gjimnazi1

Nxënësit e Gjimnazit “Hasan Nahi” zënë vendin e dytë në Olimpiadën “GENIUS 2017” në SHBA

Nxënësit Blerona Zulfaj, Kaltrina Hyseni, Çlirimtare Ramadani, Ema Halimi, Emira Jetishi, Elena Hyseni dhe Zana Shehu, të shoqëruar nga Profesoresha... »

AT04A

Ilaç i ri kundër kolesterolit

Një ilaç që vepron si një vaksinë ka treguar të ulë kolesterolin e keq ose LDL dhe të zvogëlojë sasinë... »

Asteroids earth

Një planet si Venusi, vetëm 39 vite drite larg Tokës

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar atmosferë në një planet jashtë sistemit tonë diellor, i cili është në afërsi... »

IMG_20170402_002313_969

Vogëlushi Arbër me dhunti të jashtëzakonshme (video)

Arbri është ende në kopësht, por i aftë të kryejë e mend veprime matematikore të një shkalle të lartë vështirësie.... »

patate lima peru

Mbinë patatet e mbjella në Peru në kushte të përafërta me planetin Mars

Shkencëtarët në Peru, morën produktin e parë në laboratorin e patates, të krijuar në klimën e planetit Mars Në studimin... »

eugen cernan

Ndërroi jetë amerikani Eugen Cernan, personi i fundit që shkeli në Hënë

Vetëm 10 njerëz të tjetër – të gjithë astronautë amerikanë – e kishin bërë këtë më parë Ish-astronauti amerikan Eugene... »

mustafa-demiri

Botanisti më i shquar shqiptar

Para largimit nga kjo botë doktori i filozofisë së shkencave Miti Koçi realizoi studimin  Profesor Mustafa Demiri  Botanisti më i... »

4

Rekuiem për Prof. Jozefita Markun, shkencëtare dhe ëngjëllore shkodrane

Nga Keze Kozeta Zylo Kur dëgjova për ikjen e papritur nga kjo botë të prof.Jozefita Markut u shokova, qava ashtu... »

An attendee looks at a monitor at the Parsons booth during the 2016 Black Hat cyber-security conference in Las Vegas, Nevada, U.S. August 3, 2016.  REUTERS/David Becker

Kush ishte mbrapa sulmit të sotëm që gati ndali internetin

Çfarë po ndodh me rrjetin që na lidh të gjithëve   Për më shumë se dy orë, sot në mëngjez,... »

trekendeshi-i-bermudes-1

Zgjidhet misteri i Trekëndëshit të Bermudës?

Londër, 21 tetor 2016 – Më më në fund mund të jetë zgjedhur misteri i Trekëndëshit të Bermudës, i cili... »

klejda-bega

Shqiptarja Klejda Bega kandidate për çmimin Nobel

Tiranë, 20 shtator 2016 – Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet... »

Edor Kabashi 3

Çmim ndërkombëtar mjekut shqiptar për zbulim në trajtimin e sklerozës

Tiranë, 6 shtator 2016 – Shkencëtari Edor Kabashi është fitues i edicionit të 8-të të Çmimit Ndërkombëtar PG për Mjekësisë.... »

jal valon murati

300 të rinj nga diaspora u trajnuan për 700 vende pune në administratë (zë)

Në Jalë të Vunoit në Himarë të Vlorës, trajnimi u zhvillua me seminare për punësimin në administratën vendore dhe qendrore... »

Shuajp Kraja

Shuajp Kraja, shpikësi i vaksinës kundër kancerit

Tiranë, 29 qershor 2016 – Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane... »

Ministria e Arsimit dhe Sportit, Tiranë

Nisin nga Shkodra dëgjesat publike për reformimin e arsimit në Shqipëri

Ka nisur nga Shkodra dëgjesa publike për reformimin e arsimin në Shqipëri, organizuar nga fondacioni për liri dhe demokraci dhe... »

nikolla bajrami

Bisedime për arsim, njohje diplomash, shkencë e teknologji Shqipëri-Kosovë

Në Tiranë u takuan ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla dhe ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami... »

1 kombetare

Zbavitje dhe humor te Kombetarja

Humori dhe atmosfera pozitive është gjëja më e rëndësishme në një grumbullim përpara një kompeticioni të rëndësishëm përpara Europianit dhe... »

balona nasa

Lëshohet me sukses balona e NASA-s në hapësirë

Balona do të fluturojë rreth botës në hemisferën jugore në varësi të shpejtësisë së erërave NASA lëshoi me sukses një... »

Dafina Bytyqi 1

Dr Dafina Bytyqi, laureate e ”Shpërblimit mbështetës 2016” të ASHAK

Prishtinë, 22 prill 2016 – Dr Dafina Bytyqi, është specializante në Klinikën e Ortopedisë dhe të Traumatologjisë në Qendtrën Klinike... »

Hena

Mblidhni plaçkat, do të transferohemi në Hënë

Planet për kolonizimin e Hënës   Drejtori i i përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës shpreson se bashkëpunimi ndërkombëtar do... »

skoti

Astronauti kthehet nga Hapësira 5 cm më i gjatë se vëllai i tij binjak

Çfarë po mëson njerëzimi nga qendrimi njëvjeçar në hapësirë i kozmonautit Scott Kelly   Astronauti Scott Kelly (Skot Kelli) u... »

Fred Hutchinson Center_onkologjia

Zbulim sensacional: Metodë që shëron mbi 94% të të sëmurëve me kancer

Seatle (Washington, USA), 16 shkurt 2016 – Grupi i onkologëve të Fred Hutchinson Center për hulumtime të sëmundjes së kancerit... »

Valet e gravitetit 1

Shkencëtarët shpjegojnë zbulimin më të rëndësishëm të njerëzimit (Video)

Kjo video shpjegon në një mënyrë më të thjeshtë zbulimin me të rëndësishëm të njerëzimit: valët gravitacionale, të detektuara nga... »

Valet e gravitetit

SHBA: Zbulim i madh shkencor lidhur me valët e gravitetit

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara thonë se i kanë detektuar valët e gravitetit nga ndeshja e dy vrimave të zeza,... »

stacioni hapesinor

Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor mbi qiellin e Shqipërisë në orën 18:14

Një eveniment të rrallë, të cilin shumëkush nga ne mund ta gjejë me mjaft interes, lajmërohet për sot.   Në... »

zika virus

Rast i ri me virusin “Zika” në Danimarkë

Shënohet një tjetër rast i virusit  të tmerrshëm “Zika” në Europë, kësaj herë në Danimarkë. Një turist danez ka rezultuar... »

shpikesi

90 vjet më parë, u shpik televizori

“Ma hiqni atë të çmendur nga holli i ndërtesës”, bërtiti kryeredaktori i një gazete të njohur kur i thanë se... »

matematike

Rekord matematikor: Zbulohet numri më i madh i rëndomtë

Numri më i madh i rëndomtë deri tani ka patur 17 milionë shifra, ndërsa është zbuluar në vitin 2013 Matematicienti... »

12573897_10153267263637414_668390838340504200_n

90 të rinj nga Kosova po diplomohen në universitetet më të mira amerikane

Zyrtarët nga Kosovës e SHBA, nismëtarë të këtij programi thonë se ai do të ndërtojë kulturën e partneritetit të mirëfilltë... »

Universiteti i Prishtines 1

Universiteti i Prishtinës abonohet në 2.582 revista shkencore

Prishtinë, 12 janar 2016 – Personeli akademik i Universitetit të Prishtinës nuk do të mund të arsyetohet se ka publikuar... »