Robert Elsie ka kontribuar qysh në numrin e parë të gazetës “Illyria”

Robert Elsie ka bashkëpunuar me gazetën “Illyria”, qysh nga dita e parë e botimit të saj e deri në fund... »

Me e rëndë si kriza e kanabisit, mosbesimi te institucionet

Pse rrëzimi i Tahirit nuk është edhe aq lajm i mirë për opozitën   Nëse akuzat për përfshirjen e ish-ministrit... »

Kur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ishte për vetëm statusin

10 vjet më parë, SHBA dhe Rusia përplasen në Këshillin e Sigurimit – shqiptarët dhe serbët fillojnë negociatat e fundit... »

Gjergj Dollani hap butikën “Cafe Chocolat”, vetëm pak metra larg Shtëpisë së Bardhë

Gjergj Dollani është një nga shqiptarët e rinj të Amerikës që po shquhen në fushën e sipërmarrjes duke sjellë diçka... »

Njerëz që po ia marrin fytyrën Kosovës

Dy deputetë që ofendohen e rrihen në televizion përbaltin gjithë shoqërinë. Kosova ka gati dy milionë njerëz, disa prej tyre... »

Zhvendosja e Republikanëve djathtas do të vazhdojë me apo pa Presidentin Trump

Presidenti Donald Trump pa kufirin e ndikimit të tij në radhët e Republikanëve në Albama. I preferuari i tij, Luther... »

Trashëgim nga veterani i një shekulli të torturuar për brezat e shekullit të ri

Vështirë të gjesh në letrat shqipe një shkëmbim më simbolik, se ai i Sami Repishtit, i arratisur politik nga Shqipëria,... »

Votat për Ruçin të turpshme, por jo arsye për diktaturë në PD

Ato vota të panevojshme për një simbol të regjimit të vjetër si Gramoz Ruçi ishin një turp për Partinë Demokratike.... »

Gonxhe Bojaxhiu kundër gjithë botës

Nënë Tereza u lind në një tokë ku gratë nuk priteshin të kishin asnjë rol publik. Në një botë burrash,... »

Liria e fjalës është më e rëndësishme se namuzi i politikanëve

Nëse Maqedonia nuk e anullon ligjin që dënoi tallësin e Erdoganit, atëhere le të ndëshkojë edhe mijëra vetët që kanë... »

Nuk ka pavarësi të paimponuar

Artemija: Më mirë pavarësi e imponuar, se ndarje e Kosovës   Sot, kur ministri i Jashtëm serb, Daqiç i rikthehet... »

Festimi delirant i natës së zgjedhjeve është harruar – vendosmëria për t’i rënë murit me kokë vazhdon

Në një vend ku kanë dalë të gjithë të humbur e të gjithë sillen si fitues është vështirë të gjesh... »

Rreziku i qeverisjes “me sugjerime nga populli”

Nuk jam i vetmi josocialist që ka ndjerë kënaqësi kur kryeministri, në ikje dhe në ardhje, Edi Rama, deklaroi largimin... »

Portugalia donte ta zgjidhte statusin e Kosovës brenda vitit 2007

Por pastaj u vonua në njohjen e republikës së re   10 vjet më parë, Portugalia pati radhën që të... »

Plotësojini ato gjashtë kushte!

Pse Partia Demokratike duhet të bëjë çmos për ta futur Astrit Patozin në garë   Mund të mos jesh përkrahës... »

Një president për të gjithë Shqipërinë

Gjatë gjithë fushatës së fundit zgjedhore në Shqipëri, kryeministri Edi Rama u kishte këkuar zgjedhësve që t’i jepnin partisë së... »

Partia Demokratike duhet të mësojë nga viti 2005

Nuk ka justifikim për këtë rezultat të Partisë Demokratike. Edhe nëse numëron vjedhjet, blerjet e votës, dhe presionin nga shteti,... »

Çfarë i tha Presidenti Moisiu, 10 vjet më parë, Putinit

Një deklaratë interesante e presidentit rus pasoi takimin me homologun shqiptar në Dubrovnik të Kroacisë   Viti 2007 shtroi rrugën... »

Festa arrogante, pas zgjedhjeve pa fitues

Shumica e Kosovës i injoroi zgjedhjet dhe ata që votuan nuk ia besuan asnjë partie monopolin e qeverisjes   Nuk... »

Kuvendi i Kosovës, si dukej 25 vjet më parë

Ndërsa Kosova po përgatitet të votojë për parlamentin e saj të ri, ajo ka kaluar pa vënë re 25-vjetorin e... »

Madeleine Albright, mes dy polako-amerikanëve të famshëm, që urrenin njëri-tjetrin

(Fotografia lart: Madeleine Albright duke folur në veprimtarinë kushtuar 100 vjetorit të lindjes të Edmund Muskie) Profesor Sami Repishti ka... »

Vdiq Zbigniew Brzezinski, mbështetës i madh i Kosovës, shkencëtar politik e diplomat

Polako-amerikani që u bë Këshiltar i Sigurisë Kombëtare për Presidentin Jimmy Carter dhe ndikoi politikën e jashtme amerikane për gati... »

Pak sqarim për nderimin e Nënë Terezës, në New York

Vetëm Guvernatori i Shtetit mund të shpallë një Ditë kushtuar dikujt. Rezoluta nga Senatori Golden vetëm sa e nxit Guvernatorin... »

1992: Takim me Zv-Presidentin Amerikan në Aeroportin “LaGuardia”

Zv-Presidenti Quayle tregoi interes për kopjet e gazetës “Illyria” dhe i premtoi aktivistit Harry Bajraktari, se Administrata Bush do ta... »

Shqiptarët e Maqedonisë përsëri në udhëkryq

Zhvillimet tronditëse të ditës së enjte kur parlamenti në Maqedoni u pushtua nga huliganë të dhunshëm e ka vënë në... »

Shqiptarët kanë arsye të shqetësohen për zhvillimet në Turqi

Nuk i kuptoj reagimet me mllef apo me humor të disa shqiptarëve në rrjetet sociale, se nuk është puna jonë... »

Referendumi në Turqi: Gjysma e hënës që nuk pyet për gjysmën tjetër

Si i bëhet kur gjysma e një vendi nuk e do drejtimin e ri që po merr? Turqia nuk votoi... »

A e do vërtet diaspora të drejtën për të votuar në atdhe?

Disa ditë më parë, mora pjesë në një nga diskutimet publike, nismë e organizatës Germin në Prishtinë, kushtuar pjesëmarrjes së... »

Pse jo Shqipëria?

Kisha Ortodokse Bullgare është propozuar për Çmimin Nobel të Paqes 2017 për rolin në shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së... »

Liberal-demokracia amerikane, në provim

Një vendim ekzekutiv nga Presidenti Donald Trump për ndalimin e përkohshëm të hyrjes së qytetarëve nga shtatë vende të botës... »