kafeja

Kafja njihej si “vera e Islamit” – bekimi nga Papa dhe legjenda të tjera

Ka shumë legjenda se si u zbulua kafja. Një artikull që lexova sot ia jep meritën një bariu etiopian me... »

U.S. President Barack Obama waves as first lady Michelle Obama enters the door of Air Force One at Joint Base Andrews, Maryland, for their historic visit to Cuba, March 20, 2016. REUTERS/Mike Theiler

Sa ikën Obama rishfaqet Fidel Kastro: “Kuba nuk ka nevojë për dhuratat e perandorisë”

“Gurët e kohës që u rrokullisën në Havana”   Nuk dihet se ku e kishin fshehur udhëheqësin në pension të... »

Republican U.S. presidential candidate Donald Trump points at rival candidate Ted Cruz (not pictured) during a break at the U.S. Republican presidential candidates debate in Detroit, Michigan, March 3, 2016. REUTERS/Rebecca Cook

Këshilltari i kandidatit Trump: Në Kosovë, ushtria serbe po luftonte kundër Al-Kaidës

Lista e këshilltarëve të kandidatit Donald Trump, për politikën e jashtme, është alarmuese   Kandidati republikan ka zbuluar sot më... »

Residents inspect a damaged site from what activists said were airstrikes carried out by the Russian air force in Nawa city, Deraa, Syria, November 21, 2015. REUTERS/Alaa Al-Faqir

Putini detyrohet të braktisë aventurën siriane

Ishte një luftë shumë e kushtueshme për Rusinë dhe presidenti i saj kishte nevojën e një justifikimi për t’u tërhequr... »

A protestor demonstrates outside a campaign rally for U.S. Republican presidential candidate Donald Trump in Cadillac, Michigan, March 4, 2016. REUTERS/Jim Young

Një debat për antimitingjet dhe lirinë e shprehjes

Protestuesit që sabotuan mitingun e Donald Trump në Chicago mund ta kenë ndihmuar kandidatin republikan   Pak kohë pas vendosjes... »

CcWWAdrW4AE5UpZ

Pse gabuan të gjitha anketimet në Michigan

Bernie Sanders arrin një fitore të papritur ndonëse Hillary Clinton pritej të fitonte me më shumë se 20%   Jo... »

Ccz2OLFUYAEnwd6

Pas Super të Martës, vjen Super e Shtuna – dy parti të mëdha, dy siklete të ndryshme

Ted Cruz po fiton në Kansas – elita republikane shpreson se është sinjal i kthesës anti-Trump   Pas votimit në... »

skoti

Astronauti kthehet nga Hapësira 5 cm më i gjatë se vëllai i tij binjak

Çfarë po mëson njerëzimi nga qendrimi njëvjeçar në hapësirë i kozmonautit Scott Kelly   Astronauti Scott Kelly (Skot Kelli) u... »

Ruben Avxhiu

Nuk është e vërtetë që Donald Trump ka qenë kundër Luftës në Kosovë

Po kjo nuk premton asgjë për politikën e jashtme që do të ndjekë nëse zgjidhet president – gjithshka mund të... »

CcHKX-0UUAAHkKw

Qelbet fushata presidenciale në SHBA

“Gjatë debatit, Donald Trump u lag në pantallona”, thotë Marco Rubio duke iu përgjigjur fyerjeve me fyerje   Historikisht një... »

mali i zi

Protestat me tenda në kryeqytet – ja çfarë na mëson përvoja botërore

Një bast politik që nuk garanton sukses – opozita në Kosovë duhet të kujdeset që të harmonizojë entuziasmin e saj... »

Republican U.S. presidential candidate and former Florida Governor Jeb Bush pauses at his podium in the midst of a commercial break at the 2016 U.S. Republican presidential candidates debate held by CNBC in Boulder, Colorado, October 28, 2015. REUTERS/Rick Wilking

Jeb dorëzohet – Nuk do të kemi një Bush të tretë në Shtëpinë e Bardhë

E gjithë ndihma e rrjetit të fuqishëm të familjes Bush, plus 160 milionë dollar të mbledhura, plus ndihma e figurave... »

U.S. Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters at a campaign rally in Dubuque, Iowa January 30, 2016. REUTERS/Rick Wilking

Pse kritika nga Papa Françesku vetëm sa do ta ndihmojë kandidatin Donald Trump

Shumica e kandidatëve të tjerë republikanë hapën gojën për të marrë anën e rivalit të tyre në vend që të... »

Gjykatësi Antonin Scalia.

