HARRESE – JO, TRADHETI – PO!

Sali Bollati

Prof. Beqir Meta, me atdhetarizem dhe kembengulje prej studjuesi te mirefillte, gjate viteve 2002-2003 publikoi dy vepra shume te cmuara per nje pjese te rendesishme te historise se vendit tone- ate te maredhanieve shqiptaro-greke gjate viteve 1939-1990.

Ne parathenien e vellimit te pare, historiani Prof. B. Meta shkruan:

“ Kjo monografi synon te jape nje tabllo te raporteve shqiptaro-greke gjate Luftes II Boterore dhe ne vitet pas saje. Zemra ma donte qe ne te te zinte sa me shume vend miqesia, bashkepunimi, maredhaniet tregtare, ekonomike, kulturore dhe lidhjet shpirterore midis dy popujve fqinje. Por e kaluara ishte fatekeqe dhe nuk ofroi asgje te tille. Perkundrazi, tensioni, ishte vecoria sunduese e maredhanieve te kesaj periudhe. Shkaku themelor I kesaj klime te acarte ishte nje I vetem: miti dhe pretendimi absurd grek mbi “Vorio-Epirin”, I cili ndonese nuk eshte I bazuar ne asnje te vertete etnike, pati nje ndikim aq te fuqishem ne maredhaniet –greko-shqiptare, saqe I helmoi ato ne menyre te panderprere per nje shekull.”

Ne vellimin e pare ka nje kapitull te vecante -Tragjedia Came- ku autori shkruan : “Ndonese kjo ceshtje nuk eshte objekt I vecante I ketij studimi debimi I popullesise shqiptare dhe rrembimi me dhune I pasurive te tyre shkaktoi nje ndjenje armiqesie dhe urrejtje midis asaj dhe grekeve qe I zaptuan pronat e tyre. Kjo pakenaqesi nuk do te shuhet lehte. Shkaktare e kesaj armiqesie ishte vetem qeveria greke.”

Autori, nepermjet dokumentacioneve te shumta arkivore verteton me se miri bizantizmin grek qe me te gjitha menyrat kerkon te shtremberoi te verteten mbi spastrimin etnik te popullesise shqiptare came,per te vazhduar pretendimin absurd te ahtuquajturit ‘vorio-epir”

Po te shikojme vellimin e dyte te ketij studimi, aty do te lexojme se sa perpjekje te pafund behen nga qeveria e E.Hoxhes qe per te siguruar pushtetin e tije jo vetem qe eshte ne gjendje te harroje problemin cam, por te beje sa me shume leshime per te ashtuquajtur minoritet grek ne Shqiperi.

Si mund te quhet qeveri shqiptare ajo qe mohon nje te drejte legjitime kombetare- ate te shqiptareve ne trojet e tyre jashte kufijeve te minishtetit shqiptar te 1912.

Ne faqen 118 ish Ministri I Jashtem B.Shtylla me 1956, informon Byrone Politike per te vendosur maredhanie diplomatike midis dy vendeve nuk kishte ceshtje te pazgjidhura”

Ne faqen 144 lexojme : “ Ambasadori Italian ne Varshave me 1958, ne nje rast kur pa ambasadorin shqiptar dhe ate grek duke biseduar,ne menyre ironike u tha: “ Paskeni vendosur maredhanie diplomatike, por vetem midis jush, se midis vendeve tuaja ato nuk ekzistojne. Po Problemin e Camerise se gjore si e zgjidhet?

Ne faqen 172 lexojme : “ Shtabi I Pergjithshem I Ushtrise Italiane me 1960 I dergoi nje raport Komandes se NATO-s, I cli nenvizonte se Cameria eshte nje krahine Shqiptare”

Me 1963 gazeta “ Makedonska Tribuna” shkruante : Greqia kishte debuar shqiptaret ne zonen e Camerise”

Pra ne te njejten kohe qe bota e njihte kete problem-Problemin Cam, ashtu sic thame edhe me siper politika anti shqiptare e E.Hoxhes e mohonte edhe atehere kur nepunesit e tije I dergonin informacione per vazhdimesine e cameve ne Cameri.!

Lexojme ne faqen 252-253:

Sipas rezultateve zyrtare te rregjistrimit te popullesise se Greqise, te bere me 7 Prill te vitit 1951,

22736 qytetare greke flisnin si gjuhe amtare shqipen.

Ambasadori Shqiptar beri nje vizite ne Cameri me 5-9 qershor 1972, gjate vizites ai konstatoi se ne zona te caktuara, si ne ato te Paramithise-Sulit-,afer Janines, Prevezes Gumenices ,Parges, Filatit dhe me pak ne ate te Artes, kishte mbetur nje numer I konsiderueshem banoresh me origjine shqiptare, te cilet jetonin kryesisht ne fshatra. Prefekti I Gumenices I tha ambasadorit shqiptar se, ne kete rajon kishte shume njerez qe flisnin shqip dhe qe kishin te aferm ne Shqiperi. Gjithashtu edhe Kryetari I Bashkise se Gumenices, I cili ishte me origjine shqiptare dhe fliste shqip, pohoi se ende kishte fshatra te tera qe flisnin shqip. Madje, ai tha se mund te gjesh akoma plaka qe nuk dine fare greqisht dhe flasin vetem shqip!. Ne Prefekturen e Prevezes kishte edhe mbi 40 fshatra te tjera qe flasin shqip.!. Vizituan fshatin Kastri me 1800 banore, I cili njihej si “Tirana e Greqise”, per aresye se te gjithe fshataret flisnin shqip dhe degjonin Radio Tiranen.”!

