Gjendet arkivi i Legatës Shqiptare në SHBA

Studiuesi i njohur Agron Alibali ka bërë dy zbulime të bujshme për Faik Koicën në 74 vjetorin e vdekjes së tij.

I pari lidhet me gjetjen e 276 librave të bibliotekës personale dhe i dyti me gjetjen e arkivit të plotë të legatës shqiptare në Washingtion, që të dyja të konsideruara ta zhdukura që nga momenti që Konica ndërroi jetë më 15 dhjetor 1942.

Por ndërsa librat janë bërë pjesë tashmë e bibliotekës Kombëtare, arkivi i Legatës që ndodhet në Romë pret riatdhesimin pas procedurave.

Mbi bazën e një pune prej dy dekadash, Alibali tashmë të gjithë studimin e tij e ka përfshirë në një libër me titull “Faik Konica, dritëhijet e një diplomati”.

Kushdo që e njeh sado pak veprën e Konicës do të ketë menduar se pas disa studimeve që janë botuar për të, nuk mund të kishte më të reja për figurën e tij.

Por Alibali e ka përmbysur këtë supozim. Fakte të reja, dëshmi, dokumente, fotografi dhe natyrisht biblioteka dhe arkiva e Legatës janë baza e studimit të Alibalit duke sjellë një Konicë në një dimension krej të panjohur.

I ftuar dje gjatë emisionit “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Alibali bëri publike për herë të parë një pjesë të tyre.

Libri i Alibalit
Si arkivi i Legatës dhe biblioteka personale e Konicës kanë plotësuar njëra-tjetërën në studimin e Alibalit. Po si ra Alibali në gjurmë të bibliotekës? Gjatë emisionit të gazetarit Qafoku ai tregoi se ndihmën kryesore për këtë e ka dhënë Pol Athanas, djali i biznesmenit shqiptaro-amerikan Antoni Athanas i cili ndërroi jetë vite më parë. Sipas Alibalit, librat ndodheshin në ambjentet e shtëpisë së familjes Athanas në Boston. “Pol u tregua shumë i gatshëm për të plotësuar amanetin e Konicës që biblioteka të bëhej pjesë e bibliotekës Kombëtare pas vdekjes së tij”, tha Alibali. Kjo I ka shërbyer shumë ALibalit edhe në studimin e tij ku një vend të rëndësishëm zë I gjithë aktivitetei I tij diplomatic e deri tek marrëdhëniet me armikund he mikune tij Fan Noli. Alibali ka zbuuar edhe një letërkëmbim unikal mes tyre me çështje dhe tema nga ato patriotike e deri te ankesa se “nuk po gjenin vajza për qef” .

Arkivi i Legatës, një thesar
Por edhe më e vështirë ka qenë gjetja e arivit të Legatës Shqitare në ashington. Pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia më 7 prill 1939 Legata u suprimua dhe askush nuk dinte se çfarë ishte bërë me arkivin. E vetmja e dhënë ishte një deklaratë e Kostë Çekrezit, historianit shqiptar-amerikan, i cili e akuzonte Konicën se këtë arkiv e kishte shitur te italianët. Studiuesi Alibali ka bërë një punë ekstra duke bashkëpunuar edhe me histoianin e njohur Pëllumb Xhufi. Dhe pas shumë kontaktesh, Alibali bën zbulimin e bujshëm: 6 dosje me dokumentet te Legatës shqiptare ndodhen në arkivin e shtetit në Romë. Madje sipas ligjeve ndërkombëtare këto dosjet janë pornë e shteteit shqiptar dhe sui e tillë duhet të kthehen në arkivat tonë. Pikërisht aty është bërë edhe pjesë me rëndësishme studimore e librit.

THËNIE TË FAIK KONICËS DHE TË TË TJERËVE PËR FAIK KONICËN NË LIBRIN “FAIK KONICA, DRITËHIJET E NJË DIPLOMATI TË AGRON ALIBALIT”

“Kam hyrë bë shërbimin diplomatik tetë vjet më parë vetëm si gjest paqëtimi, për të tërhequr rreth qeverisë nacionalistët dhe intelektualët shqiptarë të pëkënaqur, të cilët deri atëherë ishin mënjanuar nga shërbimet publike të shtetit shqiptar. Unë, pra, me të drejtë nuk mund të konsiderohem si diplomat profesionist”.
Faik Konica, 1930. SHBA.

“Mendoj se më keni ngatërruar me vëllanë tim: në moshën 19-vjeçare, ai (Mehmeti) hyri në shërbimin diplomatik të ish-Perandorisë Turke, pjesë e të cilës ishte edhe Shqipëria. Më pas kaloi në shërbimin diplomatik të Shqipërisë dhe ka më shumë më te të drejtë të merret në konsideratë për tu anëtarësuar ai në Akademinë Diplomatike Ndërkombëtare”.
Faik Konica, 1930. SHBA.

