxhiu

Viti 2017, largimi i premtuar i Amerikës nga Ballkani dhe fati i shqiptarëve

Historinë e shqiptarëve mund ta ndash në epoka të ndryshme. Disa prej tyre mund të përkojnë me ato të ndarjes... »

festvsh

Festivali i torturuar në TVSH

Ngushëllimi i vetëm për spektatorët shqiptarë këtë vit ishte ndarja e vuajtjes me ata nga e gjithë bota   Festivali... »

Nikola Gruevski (majtas) dhe Ali Ahmeti, pas fitores ne zgjedhjet e fundit. (Associated {Press)

Nëse zgjedhja është mes Gruevskit dhe Perëndimit, ajo nuk do shumë mend

Bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve nuk ka qenë ndonjëherë e lumtur dhe nuk ka buruar nga dashuria. Shqiptarët në Maqedoni... »

Poster i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni.

Kostumet bosh të deputetëve që humbëm

Fuqia e shqiptarëve në Maqedoni nuk matet vetëm me numra deputetësh, por edhe me peshën e ndikimit politik   Disa... »

levizja-besa-1

Kritikët e Lëvizjes BESA janë promotorët më të mirë të saj

Bumerangu është një objekt që ka një formë të tillë që kur e gjuan në ajër, bën një rrotullim dhe... »

ali-ahmeti-meta

Më shumë parti, më pak vende në parlament – a është vërtet problem?

Një nga argumentet që shfaqen për politikën shqiptare, jo vetëm në Maqedoni por edhe në Mal të Zi e Luginën... »

menduh-thaci2

Premtimi populist i faljes së borxheve

Nuk besoj se do të ketë ndonjëherë diku në botë, as edhe në demokracitë më të zhvilluara, fushata zgjedhore pa... »

partite-ne-maqedoni

Më shumë vëmendje për zgjedhjet në Maqedoni

Fushata zgjedhore në Maqedoni është duke marrë (si zakonisht) më pak vëmendje se sa duhet të marrë. Ndoshta komuniteti i... »

A group of Donald Trump supporters watch the debate at a restaurant in Medina Ohio, a suburb of Cleveland.  REUTERS/Aaron Josefczyk

Media e sëmurë, në demokraci të sëmurë

Kur nuk shkon Muhameti te mali, shkon mali te Muhameti, thotë një shprehje vjetër. Ata që nervozoheshin se Shqipëria nuk... »

Donald Trump shakes hands with Hillary Clinton at the conclusion of their first presidential debate. REUTERS/Mike Segar

Amerika rikthehet te dinjiteti tradicional

Çfarë na kujtuan sot Donald Trump dhe Hillary Clinton   Kjo fushatë zgjedhore është konsideruar si nga më të ndyrat... »

Donald Trump_Hillary Clinton 1

Shqiptarët dhe deliri i një dileme

Shqiptarët duhet ta shohin mirë dhe me vëmendje Hillary Clinton. Jo sepse mund të shkruajë një faqe të re historie... »

An attendee looks at a monitor at the Parsons booth during the 2016 Black Hat cyber-security conference in Las Vegas, Nevada, U.S. August 3, 2016.  REUTERS/David Becker

Kush ishte mbrapa sulmit të sotëm që gati ndali internetin

Çfarë po ndodh me rrjetin që na lidh të gjithëve   Për më shumë se dy orë, sot në mëngjez,... »

Republican U.S. presidential nominee Donald Trump speaks as Democratic U.S. presidential nominee Hillary Clinton (R) listens during their presidential town hall debate at Washington University in St. Louis, Missouri, U.S., October 9, 2016. REUTERS/Saul Loeb/Pool

Donald Trump shpëton kandidaturën e tij, në debatin e dytë televiziv

Hillary Clinton u detyrua të vendosej në pozita mbrojtëse disa herë përballë një rivali agresiv që e kërcënoi me burg,... »

2016-09-27t030008z_3_lynxnpec8q02p_rtroptp_4_usa-election-debate

Donald Trump, me dy strategji të mundshme në debatin e sotëm me Hillary Clinton

Ky është padyshim momenti më i vështirë për Donald Trump, në përpjekjen e tij të pazakontë për t’u zgjedhur president... »

2016-10-05t014651z_1_lynxnpec9402e_rtroptp_4_usa-election-debate

Republikani Mike Pence fiton debatin mes kandidatëve për zëvendës-president

Po dallimet e tij me Donald Trump, për Rusinë e tema të tjera, ngrejnë pikëpyetje serioze   Mike Pence doli... »

debati-zv

Ja pse debati i sotëm, mes kandidatëve për Zëvendës-President, nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm

Ndërmjet debatit të parë dhe të dytë mes kandidatëve për president në SHBA, mbahet ai mes zëvendësve të tyre. Sonte,... »

20161001_180430_img_1059-3_lgbbj02

Protesta kundër plehrave dhe mosbesimi te institucionet

Tre-katër vjet më parë, kur ishte ende në opozitë, Partia Socialiste fitoi pikë në elektorat duke kundërshtuar me forcë një... »

Donald Trump shakes hands with Hillary Clinton at the conclusion of their first presidential debate. REUTERS/Mike Segar

Donald Trump tregon vetëpërmbatje – Hillary Clinton fiton debatin e parë

Beteja e parë dëshmoi epërsinë e përgatitjes përballë natyrshmërisë, të përgjigjeve të stërvitura përballë batutave të çastit   Debati i... »

A combination photo shows U.S. Democratic presidential candidate Hillary Clinton (L) and Republican U.S. presidential candidate Donald Trump (R) in Los Angeles, California on May 5, 2016 and in Eugene, Oregon, U.S. on May 6, 2016 respectively.  REUTERS/Lucy Nicholson (L) and Jim Urquhart/File Photos

Sonte, debati i parë televiziv: Duel gladiatorësh, apo cirk kllounësh

Debatet presidenciale rrallë ndikojnë në mënyrë vendimtare në votën e njerëzve në SHBA, por rregullisht përmenden për të shpjeguar suksesin... »

2016-09-15t172142z_3_lynxnpec8e1fx_rtroptp_4_usa-election-trump

Donald Trump përmbys anketimet, kryeson në disa shtete kyçe – ja si e arriti

Dy javë më parë dukej sikur gara kishte mbaruar, Hillary Clinton ishte aq përpara në anketime saqë kongresistët republikanë kishin... »