Dhe per keto informata, asnje fjale ne shtypin shqiptar. Ishte koha qe neve interesoheshim dhe paguanim ata “ internacionaliste” qe permendin emrin e Enverit. Se ky nuk kishte kohe te merej me shqiptaret ne trojet e tyre etnike, dergonte korespondente ne Kinen e Larget per te marre vesh se si do te zhvillohej revolucioni socialist ne bote , per te rrezuar “Tigrin prej Letre”! A thua vertete I kemi jetuar ato kohe te peshtira, kur e quante vehten “fener ndricues”!

Mbas ketyre te dhenave do te kisha shume deshire te lexoja statistikat shqiptare mbi minoritetin grek.

Ne ate kohe, me 1951 , me sa mbaj mend une, Shqiperia kishte dicka me shume se 1 milion banore dhe minoritaret nuk mund te numeroheshin me shume se 30.000 dhe banonin ne jo me shume se 15-20 fshatra te Dropullit.

Ndersa ne 30.000 Camet e debuar me dhune me 1944-1945, ishim bere me shume se 60.000 (shqiptaret e krahinave qe kane mbetur jashte kufijeve te 1912- shtohen shume ),shqiptare qe mbanim ende shtetesine greke,bashke me ata 23.000 te tjeret qe vazhdojne te jetojne ne trojet e tyre, beheshim afro 100.000 Shqiptare Came!! Dhe flasim per vitin 1951.

A ka spjegim mohimi I ketyre fakteve?!?!

Prandaj E.Hoxha , ne kundershtim me te gjitha ligjet dhe konventat nderkombtare te mbrojtjes se te drejtave te njeriut na kembeu me dhune shtetesine greke.

Kjo vetem per ta bere me lehte qendrimin e tije ne fuqi. Se greket e shikonin E.Hoxhen site keqen me te vogel ne realizimin e pretendimeve te tyre.

Duke fshire nga axhenda problemin Cam dhe duke lene ne harrese spastrimin etnik te Camerise, qeveria greke kishte fituar nje avantazh te madh, qe ne te ardhmen ta rriste presionin ndaj Shqiperise, duke perdorur karten e te dejtave te minoritetit grek ne Shqiperi..

Dhe besoj se edhe shume moshatareve te mije nuk mund te na hiqet nga kujtesa , akti I peshtire I peruljes, kur E.Hoxha I puthi doren nje gruaje me mustaqe qe perfaqesonte minoritetin grek(që nuk dinte te lexonte as shqip) ne Parlamentin e Tiranes?!?)

Lexon keto dokumenta te arshivuara ne Arkivin e Ministrise se Puneve te Jashtme te Shqiperise dhe kujton kohen qe kemi jetuar nen ate rregjim barbar antishqiptar, kur cdo çam, dibran e kosovar shikohej me perbuzje dhe dyshim nga qarqet komuniste

Kur para dy vjetesh pyeta Presidentin A Moisiu se si do te zgjidhet Problemi Cam, ai me ate papergjegjesi karakteristike, per te cilen edhe eshte vendosur, mu pergjegje se dy angleze po miren me Camerine ?!?

Vazhdimesia e tradhetise anti kombtare dhe e peruljes ndaj shovinistave greke u duk edhe nje here ne Parlamentin e Tiranes ne Prill te ketij viti, kur nxenesit e zellshem te E. Hoxhes, mohuan edhe nje here tjeter Problemin Kombtar.!

Gjate promovimit te Librit te Prof. B.Meta, ketu ne New York, ju drejtova z.P.Arbrorit qe ndodhej ne salle, se edhe ju kur shkuat ne Greqi me 1996 si Kryetar I Parlamentit te Tiranes, e mohuat Problemin Cam! Ndersa ai u pergjegj se nuk qenkam i mireinformuar, sepse ai e kishte ngritur kete problem ne takimin me Janullatosin ( personalitetin me te “devotshem” e me te “gatshem “per zgjidhjen e problemit mbarekombtar shqiptar), dhe se kjo bisede eshte e incizuar.?!

Ka mundesi ta ndegjojne sterniprit tane ne shekullin e ardhshem.

Deri kurre do te vazhdoje tradhetia?!?

Me mohimin e spastrimit enik te Camerise eshte krijuar nje disbalance politike ne dem te shqiptareve, e cila ndikon ne rritjen e presionit grek duke pakesuar mundesite e shanset per maredhanie te balancuara, korrekte, per mirekuptim dhe besim reciprok te dy vendeve

Comment

*