100 vjet më parë vdiq Ismail Qemali

Babai i pavarësisë së Shqipërisë ishte një njeri kontradiktor, po pikërisht për atë arsye ishte përfaqësuesi i natyrshëm që i... »

Ministria që nuk i duhet

Disa mendime për vendimin e kryeministrit Rama për të vepruar edhe si ministër i Jashtëm   Si mbajtës i dy... »

Ushtritë më të vogla të botës

Një grafik që tregon ushtritë më të vogla në botë dhe numrat respektivë të ushtarëve. Kosova, vendi me ushtrinë më... »

Miqtë e shqiptarëve rikthehen në krye të Kongresit Amerikan

Nancy Pelosi, në 1999: Zoti kryetar, le të kumbojë një votë Pro bombardimeve sot, sa ta dëgjojë edhe Millosheviqi sa... »

A jeni gati për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020?

Një teori është që fushata për zgjedhjet e ardhshme mbaron në momentin që numërohet vota e fundit e zgjedhjeve të... »

Lamtumirë një amerikani të madh, Presidentit George HB Bush

Njeriu që siguroi një fund paqësor të Luftës së Ftohtë e që i dha Millosheviqit, Paralajmërimin e madh të Krishtlindjes... »

Një fitore për lirinë e medias, një moment reflektimi për përgjegjësinë e saj

Një gjykatë amerikane vendosi dje që Shtëpia e Bardhë nuk mund t’ia anulonte korrespondentit kryesor të rrjetit televizv CNN hyrjen... »

Një sulm terrorist që na prek të gjithëve

Organizata HIAS e cila ishte në shenjestër të urrejtjes së terroristit që sulmoi sot sinagogën në SHBA ka histori që... »

E vërteta nuk shërbehet në pjatë

Nga momenti që doli në shesh fakti se Ministria e Jashtme e Greqisë ka një fond sekret që e përdor... »

Plehrat që vijnë me portalet janë pjesë e lirisë së panegociueshme të fjalës

Hapësira e komunikimit publik të shqiptarëve është ndyrë me portale, të nisura e të lëna, që shfaqen, bëjnë bujë, marrin... »

Një ambasadore që e kishim për zemër

Askush nuk e priste këtë javë dorëheqjen e Ambasadores së SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley. As... »

Maqedonia thotë “Po”… me gjysëm zëri

Nga një anë rreth 90 përqind e votuesve në Maqedoni i thanë Po, një marrëveshjeje historike me Greqinë për çështjen... »

Në garë me njëri-tjetrin, jo me Serbinë

Diçka nuk ishte në rregull dje me ministrin e Jashtëm të Kosovës, në OKB. Po në fakt shumë gjëra nuk... »

Lamtumirë John McCain, një hero amerikan, një mik i shqiptarëve

Nga Ruben Avxhiu Shumica e shqiptarëve mësuan emrin John McCain, në 1999, kur ndryshe nga shumica e Republikanëve mbështeti vendimin... »

Amerika, një komb që po plaket?

Nga Ruben Avxhiu Statistikat demografike nuk janë optimiste as për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndonëse jo aq tronditëse sa... »

Kundër adhurimit dhe urrejtjes

Politikanët e ndershëm e idealistë janë të rrallë. Po ashtu edhe ata gjenialë. Në përgjithësi shoqëritë bëjnë ç’është e mundur... »

Vetëvrasja e një shoferi dhe vetëvrasja e një imazhi

Në Tiranë, shoferi i ministrit të Brendshëm mund të ketë vrarë veten dhe arsyeja se pse shumëkush nuk e beson... »

Mësime nga përmbysja e një kongresisti të fuqishëm demokrat

Kongresisti Joseph Crowley që mendohej se mund të zëvendësonte Nancy Pelosin, në postin e fuqishëm të udhëheqësit Demokrat të Dhomës... »

Amnezia historike, themel i propagandës ruse për Kosovën

Sovietikët kishin “Pravdën”, oligarkia e korruptuar e Putinit ka kanalin “Russia Today” RT, apo “Rusia Sot”. Kjo e fundit është... »

John Bolton dhe shqetësimi i shqiptarëve

Shtatë arsye se pse asgjë themelore nuk do të ndryshojë për Kosovën dhe shqiptarët   Shumë shqiptarë e kanë pritur... »

Një kongresist zgjidhet sot në Pennsylvania – provë për betejën e madhe të nëntorit

Nga Ruben Avxhiu Demokrati Connor Lamb apo republikani Rick Saccone. Një nga dy kandidatët do të zgjidhet sot në zonën... »

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Nga Ruben Avxhiu Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu... »

10 vjet, Kosova e pavarur

Nga Ruben Avxhiu Festa e Kosovës së pavarur është festimi dhe respektimi i një historie të madhe mbijetese. Këtë javë... »

Përpjekja e fundit në Amerikë për të ndaluar pavarësinë në Kosovë

10 vjet më parë, ish-Sekertari i Shtetit, Lawrence Eagleburger doli nga kapitujt e mbyllur të historisë për t’i bërë Beogradit... »

Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970 – Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që dukej si e vërtetë), urdhëroi... »

Shqipëria dhe diaspora: Dëshira është e madhe, mosbesimi akoma më i madh

Nga Ruben Avxhiu Vizita e Ministrit të Diasporës, Pandeli Majko në SHBA është një rast tjetër që vë në shqyrtim... »

Greqia 2 miliardë investime për kanabisin mjekësor, Shqipëria preferon të pasurojë krimin e organizuar

Parlamenti i Greqisë pritet që të aprovojë në fillim të këtij vitit legalizimin e kanabisit për përdorim mjekësor. Ky ndryshim... »

Erdhën si pushtues, nuk meritojnë varreza zyrtare

Për një vend që ankohet vazhdimisht sesi është viktimë e vendeve më të mëdha, Greqia është vërtet me dy fytyra,... »

Për një votë

Demokratja Shelly Simonds është zgjedhur anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve të shtetit Virginia, në SHBA me vetëm një votë diferencë.... »

Dita pa lajme

Në 18 prill 1930, drejtuesi i emisionit të lajmeve të mbrëmjes, deklaroi thjesht, se nuk kishte asnjë lajm. Për 15... »