Dr.Prifti: Vetëm 0,6% vdekshmëri në 801 operacione zemre në QSUT në 2017

Klinika e QSUT-së renditet ne vendin e dyte ne Ballkanin Perendimor dhe ne 6 qendrat me numrin me te madh te operacioneve ne Ballkan perjashtuar Turqine

Shefi i Pavionit të Kardiokirugjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, dr.Edvin Prifti njoftoi se në 2017 u kryen 801 operacione nga ekipi mjekësor.

Doktor Prifti shkruante në profilin e tij në facebook se Sherbimi i Kardiokirurgjise QSUT kreu operacionin e 801 per vitin 2017 dhe se interventet vijojne.

“Ky rekord i jashtezakonshem per nga numri i operacioneve kardiake e vendos kliniken tone ne vendin e dyte ne Ballkanin Perendimor dhe ne 6 qendrat me numrin me te madh te operacioneve ne Ballkan perjashtuar Turqine”-saktësoi doktor Prifti.

Gjithashtu sipas tij,  ky sherbim eshte ne vendin e pare nga vendet e Ballkanit perendimor per rezultatet e padiskutueshme “me nje vdekshmeri prej 0.6%, duke u vendosur ne qendrat me vdekshmerine nga me te uletat ne Evrope”.

“Urime kolegeve dhe gjithe stafit infermieror qe me sakrificat dhe punen e tyre behet i mundur nje rezultat i tille. Urime dhe Gezuar 2018 ne emer te atyre qe i dedikohen luftes per jeten edhe ne ditet e festave te fundvitit!”-shkruan shefi i Shefi i Pavionit të Kardiokirugjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, dr.Edvin Prifti njofto

2 Responses to “Dr.Prifti: Vetëm 0,6% vdekshmëri në 801 operacione zemre në QSUT në 2017”

Read below or add a comment...

 1. Fatbardh Doci S.C. says:

  Pershendetje-Congratulation!
  TE operosh ne zemer esht veshtife sidomos rreth 801 operatoine I vite rreth 2 operatione ne diete. Hequr te djelatve ,festate.Me e rendesishe esht se perqindja % e vdekjevev eshte zvogluare.
  Kjo me kujton nje burre shume te squté,patriote e shume I after ne dregimin e economies(sa ministry ubhabite nag diskitimi I ti??.Ministri I than Si arrive kete suksese,,kryetar I pergjigje,po me ”RAZI’,,Ministri rrudhi krahet,nuk e kuptoje,dikush ne krah I than me ”marrveshje”).
  Ker po rrinim tem shtepia e vllajt ne qytetin alpine ”Bajram Curry” – Rexhep Lush -Dizdari,edhe ky me cilsi shume te Mira,,oficer me influence(dizdaret janevtevardhur nag fisi I square I HOTIT).
  Dr pas vizitave dhe analizave ne tirane I thane Shoku Bajram duhet te operohesh.Dakord ju than:
  Mr Bajrami.Mjeket I thane Kush ke qef te Operojn??
  Bajrami ju than:faleminderit per vizitate .per caktimin e diagnostikimin,
  Operacinin dua ta be je pa afione-narkoze?? Operacioni
  I te moshuarit doli me sukses,me duket jetoj edhe 10 vite ,
  Vecojm disa dr qe me ka rabpunabte njhem(kerkoje ndijes se nuke mund ti permend te gjith)
  dr. M.Sejdiu M.D.,Cardiolog Prof.K.Balidemaj,otorinolaringologi,prof.A.Knacker,dr.P.Neziri,
  Dr.Daniel pc,dr Michal.MD gastrolog,Pc,dr Nataly,R.Md,D,D.O.,D.A,B,F,P.
  dr.D.Abazi,D.Selimi,dr.cardiolog S.Berisha,dr.E.Cela,neurologe M.Hysenleka,dr.Yllka &dr. Xhane,prof dr pneumoog H.Cocoli ,N.Shurbani cardiologist,A Muguli np.colonel N.Malaj+piktore,prof. Sh Ndroqi,dr.Shllumb,dr.Dibra colonel,.dr.Sheldia,dr.E.Uka,dr.H.llazani,Prof.dr.S Kodra,dr Prof.Namik Shehu cardiologist ,etj,”shpirt njezish ” te nderuare e te lavdruarev qe shptuan gjene me te shjte e te shtrejte -Jete Njerzve.
  bMjeket bejne pune te jadshte zakoonshme,per kete Gezojn respect nga bebia ne bark te nenes nxensi,studenti,nenpuesi ushtaraku,puntori,fshatari,politikani,gjenerali,presideti,mbreti,Papa.
  Puna e mjekute eshte dhe pune professional me shume aftesi por dhe artistice,psikoterapike humanitare.
  Kjo vecanarisht ne dermatology(John.C.PhD.Eugen MD & laura MD-Zappi,) okulistik dr.col,dr.lis,dr.Ana D,Md,PhD,As.prof.Leila D.MD.Okulist i taletuari Sergen glaucoma(New York EYE-Sy) dr. Nathan Radcliff,Dr .D.ilisova,ect ect.
  Spitali I Shenjetoren ,Nobelistes ”Mother Theresa” ne Tirane,i afrohet me duke 100 vjetorite, eshte nje pune e jashtzakonshem dhe nje contribute I madhe per shkencen e mjeksise ne Sherbin te popullit te Arberies e me gjere..
  Shefi I Pavionit cardiokirurgjse te QSUT-se ,dr.Prof. Edvin Prifti per punen e bere duhet shpallet ”Nderi Kombit”
  Po ashtu fhe pavioni e staffi sipas kontributit,Keto Jane vepra te mdha HEROIKE.
  Urimi me I Mire eshte per ”Shendet te mire”
  Gezuare vitin e RI 2018.Happy New Yeat.
  Lumturi e begati ne Shtepite tuaja punonjesve te mjeksise e gjthe popullit shqiptar kudo ndodhet.
  Me nderime
  Fatbardh Doci
  Scientific Collaborator
  New York
  January 5,2018

 2. Dr. Diana ILyasova says:

  Mr. Doci,
  Thank you very much. It was an honor and pleasure to have helped you with your eye care needs. Hope you have a blessed New Year!!

  Best wishes,
  Dr Diana Ilyasova
  EYE DOCTOR

Comment

*