Gëzuar 6 Maji për të gjithë motra e vëllezër!

*Alejandro Greco, Buenos Aires Argjentinë

Sot eshte 613 vjetori i lindjes te Heroit Kombetar Mbretit tone (6 Maj të vitit 1405), Mbreti I krejt Shqiptaris, Mbreti ynë, Nderi yne, Gjergj Gjergj Kastrioti i Madhi, Skenderbeu Heroit të Pavdekshëm!!! E Bekuar dita që linde, o Gjergj Kastrioti i Madhi!!! Lidi Heroi shejti dhe Mbreti I Kombit Shqiptare Gjergj Kastrioti!!! Sot eshte dita e madhe per Shqiptaret kudo qe jane!!! Urime!!!
I Feste e cila eshte trasheguar nder shekuj brez pas brezi, se harroj kurr ta perkujtoj qdo vit nder shekuj diten e lindjes se te madhit Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Eshte nderi yn!!! Eshte historia jone!!! Mbreti i gjith Shqiptari, ky nuk vdes kurr Respekt!!! Urime, Krenaria e jone!!! Gezuar!!!
Është koha e pajtimit, bashkimit, prioritetit që na bashkon jo na ndan, ndoshta kemi lindur në atdhe ose në vende të tjera, por në venat tona rrjedh gjaku kuq e zi, jemi të gjitha vëllezër gjaku, kemi të njëjtën histori, gjuhë, origjinë të Lavdishme, Heronj dhe Martirë të njëjtë, Flamur dhe Kombin tonë të Shenjtë!!! Lavdi gjithë Heronjëve, Dëshmorëve, Invalidëve, Veteranëve të të gjitha kohrave dhe të të gjitha trojeve Arbërore, dhe gjithë atyrëve që vuajtën, u munduan e sakrifikuan në çfarëdo llojë a mëyre për të realizuar ëndrën shumë shekullore për çlirim e Bashkim Kombëtarë!!! Lavdi, përjetësisht Lavdi!!! Lavdi të gjithë dëshmorëve të Lirisë dhe të gjitha kohëve që flijuan jetët e tyre për Lirinë!!! Skenderbeu do te jeto deri sa ka njerez mbi toke qe luftojne per Liri!!!

Fotografia e Alejandro Greco
Kryeheroi Gjergj Kastrioti Skënderbeu u shndërrua në simbol të luftës për liri pavarësi, edhe 1000 vjet te kalojn, ai perseri do jet ne zemrat tona!!! Skenderbeu simbolizon luften per Liri, eshte vete Liria eshte jeta e kunderta e vdekjes!!! Lavdi i qofte krye heroit shqiptare i pa vdekshim!!! Krenaria e çdo shpirti Shqiptar, lavdi e perjetshme kryeherojt !!! Lavdi Heroit tone Kombetar e fisnik qe e ngriti emrin e Shqiptareve ne te gjithe boten!!! Kryeheroi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, gjithmonë i gjallë në gjdo zemër Shqiptare!!! Zoti ju Bekofte!!! Zoti ju Bekoft Kombin Tonë!!! Gjaku yne qe nuk shuhet, Shqiptar për gjithmonë!!! Të gjitha unë të Bekoj, kam përqafuar të gjithë sinqerisht, dhe të bëjnë jetën tonë një Heroike, qaj dhe të pamposhtur: Rroft Kombi Shqiptare!!! Rrnoft Populli Shqiptar në një Shqipëri të pandarë!!! Rrofsh sa malet e Shqipes!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Në Lavdinë e Kombit tonë Shqiptar përgjithmonë!!! Rrofte gjithe Herojte e Kombit tone qe u sakrifikuan per Lirine e Drejtesine e Kombit tone!!! Rroft Iliria e Shejt Rroft Dardania Sacra!!! Rroft Shqipria dhe Histotia jone Pellazgo – Ilire dhe Tgjithe deshmoret qe rane per Vatan!!! Kuq e Zi jan ngjyrat tona, ne Flamur jeton Shqiponja, koken lart e shum krenar, i themi botes jemi Shqiptar!!! Une jam krenar per ty , Flamuri Kuq e Zi me i bukur ne bote!!! Rrnoft krejt Shqiptarija – Pelazgo – Illyrian nje nga shtetet me te vjetra nket planet dhe askush smund te na hup faren!!! Ne jete te jeteve, rrofte Shqipëria dhe ata qe e duan ate!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!! Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Lavdi të qoft ty ndër shekuj të shekujve!!!

*Kryepeshkop +Aleksander I Shqiptarve 🇦🇱 ️Bir i Shqiponjës 🇦🇱️ Metropolia Orthodhokse e Shqiptarve te Diaspores 🇦🇱️. Postimi në facebook.

Comment

*