“Green Book” fitues i madh i çmimit “Oskar”

Filmi “Green Book” ishte fitues më i madh i çmimit “Oskar”.  Ky film e fitoi çmimin e filmit më të mirë.

Aktorja britanike Olivia Colman u shpall aktorja më e mirë për rolin e saj në “The Favourite” dhe Rami Malek mori çmimin e aktorit më të mirë për rolin në Bohemian Rhapsody.

“Green Book” fitoi gjithsej tre trofe, përfshirë ‘Best picture”, që pritej ta merrte “Roma”.

Rhapsody Bohemian fitoi më shumë çmime, në total katër, ndërsa “Roma” dhe “Black Panther” fituan tre çmime secila.

Ylli i ri i Hollivudit, e cila filloi si një ndihmëse në emisionin televiziv “Peep Show”, u  shokua kur emri i saj u thirr.

Glenn Close kishte qenë kandidate e fortë për rolin e saj në “The Wife”, dhe tani ka rekordin e padiskutueshëm të shtatë nominimeve pa një fitore.

Duke mbajtur lotët në skenë, Colman tha: “Është vërtet mjaft tensionuese, kjo është tronditëse. Kam një Oskar!

Ajo është gruaja e parë britanike që fitoi çmimin që prej Kate Winslet në vitin 2009.

Fituesit më të mëdhenj:

 • Bohemian Rhapsody, 4 çmime
 • Black Panther, 3 çmime
 • Green Book, 3 çmime
 • Roma, 3 çmime

 

Lista e plotë e fituesve të çmimeve Oscaer:

Best Picture

 • Green Book

Best Leading Actor

 • Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Best Leading Actress

 • Olivia Colman, The Favourite

Best Supporting Actor

 • Mahershala Ali, Green Book

Best Supporting Actress

 • Regina King, If Beale Street Could Talk

Best Director

 • Alfonso Cuaron, Roma

Best Costume Design

 • Black Panther

Best Sound Mixing

 • Bohemian Rhapsody

Best Sound Editing

 • Bohemian Rhapsody

Best Animated Short

 • Bao

Best Live Action Short

 • Skin

Best Original Score

 • Black Panther

Best Film Editing

 • Bohemian Rhapsody

Best Original Song

 • Shallow, A Star Is Born

Best Adapted Screenplay

 • BlacKkKlansman

Best Original Screenplay

 • Green Book

Best Foreign Language Film

 • Roma

Best Documentary (Short)

 • Period. End of Sentence

Best Documentary Feature

 • Free Solo

Best Production Design

 • Black Panther

Cinematography

 • Roma

Best Visual Effects

 • First Man

Best Make-Up and Hairstyling

 • Vice

Best Animated Feature Film

 • Spider-Man: Into the Spider-Verse

/Ora News.tv/

Comment

*