Plehrat që vijnë me portalet janë pjesë e lirisë së panegociueshme të fjalës

Hapësira e komunikimit publik të shqiptarëve është ndyrë me portale, të nisura e të lëna, që shfaqen, bëjnë bujë, marrin... »

Një ambasadore që e kishim për zemër

Askush nuk e priste këtë javë dorëheqjen e Ambasadores së SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley. As... »

Maqedonia thotë “Po”… me gjysëm zëri

Nga një anë rreth 90 përqind e votuesve në Maqedoni i thanë Po, një marrëveshjeje historike me Greqinë për çështjen... »

Në garë me njëri-tjetrin, jo me Serbinë

Diçka nuk ishte në rregull dje me ministrin e Jashtëm të Kosovës, në OKB. Po në fakt shumë gjëra nuk... »

Lamtumirë John McCain, një hero amerikan, një mik i shqiptarëve

Nga Ruben Avxhiu Shumica e shqiptarëve mësuan emrin John McCain, në 1999, kur ndryshe nga shumica e Republikanëve mbështeti vendimin... »

Amerika, një komb që po plaket?

Nga Ruben Avxhiu Statistikat demografike nuk janë optimiste as për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndonëse jo aq tronditëse sa... »

Kundër adhurimit dhe urrejtjes

Politikanët e ndershëm e idealistë janë të rrallë. Po ashtu edhe ata gjenialë. Në përgjithësi shoqëritë bëjnë ç’është e mundur... »

Vetëvrasja e një shoferi dhe vetëvrasja e një imazhi

Në Tiranë, shoferi i ministrit të Brendshëm mund të ketë vrarë veten dhe arsyeja se pse shumëkush nuk e beson... »

Mësime nga përmbysja e një kongresisti të fuqishëm demokrat

Kongresisti Joseph Crowley që mendohej se mund të zëvendësonte Nancy Pelosin, në postin e fuqishëm të udhëheqësit Demokrat të Dhomës... »

Amnezia historike, themel i propagandës ruse për Kosovën

Sovietikët kishin “Pravdën”, oligarkia e korruptuar e Putinit ka kanalin “Russia Today” RT, apo “Rusia Sot”. Kjo e fundit është... »

John Bolton dhe shqetësimi i shqiptarëve

Shtatë arsye se pse asgjë themelore nuk do të ndryshojë për Kosovën dhe shqiptarët   Shumë shqiptarë e kanë pritur... »

Një kongresist zgjidhet sot në Pennsylvania – provë për betejën e madhe të nëntorit

Nga Ruben Avxhiu Demokrati Connor Lamb apo republikani Rick Saccone. Një nga dy kandidatët do të zgjidhet sot në zonën... »

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Nga Ruben Avxhiu Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu... »

10 vjet, Kosova e pavarur

Nga Ruben Avxhiu Festa e Kosovës së pavarur është festimi dhe respektimi i një historie të madhe mbijetese. Këtë javë... »

Përpjekja e fundit në Amerikë për të ndaluar pavarësinë në Kosovë

10 vjet më parë, ish-Sekertari i Shtetit, Lawrence Eagleburger doli nga kapitujt e mbyllur të historisë për t’i bërë Beogradit... »

Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970 – Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që dukej si e vërtetë), urdhëroi... »

Shqipëria dhe diaspora: Dëshira është e madhe, mosbesimi akoma më i madh

Nga Ruben Avxhiu Vizita e Ministrit të Diasporës, Pandeli Majko në SHBA është një rast tjetër që vë në shqyrtim... »

Greqia 2 miliardë investime për kanabisin mjekësor, Shqipëria preferon të pasurojë krimin e organizuar

Parlamenti i Greqisë pritet që të aprovojë në fillim të këtij vitit legalizimin e kanabisit për përdorim mjekësor. Ky ndryshim... »

Erdhën si pushtues, nuk meritojnë varreza zyrtare

Për një vend që ankohet vazhdimisht sesi është viktimë e vendeve më të mëdha, Greqia është vërtet me dy fytyra,... »

Për një votë

Demokratja Shelly Simonds është zgjedhur anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve të shtetit Virginia, në SHBA me vetëm një votë diferencë.... »

Dita pa lajme

Në 18 prill 1930, drejtuesi i emisionit të lajmeve të mbrëmjes, deklaroi thjesht, se nuk kishte asnjë lajm. Për 15... »

Robert Elsie ka kontribuar qysh në numrin e parë të gazetës “Illyria”

Robert Elsie ka bashkëpunuar me gazetën “Illyria”, qysh nga dita e parë e botimit të saj e deri në fund... »

Me e rëndë si kriza e kanabisit, mosbesimi te institucionet

Pse rrëzimi i Tahirit nuk është edhe aq lajm i mirë për opozitën   Nëse akuzat për përfshirjen e ish-ministrit... »

Kur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ishte për vetëm statusin

10 vjet më parë, SHBA dhe Rusia përplasen në Këshillin e Sigurimit – shqiptarët dhe serbët fillojnë negociatat e fundit... »

Gjergj Dollani hap butikën “Cafe Chocolat”, vetëm pak metra larg Shtëpisë së Bardhë

Gjergj Dollani është një nga shqiptarët e rinj të Amerikës që po shquhen në fushën e sipërmarrjes duke sjellë diçka... »

Njerëz që po ia marrin fytyrën Kosovës

Dy deputetë që ofendohen e rrihen në televizion përbaltin gjithë shoqërinë. Kosova ka gati dy milionë njerëz, disa prej tyre... »

Zhvendosja e Republikanëve djathtas do të vazhdojë me apo pa Presidentin Trump

Presidenti Donald Trump pa kufirin e ndikimit të tij në radhët e Republikanëve në Albama. I preferuari i tij, Luther... »

Trashëgim nga veterani i një shekulli të torturuar për brezat e shekullit të ri

Vështirë të gjesh në letrat shqipe një shkëmbim më simbolik, se ai i Sami Repishtit, i arratisur politik nga Shqipëria,... »

Votat për Ruçin të turpshme, por jo arsye për diktaturë në PD

Ato vota të panevojshme për një simbol të regjimit të vjetër si Gramoz Ruçi ishin një turp për Partinë Demokratike.... »

Gonxhe Bojaxhiu kundër gjithë botës

Nënë Tereza u lind në një tokë ku gratë nuk priteshin të kishin asnjë rol publik. Në një botë burrash,... »