Republican U.S. presidential nominee Donald Trump gives two thumbs up as he arrives to speak during the final session at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 21, 2016.   REUTERS/Brian Snyder

Cilin Donald Trump të besojmë?

Kandidati republikan zbut qendrimin ndaj emigrantëve të paligjshëm   “Nuk do të ketë qytetari për ta”, tha Donald Trump gjatë... »

Flamuri Kosove-Shqiperi

Nuk u perçanë nga fyerjet dhe mashtrimet, nuk do të ndahen as nga lëvdatat hipokrite

Ata qe deri dje kane qene kunder bashkimit kombetar se nuk i shihnin dot shqiptaret e Kosoves me sy, tani... »

Ruben Avxhiu

Putini dhe Erdogani, një përqafim nga halli, jo nga malli

Nga një prizëm i caktuar ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme mes Putinit dhe Erdoganit. Të dy udhëheqësit kanë pasur një... »

Kuvendi Demokrat

Dy parti të mëdha amerikane, po vetëm njëra me shqiptarë në sallën e Kuvendit

Gjatë fushatës presidenciale të vitit 2004, gazetarja amerikane Stacy Sullivan po shkruante një artikull për preferencat shqiptaro-amerikanët. Ishte një vit... »

Republican U.S. presidential nominee Donald Trump speaks during the final session of the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 21, 2016. REUTERS/Mike Segar

Donald Trump, një kandidat presidencial si asnjë tjetër në historinë moderne të Amerikës

Miliardieri njujorkez pranon kandidaturën, premton se do të vendosë rregull e ligj dhe se do ta bëjë botën që ta... »

para tanksit

Demokracia nuk vjen me çizme ushtarake

Si i rezistoi opozita turke tundimit për fitoren që anashkalon kutitë e votimit, duke mbrojtur presidentin që përbuz dhe urren... »

ertwitter

Aktivistët vënë në dukje ironinë e thirrjeve dhe situatës së Erdoganit

Një numër aktivistësh kanë vënë në dukje se ka një ironi therrëse në situatën e Erdoganit. Presidenti që u mundua... »

2016-07-12T155711Z_1_LYNXNPEC6B16G_RTROPTP_4_USA-ELECTION

FBI, Trump dhe Brexit, ja pse u dorëzua Bernie Sanders

Bernie Sanders i ka dhënë fund, sot, në Portsmouth, New Hampshire, fushatës së tij të jashtëzakonshme që e katapultoi papritur... »

America power keg

“Amerika po qendron mbi një fuçi baruti”

Presidenti Obama ndërpret vizitën në Europë – do të jetë në Dallas bashkë me Presidentin George W Bush për varrimin... »

Dekllarata

4 Korriku i Amerikës, “28 Nëntori” i gjithë botës!

Si sot 240 vjet më parë u nënshkrua Deklarata e Pavarësisë që hapi rrugën për krjimin e Shteteve të Bashkuara... »

be-shk

E ardhmja e Shqipërisë në BE nuk duhet vënë në diskutim

Që nga rënia e komunizmit, Bashkimi Europian ka investuar miliarda dollarë të taksapaguesve europianë për të ndihmuar Shqipërinë dhe Ballkanin... »

Workers begin carry ballots after polling stations closed in Glasgow, Scotland. REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Makthi i një nate vere

Ata që festuan në darkë, derdhën lot në mëngjez   Nuk kishin kaluar as pak minuta që ishin mbyllur kutitë... »

Dawn breaks behind the Houses of Parliament in Westminster, London, Britain June 24, 2016.  REUTERS/Stefan Wermuth

Dalja e britanikëve, çfarë do të thotë për shqiptarët?

Këto janë sigurisht, thjesht, disa mendime të para, pas një nate të gjatë, që mund të ketë ndryshuar gjithshka. Kjo... »

Dikur njihej si I Nderuari Dennis Hastert, Folës i Dhomës së Përfaqësuesve

Drejtësia që duam

Vetëm para pak viteve ishte njeriu më i fuqishëm në Kongresin Amerikan. Të mërkurën duhet të paraqitet për të vuajtur... »

US Democratic presidential nominee Senator Barack Obama (D-IL) and Senator Hillary Clinton (D-NY) wave at a campaign rally in Orlando, Florida, October 20, 2008.  REUTERS/Jim Young

