Prof. Prifti, bashkautor i revistës shkencore “Klinika Online”

Revista “Klinika Online” është një iniciativë e një grupi profesorësh të Universitetit të Mjekësisë së Tiranës Informacioni shëndetësor është jashtëzakonisht... »

Ekranët i dëmtojnë fëmijët

Ekspertët rekomandojnë që fëmijëve nuk duhet t’u lejohet të kalojnë më tepër se një deri në dy orë në ditë... »

Ekipi i kardiokirurgjisë i dr.Priftit në kufijtë e shkencës (video)

U krye në Tiranë operacioni i kirurgjisë mininvasive të valvolës mitrale nën videoskopi Arben Subashi Ekipi i kardiokirurgëve shqiptarë ka... »

Aktiviteti vullkanik, një faktor tjetër i shkrirjes së akullit në Antarktidë

Shkrirja e shpejtë e akujve në Antarktidë, përveç ngrohjes globale, duket se ka edhe një faktor tjetër, që vjen nga... »

Vjen hamburgeri pa mish që i kënaq mishngrënësit

Pas vitesh pune kërkimore dhe rreth 400 milionë dollarë fonde, kompania “Impossible Foods” ka futur në tregun vegjetarian produktin më... »

Rexhep Ismajli zgjidhet anëtar i Akademisë së Arteve dhe të Shkencës të Amerikës

Prishtinë, 19 prill 2018 – Akademik Rexhep Ismajli është zgjedhur anëtar i jashtëm nderi i Akademisë së Arteve dhe të... »

“Etja për dije – motivi që më ka ndjekur pas gjithë jetën”

-Kushtuar fizikantit shkencëtar, qytezarit Vasil Pajçini, me gradën PhD, i cili punon në një kompani të njohur amerikane- Nga Fuat... »

Shkencëtarja Laura Mersini Houghton: “Vdekja e gjeniut Hawking ishte një humbje për të gjithë ne”

Pas ndarjes nga jeta të shkencëtarit me famë botërore Stephen Hawking, Radio Amerikane NPR nëpërmjet programit “Here & Now” zhvilloi... »

Një gjeni si Stephen Hawking

Vdekja e shkencëtarit të shquar, Stephen Haukins, është një humbje e madhe për Botën, në përgjithësi. Them kështu se ai... »

Ndërron jetë fizikanti i shquar shqiptar, Petrit Skënde

Fizikani i shquar shqiptar Petrit Skënde ndërroi jetë në një institucion për të moshuarit në Ëestborough në SHBA në moshën... »

Akademik Rexhep Ismajli, anëtar nderi i Shoqatës së Linguistëve të Amerikës

Prishtinë, 23 janar 2018 – Akademik Rexhep Ismajli është zgjedhur anëtar i përhershëm nderi i Shoqatës së Linguistëve të Amerikës... »

Dr.Prifti: Vetëm 0,6% vdekshmëri në 801 operacione zemre në QSUT në 2017

Klinika e QSUT-së renditet ne vendin e dyte ne Ballkanin Perendimor dhe ne 6 qendrat me numrin me te madh... »

Nexhat Daci zgjidhet Kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës

Prishtinë, 21 dhjetor 2017 – Nexhat Daci është zgjedhur Kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK). Daci... »

Nënshkruhet Protokolli i Bashkëpunimit mes akademive të Kosovës e Shqipërisë

Tiranë, 24 tetor 2017 – Të martën,  në Tiranë, u nënshkrua Protokolli i bashkëpunimit kërkimor-shkencor dhe artistik midis Akademisë së... »

Akademia e Kosovës bëhet anëtare e Unionit Ndërkombëtar Akademik

Tokio (Japoni), 23 tetor 2017 – Sot, në ditën e dytë të Asamblesë së Përgjithshme të Unionit Ndërkombëtar Akademik (UAI),... »

Fitues i Çmimit Nobel për ekonomi është amerikani Richard Thaler

Stokholm, 9 tetor 2017 – Çmimin Nobel 2017 për ekonomi e ka fituar ekonomisti amerikan, Richard Thaler, për punën e... »

Çmimin Nobel për kimi e fituan tre shkencëtarë

Stokholm, 4 tetor 2017 – Shkencëtarët Jacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson, e kanë fituar Çmimin Nobel për kimi,... »

Tre shkencëtarë amerikanë fitojnë Çmimin Nobel për fizikë

Stokholm, 3 tetor 2017 – Shkenctarët amerikanë, Rainer Weiss, Barry Barish dhe Kip Thorne janë shpallur fitues të Çmimit Nobel... »

Tre amerikanë nderohen me Nobelin e mjekësisë

Çmimi Nobel i Mjekësisë për vitin 2017 iu dha tre shkencëtarëve amerikanë. Jeffrey Hall, Michael Rosbash dhe Michael Young u... »

Dr.Prifti operon për herë të parë me zemër të hapur moshën madhore 91 vjeç (foto)

12 orë pas ndërhyrjes kirugjikale, mjekët thanë se pacienti ishte me shëndet dhe vetëdije të plotë Denion Ndrenika Një ekip... »

Shqipëria dhe Kosova në garën e robotëve në Uashington

Uashington, 19 korrik 2017 – Ekipe nga rreth 160 shtete dhe gjashtë kontinente morën pjesë në garat tre ditore robotike... »

Prezantohet vetura e parë elektrike “Made in Kosova”

Prishtinë, 16 korrik 2017 – Gjashtë të rinj, anëtarë të Organizatës Joqeveritare “BONEVET” e prezantuan në Gjakovë veturën e parë... »

Shkencëtarët kanadezë zbulojnë ilaçin kundër kancerit të mushkërive

Split (Kroaci), 5 korrik 2017 – Shkencëtarë kanadezë kanë zbuluar ilaçin kundër kancerit të mushkërive. Ai do të jetë në... »

Dr.Prifti, Xhaxho, Demiraj vlerësohen në SHBA për teknikën e re të kardiokirurgjisë

Punimi i Edvin Priftit (MD, PhD), Aurel Demirajt (MD) dhe Roland Xhaxhos (MD) u çmua nga “Texas Heart Institute Journal”... »

Nxënësit e Gjimnazit “Hasan Nahi” zënë vendin e dytë në Olimpiadën “GENIUS 2017” në SHBA

Nxënësit Blerona Zulfaj, Kaltrina Hyseni, Çlirimtare Ramadani, Ema Halimi, Emira Jetishi, Elena Hyseni dhe Zana Shehu, të shoqëruar nga Profesoresha... »

Ilaç i ri kundër kolesterolit

Një ilaç që vepron si një vaksinë ka treguar të ulë kolesterolin e keq ose LDL dhe të zvogëlojë sasinë... »

Një planet si Venusi, vetëm 39 vite drite larg Tokës

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar atmosferë në një planet jashtë sistemit tonë diellor, i cili është në afërsi... »

Vogëlushi Arbër me dhunti të jashtëzakonshme (video)

Arbri është ende në kopësht, por i aftë të kryejë e mend veprime matematikore të një shkalle të lartë vështirësie.... »

Mbinë patatet e mbjella në Peru në kushte të përafërta me planetin Mars

Shkencëtarët në Peru, morën produktin e parë në laboratorin e patates, të krijuar në klimën e planetit Mars Në studimin... »

Ndërroi jetë amerikani Eugen Cernan, personi i fundit që shkeli në Hënë

Vetëm 10 njerëz të tjetër – të gjithë astronautë amerikanë – e kishin bërë këtë më parë Ish-astronauti amerikan Eugene... »