Celebration of Sultan Nevruz at the First Albanian American Bektashi Teqe

By: Mynyr Z. Nazifi

On Sunday March 25th, Bektashis from across North America gathered for the annual Sultan Nevruz celebration at the First Albanian American Bektashi Teqe in Taylor, Michigan. In the Bektashi faith, Sultan Nevruz is an important holiday that commemorates the birth of Imam Ali. While Imam Ali’s significance cannot be conveyed in words alone, a brief history of this key Islamic figure is as follows:

Imam Ali was the cousin and son-in-law of the Prophet Muhamad may peace be upon him. As the only person to be born in the sacred sanctuary of the Kaaba in Mecca, Imam Ali was the first male to accept the teachings of Islam. From an early age, Imam Ali was the “right arm” of the Prophet Muhamad PBUH, protecting him and taking part in almost every battle fought to defend the early Muslim community. After the passing of the Prophet Muhamad PBUH, Imam Ali assumed the responsibility as the rightful successor and continued to spread the Islamic religion.

In the Bektashi faith, Imam Ali is cherished for his sense of duty, commitment to fairness and justice, and for the countless sacrifices made by him and his family in carrying on the true Muslim religion. To show thanks for these sacrifices and his important place in the Bektashi faith, Bektashis from across the United States and Canada arrived in record numbers to this year’s successful Sultan Nevruz celebration – a success due in part to the great planning of Dervish Eliton and the contributions from sponsors Leonard Dervishi, Andrea Toroveci, Ekrem Bardham and Nevrus Nazarko. Also, for spreading awareness about the celebration additional thanks goes to Huseyin Abiva for his work on the postcards, along with Gani Vila and Mynyr Nazifi for their weeklong advertising campaign presented on Albanian TV.

10 Responses to “Celebration of Sultan Nevruz at the First Albanian American Bektashi Teqe”

Read below or add a comment...

 1. Marush Gjonkola says:

  Bravo komuniteti Bektashi Shqiptar, per vlerat e larta njerzore dhe patriotike qe percilleni.
  Gezuar per shum vjet dhe lum ju qe keni nje qender ku mblidheni e gezoni te gjithe se bashku

  • Melih hasan tezol says:

   Very nice

 2. Resul Moglica says:

  Gezuar per shum vjet.
  Bravo Dervishit te Teqes Per punen e madhe qe ka bere dhe vazhdon te bje.
  Gjithe kjo bukuri ne kete feste eshte fryt i punes se tije.
  Suksese dhe zoti ju bekoft.!

 3. Nexhmije Mustafaraj says:

  Gezuar per shum vjet festa.
  Eshte kenaqesi qe ta shohesh Teqen Bektashiane te lulezoj Si ne kohen e Baba Rexhebit!
  Falenderoj te madhin Zote qe u kthyen keto dite mbrapa dhe Dervishin qe e solli kete frym dashurije dhe vllazerimi ashtu sic na pat Mesuar Baba Rexheb

 4. Jon Nickprela says:

  Great job very professional and path full..

 5. Nexhip Gurra says:

  Urime dhe pergezime!
  Nje veper qe nuk do shum fjale.
  Punet e mira flasin vete me bukurin e tyre.
  Gezuar dhe zoti ju bekoft

 6. Qazim Vashka says:

  z.Bujar me vjen mire qe paske guximin te flaske hapur por duhet te kuptosh dicka se nese nuk do te ishte z.Bardha Teqeja qe ti Shikon sot nuk do egzistone fare ose do ta kish bere “Baba Muli” me Maqedonasit dyqan Prespa,cdo njeri bene gabime dhe z.Ekrem ka kerkuar falje per cdo gabim dhe gjithmon ka kontribuar per Teqen do thoni ju ka pa jep, ka shum qe kan po nuk japin.z.Bardha e ka treguar se cfr ka bere dhe Vazhdon te bje per Teqen e Baba Rexhebit . Ai ishte qe i Tregoj Vendin nje personi qe donte te behej baba basi u be 60 vjec e plot shembuj te tjet. Ne si Bektashi Duhet te jemi Krenar qe e kemi dhe ta pergezojm qe e ka lejuar Dervishin qe te bje gjithe keto rregullime te nevojshme,dhe bravo i qofte sepse per moshen qe ka shoket e tije e kan mendjen tek ashashi.pra ky eshte Ekrem bardha me te mirat apo te keqia e tije ka bere dicka . Sepse po mos te ishte ai ekrem kryegjyshi Gjeneral qe ne kemi sote nuk do mbahej e kishte shite Teqen ose u kish prur prap “Babush Mulin”
  Grzuar festen dhe me qetsi e Dashuri.
  .

 7. "Bujar Agalliu" says:

  Nuk e di se pse nuk me doli komenti.

  Me pelqen te bej ofendime personale, po nuk kam guxim te shkruaj emrin.

 8. Irakli Resuli says:

  Gezuar Festen per Shum vjet!
  Do te kisha deshir qe te gjithe ne Bektashinjte te kuptojm qellimin e kesaj feste dhe ti degjojm me me shum vemendje ato cfr Dervishi shprehu gjate darkes, dedikimi i Imam Aliut kundrejt familjes dhe shoqeris.
  Jetojm ne nje kohe kur me shum se cdo gje kemi nevoje per shembull te njerzve te medhenj jeta e te cileve eshte e gjithe shembull. Ne kete kohe kur drogra urrejtja prishja e themelit familjar kan marre nje rruge pa kethim.
  Te pakten ata qe besojn duhet te jen me te bute dhe shembull per te tjeret.
  Ketu nuk eshte vendi ti tregojm gabimet njeri tjetrit pasi nuk ka njeri pa gabime por ta keshillojm cdo njeri dhe te kontribojm ne Teqe me ate cfr Mundemi.
  Cdo kush cfrdo qe bene ka nje Zote qe gjykon,detyra jone eshte te behemi Besimtar te mire, prinder te denje,
  Te behemi njeri ku njerzilleku tna udheqe shpirtin tone.
  Gezuar dhe Mbarsi

 9. Etem Qafzezi says:

  Nder dhe kenaqesi me se fundi Teqeja jone e Shenjte ka filluar te vije arome institucioni dhe vendi fetar.
  Mendoj se ka ardhur koha te gjithe ne te mblidhemi rreth Dervishit dhe ti japik Krah me ato qe mundemi.
  Eshte fat per ne qe kemi nje njeri fetar te pergatitur edhe nga ana intelektuale qe i jep vler Teqes si institucion.
  Ka shkuar koha qe ne kryje te jene njerez me 4 klas ose nalfabet,pasi ketu ke te beshe me nje brez qe jan me shkolla dhe cfr mund te degjojn femijet tane, nga ata qe deri dije ishin brigadjer dhe sote gjezdisin me petkun fetar.
  Te nderuar Bashk Atdhetat Besimtar Bektashi bejuni krah Teqes dhe Dervishit se ne dhe Teqeja e Baba Rexhepit edi cfr ka hequr keto 25 vjet nga ata qe erdhen si psudo Klerike.
  Zoti e Ruajt Dervishin dhe e bekoft sidomos per Sherbimin qe i beri Baba Arshiut gje qe ase femijet tane nuk na i bjne neve. Bravo i qoft Asaj nene dhe atij Babai qe kan edukuar dhe rritur nje njeri te tille.
  I qoft Baba Rexhepi dhe Baba Arshiu krah…

Comment

*