Dita që bashkoi Demokratët dhe riktheu përçarjen mes Republikanëve

Vetëm pak ditë më parë, demokratët i ishin hedhur në fyt njëri-tjetrit, për debatin e pazhvilluar në California, ndërsa Donald... »

Basha Lu

Nuk ka ambasadorë idealë

PD duhet të përqendrohet më mirë në përpunimin e mesazheve dhe taktikave e saj – asnjë betejë politike nuk është... »

Vellai dhe vellai

Njëri vëlla pijanec e burgaxhi, tjetri president i Amerikës

Duket si një histori jo edhe aq e panjohur familjare. Njëri djalë është shumë i suksesshëm në punë e shoqëri,... »

Gary Johnson

Amerika me tre parti në zgjedhjet presidenciale të këtij viti?

Rishfaqen Libertarianët, Kuvendi Kombëtar zgjedh ish-guvernatorin Gary Johnson si kandidat për President – ja se çfarë pikëpamjesh kanë ata  ... »

mshdt

Rishfaqet Martin Shkreli – tani është me Donald Trump

“Do të bëhem Mbreti i Shqipërisë,” i kundërpërgjigjet gazetarit nga Kosova   Martin Shkreli, që para disa muajsh mori nofkën... »

femijet e luftes - nato

Po vijnë Fëmijët e Luftës!

Kur Shpend Ahmeti u zgjodh kryetar i Prishtinës, shkrova një artikull kushtuar “Fëmijëve të Luftës” – në pjesën më të... »

Ruben Avxhiu

Bernie Sanders mund të bëjë që Donald Trump të zgjidhet president

Media është marrë shumë me përçarjen e madhe në Partinë Republikane dhe refuzimin për të pranuar një kandidat si Donald... »

Ruben Avxhiu

“Vetëvrasje me polic”

Është një shprehje jo shumë e njohur jashtë Amerikës. “Vetëvrasja me polic” është akti në të cilin njeriu nuk vret... »

Supporters for democratic presidential candidate Bernie Sanders march outside  the Wynn Hotel in Las Vegas, Nevada October 13, 2015.  REUTERS/Mike Blake

Bernie Sanders dhe plani i tij për të mposhtur Hillary Clinton

Anketimet në West Virginia ia japin fitoren senatorit Bernie Sanders që shpreson të tregojë se gara mes demokratëve ende nuk... »

Bob Dole

Bob Dole, i vetmi ish-kandidat presidencial, në Konventën Kombëtare të Donald Trump

Bojkotimin e Konventës e kanë njoftuar John McCain, Mitt Romney dhe dy ish-Presidentët Bush   Ish-senatori Bob Dole (Doll) është... »

vajzadhedikta

Zbulohen miliardat e vajzës së “socialistit” Hugo Çavez

Ndërsa Venezuela, aq e pasur me naftë, është në prag të falimentimit   Venezuela, vendi i pasur me naftë, por... »

cnn tr

Empire State Building bëhet e kuqe për Donald Trump dhe blu për Hillary Clinton

Ndërtesa më e famshme në New York, ajo e Shtetit të Perandorisë, “Empire State Building” ndezi dritat e kuqe pas... »

ekipi ne cnn2

Pse fëmijët e Donald Trump nuk votuan sot për babain e tyre

Fëmijët e kandidatit Donald Trump ishin fillimisht të pasigurtë por tashmë janë përfshirë tërësisht në fushatën e babait të tyre.... »

2016-04-18T101907Z_1_LYNXNPEC3H0M2_RTROPTP_4_USA-ELECTION-SANDERS

Politika amerikane flet me theks njujorkez

Do të votohet nesër në qytetin ku kandidatët janë në shtëpinë e tyre   Nesër, do të votohet në New... »

U.S. Democratic presidential candidate Bernie Sanders (R) listens to the response from the audience during an interview with Matt Lauer at a campaign rally at Iowa State University in Ames, Iowa January 31, 2016. REUTERS/Mark Kauzlarich

Luftë fjalësh mes Vatikanit dhe Bernie Sanders

Vatikani është bërë për të dytën herë palë në debatet e fushatës presidenciale në SHBA, kësaj here në kampin e... »

Ruben Avxhiu

Qitapet e Panamasë

Që kur janë shpikur taksat dhe detyrimet ndaj shtetit dhe komunitetit, individët dhe firmat janë përpjekur për t’i shmangur ato.... »