Dua Lipa dhe Bebe Rexha mes të nominuarve për “Grammy”

“Grammy” është çmimi më i madh që një këngëtar mund të marrë në industrinë muzikore.

21 artistë apo grupe janë nominuar sivjet për herë të parë për këtë çmim. Mes tyre janë edhe Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet të dielën në mbrëmje dhe do transmetohet në kanalin televiziv CBS.

Lista e plotë e të nominuarve për çmimin “Grammy”:

 1. Bad Bunny, i nonimuar në kategorinë ‘Record of the Year’, për këngën “I Like It”.
 2. Chloe x Halle, të nominuara në kategoritë Best Neë Artist dhe Best Urban Contemporary Album, për albumin e tyre “The Kids Are Alright”
 3. Luke Combs, i nomunuar në kategorinë Best New Artist
 4. Greta Van Fleet, e nominuar në 3 kategori: Best New Artist, Best Rock Performance, me këngën “Highway Tune, dhe Best Rock Album, me albumin “From the Fires”
 5. H.E.R, është nominuar në pesë kategori: Best New Artist, Album of the Year, me “H.E.R.”, Best R&B Performance, me “Best Part”, Best R&B Song, me “Focus” dhe Best R&B Album, me “H.E.R.”
 6. Dua Lipa, e nominuar në dy kategori: Best New Artist dhe Best Dance Recording: “Electricity”
 7. Margo Price është nominuar në kategorinë Best New Artist
 8. Bebe Rexha është nominuar në kategoritë Best New Artist dhe Best Country Duo/Group Performance me “Meant to Be”.
 9. Jorja Smith, në kategorinë Best New Artist
 10. Post Malone, në katër kategori: Record of the Year me “Rockstar”, Album of the Year me “Beerbongs & Bentleys”, Best Pop Solo Performance me “Better Now” dhe Best Rap/Sung Performance: “Rockstar”
 11. Ella Mai, e nominuar në kategoritë Song of the Year, me “Boo’d Up”, dhe Best R&B Song, me “Boo’d Up”.
 12. Shawn Mendes, në kategoritë Song of the Year, me “In My Blood”, dhe Best Pop Vocal Album, me “Shawn Mendes”
 13. 21 Savage, të nominuar për Record of the Year, me “Rockstar”, dhe Best Rap/Sung Performance, me “Rockstar”
 14. Camila Campbello, e nominuar në Best Pop Vocal Album, me “Camila”, dhe Best Pop Solo Performance, me “Havana (Live)”
 15. Mac Miller, i nominuar në Best Rap Album, me “Swimming”
 16. Nipsey Hussle, nominuar në kategorinë Best Rap Album, me “Victory Lap”
 17. Fever 333, nominuar në Best Rock Performance, me “Made An America”
 18. Dan + Shay, nominuar në Best Country Duo/Group Performance, me “Tequila”
 19. Florida Georgia Line, në kategorinë Best Country Duo/Group Performance, me “Meant to Be”
 20. J Balvin, nominuar në Record of the Year, me “I Like It”
 21. Ashley Mcbryde, nominuar në Best Country Album, me “Girl Going Nowhere”

Comment

*