“Është e vërtetë që Faik Konica përfaqëson një nga vendeT më të panjohura në botë, por ai është bërë njëri nga diplomatët më të shquar në Ëashington”. Gazeta amerikane “Constitution Tribune”, 1933.

“I kam parë dy numrat e parë të Albanisë dhe mbaj mend këshillën që të dhashë në një nga letrat e mia: Kërko para vetëm për punë”. Fan Noli

“Këtu jeta është e padurueshme: Nuk ka as verë, as shokë e as vajza për qef. Anëtarët e Vatrës më janë qepur pas dhe duan të më zënë vendin. Me katandinë në vend të huaj, me vëllain e syrgjynuar në Kavallë, me nënë e kunatën dhe dy motrat vejusha, si dhe me një duzinë e gjysmë fëmijë në shtëpi, pa asnjë burrë për t’i mbrojtur, unë jam vërtetë shumë i mërzitur.
Fan Noli letër për Faik Konicën. Dhjetor 1915, SHBA.

“Është e vërtetë që Faik Konica përfaqëson një nga vendet më të panjohura në botë, por ai është bërë njëri nga diplomatët më të shquar në Ëashington”.
Gazeta amerikane “Constitution Tribune”, 1933, SHBA.

2 Responses to “Gjendet arkivi i Legatës Shqiptare në SHBA”

Read below or add a comment...

 1. Dhimiter berati says:

  Te falnderoi z.agron alibali per perpjekjet e tua te mundeshme,per te zbuluare arkivin elegates,shqipetare me sh.b.a te te madhit faike konices,dhe me se fundi ja ariteqellimit,dhe une per kete te falnderoi edhe njehere.duhet ti botosh patjeter z.balili sidomos cfare te reja ka dhe sidomos per shokun e vete ,fan s. nolin.do tedoja me shume deshire qe shqipetaret ta dine,qe me faket nuke e dine,per kta dy kolloset faikun,enolin se nga sa gjuhe dininsecilis se me pyesnin shume shokemiqe dhe smunde ti genjeja ,pyesjadisa palointelektual tevjeter qe Kane qene antare tevateres,e te shoqatave te tjera dhe nuke I dine . 12/20/16

 2. favenodo says:

  Mr.Agron Alibali,eshte nje nga studjusit me
  serioze.Vjen nga nje familje e shquar
  intelektuale nga shkoder, gjyshi officer karrjere
  me culture te gjer,e officer me akademi.
  ae shtepia Ishta qender e luftes dhe patriotike.
  Babaj Jusuf Alitalia ne mos gabohem studentne
  fakiltetin juridi ne itali.
  lufta e dye boterore, nderpret studime per ti dal
  zote vatanit te pushtuare.
  Pas lifted shkon per studime ne universitetin lomonosov
  Mosce(juridik-drejtesi) per te drjten nderkombetare.Mpas studimeve
  emrohet professors ,funksionare ne min.e drejtesise.
  Nena Advije Alibali artiste me fame(filmi Skenderbeu).
  per Mendime ndryshe,per” fjalen e lire” internojen ne
  berate.
  Mr. Agroni me gjthse se ne kushte te veshtira por
  me dotes,kemngulje e aftesit studimore u be doktor shkencave.
  Nuke e nderpreu studies,kerkimet ase ne diaspor,si
  intellectual e patriot I shkelqyere.
  Sa kenaqsi do te Ishte dhe per familjen shume te
  Nderume te shikonin
  Si djali I tyere ngjite shkallet politkes,historise,te
  studimeve,e te zbulimeve me vlere te madhe
  kombetare e nderkombetare.
  Shtetet shqiptare
  duhet dekorojn keto personalitete,ne radhe te pare,.
  Dhe nuke Jane te packet .por Dijetaret,shkenctaret
  nuke kane kohe te merren me ellozhe.
  Shteti duhet interesohet pamvarsishte nga
  opinionet ,ideologjike ,apo partiake qe kane ata
  per studjusite.
  Besojm e shpresojm qe studime te tjera do pasojn
  kete dietare .
  Po ashtu lutemi shteteve shqiptare shqiperise e
  Kosoves ti vlersojn shkentaret shqiptar,aktivistet
  studjuesit te vjeter,te mesem die te rinje per ti
  Kujtuare e nxiture e per te bere te njohur
  kombetarishte e nderkombtarisht.
  Mbetemi me shpresa.
  New York
  In Mowery i.d.
  December 30,2016

Comment

*