Shteti im, shteti yt, shteti ynë

Pushteti duhet të jetë i partisë që fiton zgjedhjet po shteti duhet të jetë i të gjithëve. Partia që fiton... »

Një emër më pak në “listën e zezë” të Nobelit

Shkrimtarja kanadeze Alice Munro fitoi çmimin Nobel në Letërsi për këtë vit, siç u deklarua sot në mesditë me orën... »

Mbi artin e fjalimeve dhe etikën e të dëgjuarit

Mbresa nga Darka Vjetore e Këshillit Kombëtar Shqiptaro Amerikan, në New York   Fjalimet e shqiptarëve Politikanët shqiptarë, jo vetëm... »

Bashkë dhe veç në New York City

Gjatë kësaj jave në New York e SHBA, Presidenti Bujar Nishani dhe kryeministri Edi Rama, patën itinerare të pavarura që... »

Një histori me dy fotografi

Sot, kryeministri Edi Rama do të ketë mundësinë të takohet dhe të bëjë një fotografi zyrtare me Presidentin Barack Obama.... »

Enigma e pazgjidhur e vrasjes së Azem Hajdarit

15 vjet më parë u vra në Shqipëri Azem Hajdari, themelues i Partisë Demokratike dhe udhëheqës i lëvizjës që solli... »

Ken Biberaj, një fushatë që nuk do të harrohet

Ken Biberaj mori një rezultat zhgënjyes sot, pas një fushate gjithë pasion që zgjati për një vit e gjysëm. Ishte... »

Cila veshje duhet të skandalizojë vërtet Greqinë

Sa hipokrit është reagimi i medias greke kundër një futbollisti shqiptar që në faqen e tij në Facebook kishte dalë... »

Asadi, në ndihmë të fushatës së Presidentit Obama

Në vend që të përqeshte publikisht ngurrimin e Amerikës, Asadi do të ishte treguar shumë më i mençur nëse do... »

As e PD-së, as e ushtrisë, por e pronarëve të vjetër

Si ka mundësi që një parti e cila flet aq shumë kundër komunizmit të shpërfillë të drejtën e pronarëve të... »

Për Presidentin Obama, Siria është ndryshe nga Kosova

Siria do të paguajë për sulmet me gaz, por SHBA nuk do të përkushtohet në një luftë afatgjatë, thotë presidenti... »

Dy fytyrat e një deklarate të Ligës Arabe

Dënohet sulmi kimik nga regjimi sirian por heshtet për ndërhyrjen e mundshme ushtarake ndaj tij – SHBA thotë se deklarata... »

Dy skaje historike të Krishtërimit që nisën nga trojet tona

1,700 vjetori i Ediktit të Milanos dhe 10-vjetori i Lumturimit të Nënë Terezës – Kremtime dhe reflektime në Prishtinë në... »

Armët kimike: A do të ndërhyjë SHBA ushtarakisht në Siri?

Franca po bën presion se ka ardhur koha që ndëshkohet mizoria e Asadit, por SHBA kërkon më shumë prova përdorimin... »

Lëvizja “Bashkohu” dhe Deklarata “Përçahu”

LISBA ankohet për imponim të politikës ndaj besimtarëve myslimanë, pastaj u imponohet vetë në rastin e parë që i jepet... »

15 gushti erdhi, referendumi jo

Shqiptarët e Malësisë në Malin e Zi ngado që të rrotullohen vështirë të shohin diçka pozitive në horizont. Ata duan... »

Vend plehrash

Nga Ruben Avxhiu Pavarësisht nga natyra njëdimensionale e shumicës së politikanëve dhe debatuesve publikë në Shqipëri, çdo e vërteta ka... »

Pushime të detyruara për diplomatët amerikanë me rastin e festave myslimane

Kritikët sidomos nga krahu konservator i bien shpesh pa të drejtë në qafë Presidentit Barack Obama për politikën e jashtme... »

Partia Demokratike dhe mësimi i LDK-së

Ndonëse jo më e gjatë se çerek shekulli, historia e pluralizmit shqiptar e ka gjithësesi një precedent që tregon se... »

Gara e panevojshme

Edhe në vitet e para të Partisë Demokratike, Sali Berisha nuk ka pasur ndonjë rival real për postin e kryetarit.... »

Hapja e kutive dhe mbyllja e horizontit

Gjatë ditëve të fundit, një konflikt i krijuar gjatë numërimit të votave në Lezhë, ka sjellë vendimin e KQZ-së për... »

E kuqja dhe e zeza

Një pikturë e vitit 1909 që po “çmend” ekspertët, historianët e shumëkënd, tregon Hitlerin dhe Leninin në Vjenë duke luajtur... »

Sulmet e parakohshme të demokratëve po ndihmojnë të majtën

Duke dhënë alarmin për katastrofën që po na vjen të gjithëve, demokratët po ulin pritshmërinë ndaj pushtetit të të majtës.... »

Për çfarë konkurrojnë Olldashi dhe Basha

Në mes të viteve 90, kur debatohej nevoja e ndryshimeve kushtetuese, disa diplomatë perëndimorë këshillonin (për të mos thënë bënin... »

Rrëzimi i Morsit dhe rrëzimi i demokracisë

Rrëzimi i Presidentit Mohamed Morsi u shoqërua me festime që zgjatën gjithë natën në sheshin e famshëm tashmë për protesta... »

Dy narrativat e Edi Ramës

Në vitin 2009, Partia Socialiste nuk i fitoi dot zgjedhjet por as nuk i njohu ato. Sipas socialistëve votat u... »

Vota për pragmatizmin

Nuk ka fituar Partia Socialiste aq sa ka humbur Partia Demokratike. Duke u nisur nga rezultatet e papërfunduara, i vetmi... »

Vota më e mirë për partitë e vogla

Nëse nuk je militant e adhurues i ndonjë prej dy partive kryesore shqiptare është normale të jesh i pavendosur për... »

Skandale që i kushtojnë shumë Kosovës

Shtetet e sapokrijuara, që ende luftojnë për njohje e pranim nga familja ndërkombëtare e kombeve, nuk e kanë luksin të... »

Shpërdorimi i një shansi historik për diplomatin serb

OKB: Askush nuk vajton largimin e Jeremiçit – Me këmbënguljen e Shqipërisë, i refuzohet falenderimi publik nga grupi i Europës... »