SpaceX lëshon dy astronautë në hapësirë për udhëtimin historik

Nisja drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës e dy astronautëve të NASA-s në bordin e raketës Falcon 9, u bë realitet... »

Shkencëtari shqiptar i mjekësisë botërore

Bashkautor në prodhimin e vaksinës së lias dhe zbulimin e mjekimin nga tërbimi i qenit dhe njerëzve   Nga Shefqet... »

Dy mjekët e Infektivit: COVID-19 që në janar tregohet nga pamjet e mushkërive

Mjeku Gëzim Xhepa publikoi në facebook analizimin e pamjeve të kolegut imazherist Renato Osmenaj IMAZHET E JANARIT QË FLASIN PËR... »

Mjekët ngrenë alarmin për mpiksjen e gjakut tek pacientët me COVID-19

Në fund të muajit mars ndërsa koronavirusi vazhdonte të përhapej në qytetin e Nju Jork mjekët e spitalit “Mount Sinai”... »

Shkenca, kultura dhe arti nuk duhet të pësojnë nga pandemia e koronavirusit

Prishtinë / Tiranë, 17 prill 2020 – Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës dhe... »

Dr.Ervin Mazniku, Nju Jork: SARS-CoV-2 dhe provat klinike në Shqipëri

Në fushën e mjekësisë, si kurrë më parë nuk ka pasur një angazhim të të gjithë forcave mendore dhe fizike... »

Ç’duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e COVID-19?

Mbajtja në nivel të lartë dhe cilësor e shërbimit shëndetësor publik të një vendi, si dhe investimi në kërkim shkencor... »

Ekipi i kardiokirurgëve me dr.Priftin zëvendëson aortën ascendente në 6 orë operacion

Pacienti me kete diagnoze eshte i moshes 38-vjecare Ne Qendren Spitalore Universitare “Nene Tereza” ne Tirane krye nje nder nderhyrjet... »

Vangjelo Grillo, mjekja që kalonte pengesat ndonëse pa mjete dhe pajisje

Portret i paautorizuar,kushtuar Intelektuales Himariote dhe Mjekes Pediatre,Dr.Vangjelo Grillo (Veizi),me rastin e kremtimit të Ditës së shënuar të Emrit të... »

Klorokina në trajtimin e SARS-COV2

Kur Klorokina hyn ne qelize ajo perqendrohet ne organet me PH te ulet sikurse jane endozomet, aparati i Golgi dhe... »

Lufta kundër koronavirusit, flet mjekja shqiptare nga Italia

Bisedë me Dr.Romina Selenica që po shërben në Itali në kohën e pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi   Bisedoi Keze... »

Robotët autonomë që mund të bëjnë gërmime në Hënë dhe Mars

Një kompani e re në Kaliforni, e quajtur OFFWORLD ka plane ambicioze që janë jashtë kësaj bote. Pronarët e kompanisë... »

Vetëm 2% vdekshmëri nga rreth 900 ndërhyrje në zemër në QSUT në 2019

Shefi i Shërbimit të Kardiokirurgjisë, dr.Edvin Prifti thekson se shifrat janë rezultat i një përkushtimi të pashembullt të të gjithë... »

Dr.Edvin Prifti u bë antar i bordit të “Minerva Cardioangiologica”

Shefi i kardiokirurgjise ne QSUT dr.Edvin Prifti perpara festave te fundviti moti nje lajm me rendesi per tere kardiokirurgjine e... »

Dr. kardiokirurg Prifti: “Tirana 1″ technique” për “best award” në Cancun

Shefi i Pavionit të Kardiokirurgjisë në QSUT “Nënë Tereza” në Tiranë, dr.Edvin Prifti thotë se kjo teknikë është alternativë e... »

Dr.Prifti dhe Prof.Garret, bashkë për kardiokirugjinë

Profesori amerikan Harvey Garret Junior dhe dr.Edvin Prifti (foto kryesore) Sot me Prof. Harvey Garrett Jr, shef i kardiokirurgjise ne... »

Çmimin Nobel për mjekësi e ndajnë tre shkencëtarë

Oslo, 7 tetor 2019 – Dy shkencëtarë amerikanë dhe një shkencëtar anglez janë fituesit e sivjetëm të Çmimit Nobel në... »

Mehmet Kraja zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës

Prishtinë, 3 tetor 2019 –Mehmet Kraja është zgjedhur sot kryetar i ri i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës... »

Temperaturat e sivjetme, më të lartat prej se kanë filluar matjet

Uashington, 15 gusht 2019 – Muaji korrik ishte më i nxehtë i matur në Tokë, që kur filluan regjistrimet më... »

Dr. Kim Drasa: Pesticidet në ushqime dëmtojnë fertilitetin femëror

Pesticidet në ushqime dëmtojnë fertilitetin femëror. Jo vetëm kaq, por ato janë edhe rrezik i shtuar për deformimet e lindura... »

Në Grenlandë zbulohen më shumë se 50 liqene

Shkencëtarët kanë identifikuar 50 liqene të reja me ujë të rrjedhshëm, nën shtresën e akullt në Grenlandë. Më parë ata... »

A do të futet spinaqi në listën e dopingut të WADA-s?

Një substancë që e përmban spinaqi, Ecdysteron, e përshpejton rritjen e forcës. Efekti është aq i fuqishëm sa që drejtoresha... »

Sfidat e Telemjekësisë në Ballkan (pamje)

17 vjet më parë në Ballkan filloi të zbatohej projekti i Telemjekësisë https://www.zeriamerikes.com/a/4951225.html Projekti i Telemjekësisë i filluar 17 vjet... »

Vetëm 2% vdekshmëri në 865 operacione kardio në QSUT

Sherbimi i kardiokirurgjise QSUT ne kete fund vit ne date 28 dhjetor 2018 me numrin rekord te arritur per here... »

“Virgin Galactic” arrin kufirin e hapësirës

Londër, 13 dhjetor 2018 – Një anije kozmike turistike mbërriti në buzë të hapësirës së enjten, fluturimi i parë komercial... »

Mjeku shqiptar Lulzim Rrafshi vlerësohet me çmimin e karrierës në Kanada

Toronto (Kanada), 19 nëntor 2018 – Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me... »

Çmimin Nobel për Kimi e ndajnë tre shkencëtarë

Stokholm, 3 tetor 2018 – Shkencëtarët amerikanë, Frances Arnold dhe George Smith, dhe hulumtuesi britanik, Gegory Winter, fituan Çmimin Nobel... »

Çmimi Nobel në Fizikë u ndahet tre shkencëtarëve

Stokholm, 2 tetor 2018 – Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka publikuar emrat e tre fituesve të Çmimit Nobel për... »

Shpallen fituesit e Çmimit Nobel për Mjekësi

Stokholm, 1 tetor 2018 – Dy imunologë, James P. Allison nga Shtetet e Bashkuara dhe Tasuku Honjo nga Japonia, fituan... »

Të rinjtë fitojnë çmimin “Katherine Johnson” për dokumentimin e inxhinierisë

Kryeministri Edi Rama ka uruar të rinjtë e skuadrës shqiptare që kanë fituar çmimin e dytë “Katherine Johnson”, duke përfaqësuar... »