Vdiq Antonin Scalia, një nga anëtarët më të shquar të Gjykatës Supreme, në SHBA

Një figurë e adhuruar nga konservatorët, por e urryer nga liberalët, Scalia do të ndërlikojë edhe më shumë fushatën presidenciale... »

U.S. Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters at a campaign rally in Dubuque, Iowa January 30, 2016. REUTERS/Rick Wilking

New Hampshire: Fitojnë Donald Trump dhe Bernie Sanders

Konfirmohet revolta e bazës në dy partitë kryesore amerikane   Votimi në shtetin e dytë në New Hampshire nxori dy... »

U.S. Democratic presidential candidate Hillary Clinton and her daughter Chelsea (R) greet volunteers during a visit to a campaign office in Des Moines, Iowa February 1, 2016, the day of Iowa's first-in-the-nation caucus.    REUTERS/Brian Snyder

Hillary Clinton, drejt humbjes, sot në New Hampshire

Anketimet i japin rivalit të saj 20% avantazh, por ish-sekretarja e Shtetit ka më shumë mbështetje në shtetet që vijojnë... »

topofthetop

Mbaron muaji i mjaltit mes kandidatëve demokratë

Hillary Clinton i thotë Bernie Sanders: Mjaft me përbaltjen e rafinuar, ma thuaj në sy kur ke vërejtje   Në... »

2016-01-27T003909Z_1_LYNXNPEC0Q00Q_RTROPTP_4_USA-ELECTION-STUDENT-DEBT

Numërohet edhe vota e fundit – Hillary Clinton ka fituar në Iowa

Diferenca prej dy delegatësh është e papërfillshme, por simbolika e fitores është e rëndësishme. Në 2008, Hillary Clinton u mund... »

U.S. Republican presidential candidate Donald Trump signs autographs for supporters at a campaign rally in Dubuque, Iowa January 30, 2016. REUTERS/Rick Wilking

Sot, votimi i parë për kandidatët presidencialë në SHBA

A do të fitojë Hillary Clinton në Iowa, apo Bernie Sanders do të bëjë atë që bëri Barack Obama në... »

2016-01-27T030847Z_1_LYNXNPEC0Q04R_RTROPTP_4_USA-ELECTION-CLINTON

Hetimi për serverin e Sekretares Clinton – legjitim apo për efekt fushate?

Shtëpia e Bardhë pranon për herë të parë se Hillary Clinton ka përdorur e-mailin për të dërguar materiale sekrete –... »

Republican U.S. presidential candidates (L-R) Dr. Ben Carson, Senator Ted Cruz, Senator Marco Rubio and former Governor Jeb Bush pose together at the start of the debate held by Fox News for the top 2016 U.S. Republican presidential candidates in Des Moines, Iowa January 28, 2015. REUTERS/Carlos Barria

Një debat i kandidatëve republikanë ku mungonte Donald Trump

Kandidatët presidencialë republikanë janë përballur për herë të fundit në një debat televiziv, vetëm katër ditë përpara votimeve të para,... »

Ruben Avxhiu

Nëse Donald Trump nuk guxon të kritikojë Putinin, ai nuk meriton të bëhet president

Donald Trump ka në zemër të fushatës së tij të bujshme presidenciale, premtimin për ta bërë Amerikën përsëri të madhe.... »

shpikesi

90 vjet më parë, u shpik televizori

“Ma hiqni atë të çmendur nga holli i ndërtesës”, bërtiti kryeredaktori i një gazete të njohur kur i thanë se... »

Ted Cruz speaks as Carly Fiorina looks on. REUTERS/Rick Wilking

Senatori Ted Cruz: Shqiptarët hiqen si sirianë që të hyjnë në Europë dhe SHBA

Një artikull i shkruar nga kandidati republikan për president Ted Cruz dhe një kongresist nga South Carolina, Jeff Duncan argumenton... »

Ruben Avxhiu

Hiqen sanksionet kundër Iranit – një fitore për diplomacinë

Duartrokitje në mbarë botën për marrëveshjen e mbështetur nga Presidenti Obama, por kritikë të shumtë në SHBA mbeten mosbesues ndaj... »

Ruben Avxhiu

Këshillë opozitës në Kosovë: Dënoni me forcë dhunën se po ju saboton kauzën

A do të qeverisë më mirë opozita po të vijë në pushtet se sa koalicioni LDK-PDK? Mbase, po një shenjë... »

Ruben Avxhiu

Miliardier brenda natës? Llotaria “Powerball” arrin në 900 milionë dhe vazhdon të rritet

Është 1,000 herë më e mundshme që të të godasë rrufeja sesa që të fitosh këtë llotari   Asnjëherë nuk... »

10606141_948697475185339_4706786601028810790_n

Erozioni më i keq është dyshimi te njëri-tjetri që po na gërryen qetësinë e shpirtrave

Që harmonia fetare në Kosovë mbetet e brishtë na e kujtoi edhe një herë e diela e parë e këtij... »

Ruben Avxhiu

Serbia ka nevojë urgjente për prova të anti-katolicizmit në Kosovë – Dëmtimi i varrezave është vetëm fillimi

Sulmet ndaj varreve katolike nuk janë një rastësi. Diplomacia fetare serbe është në ofensivë prej muajsh tashmë. Që nga çështja... »

Hillary C

“Nuk është gjyshja ime!” Hillary Clinton, një problem i panevojshëm me votuesit hispanikë

Ishte menduar si një mesazh që do ta bënte kandidaten demokrate më të afërt me votuesit hispanikë, por ka sjellë... »