Dua Lipa firmos peticionin “Put Kosovo on the Map”

Londër, 19 korrik 2020 – Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, u është bashkuar qytetarëve që i kërkojnë kompanisë “Apple” që në hartën e saj ta vendosë shtetin e Kosovës.

Dua e ka nënshkruar peticionin “Put Kosovo on the Map” drejtuar kompanisë “Apple”. Ajo e ka ndarë këtë peticion me 48 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke e shtryëzuar famën e saj për Kosovën.

Nënshkrimi i peticionit u inicua dy ditë më parë nga Megi C, pasi “Apple Maps” e paraqiti Kosovën si pjesë të Serbisë.

“Është shumë shqetësuese që Kosova nuk shfaqet në Apple Maps. Ju vështirë se mund t’i shihni kufijtë e saj (Kosovës) dhe gjëja më e keqe e kësaj është se ajo (Kosova) paraqitet si pjesë e Serbisë. Kjo duhet të ndryshojë sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse Kosova është një vend i pavarur që nga viti 2008”, thuhet në peticion.

Image

https://www.change.org/p/apple-put-kosovo-on-apple-maps/psf/promote_or_share?recruiter=

(r.m.)

4 Responses to “Dua Lipa firmos peticionin “Put Kosovo on the Map””

Read below or add a comment...

 1. Male kasa says:

  Faleminderit illyriapress.com

  • Viktori says:

   i beje lutje deri ne qiell Duas qe le te perqendrohet ne karieren e saj si kengetare se rrezikone shume karieren e saj si kengetare; sinjal i keqe per ne shqiptaret.
   I lutem shume dikush qe ka kontakt me Dua Lipen apo baban e kengeteres te percjelle mesazhin tim direkt sepse dikur behet vone. I bej lutje publike Dua Lipes dhe Dukagjin Lipes qe sa me pare te kerkojne publikisht FALJe shtetit t’Izraelit per implikimim e saj direkt ne ceshtje te brendshme t’Izraelit.
   ************************************************************************************************************************
   Eshte gabim i pafalshem qe injorantetshqipfoles me cdo mjet mundohen te bejne krahasime Kosoven me palestinez /arab shtet inekzistent. Ja pse; Kosova edhe n’ ish Jugodllavine edhe tani ka kufij te saj toqkesor me shtete rrethe saj. Izraeli ka dy enklava; Gasen ehe Bregun perendimor qe eshte mision i pamundur te bashkohen ne nje shtet;enklavat e siperpermendura jane te populluara me Druze dhe etnitete tjera qe nuk pranojne assesi nje shtet arab kur ekzistojne 27 shete arabe sot! Gjykoni me mendje te shendoshe shqipetare!!

   Sinqerisht
   I juaji
   Viktori

 2. Viktori says:

  Dua Lipa eshte kengetare me renome boteroe qe po angazhohet ne politike siduket e ka lene karrieren si kengtare,kohen e fundit me deshiren e saj a pa deshiren e saj eshte e zeshme edhe ne politike.Dua ka iniciue qe Kosova po edhe Palestina qe te futen ne Map “Apple” Dashnori i saj arab,producenti edhe babai i tij M H ka ndikuar te kjo kengatare qe Dua te fut Kosoven bashke Palestinen..Dy shalqinj me nje dore s mbahen ja me shqiptare ja me arab/palestineze. Shih per kete naivitet te saj mediat boterore gadi se e kane bojkotuar. Tash i ka mbete qe karrieren e saj si kengtare te filloj ne Prishtine / Sunny Hill Kodra e diellit.Nese vertete kjo vajze me nje talente te ralle deshirone me i ndihmue Kosoves atehere sa me shpejte le te ju kerkone falje shtetit t Izraelit per imlikimin e saj ne ceshtje te mbrendshme t Izraelit Keto veprime te Duas kohen e fundit vetem sa po veshtirsojne qe Kosva me kufijte e saj te futet ne Map.Veprimet e saja jane me shume destruktive se sa ndihmojne ceshtjen tone.

  • Shkencetari says:

   Shume shkrim me rendesi. Injorantet nuk e kuptojn qeshtjen e konfliktit arabo-ozraelit. Kjo zogeza injorante ka rrene nen ndikim te arabit.

Comment

*