I mbijetuari i Holokaustit që krijoi memorialin në Tiranë, një arkitekt i famshëm në New York

Në botën e arkitekturës në New York, Stephen Jacobs është i njohur për krijimet e tij shumëmilionë-dollarëshe, Hotel Gansevoort, një hotel luksoz me një bar në tarracë, i pari që i dha fill kthimit të Meatpacking District në një lagje “trendy”.
Mirëpo, Jacobs ka kryer së fundi një project shumë më të ndryshëm pa kërkuar asnjë cent.
Bëhet fjalë për një memorial për Holokaustin në kryeqytetin e Shqipërisë. I inauguruar muajin e kaluar, në hyrje të Parkut të Madh të Tiranës, ky memorial i thejshtë përbëhet nga tre pllaka prej guri – në shqip, anglisht dhe hebraisht – që shpalosin historitë e shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë gjatë Luftës së Dytë Botërore.
81-vjeçari Jacobs pranoi të punonte për memorialin në Shqipëri pasi mësoi se ky ishte i vetmi vend në botë që kishte më shumë hebrej në fund të luftës sesa në fillim të saj. Përveçse nuk u dorëzoi nazistëve asnjë hebre, ky vend me shumicë myslimane u ofroi strehë qindra hebrejve të tjerë që ishin arratisur nga vendet e tyre.
“M’u duk një histori e rëndësishme që duhej treguar”, thotë ai.
Motivacioni i tij shkon përtej dëshirës për të nxjerrë në pah trimërinë e shqiptarëve në luftë.
Jacobs është vetë një i shpëtuar nga Holokausti dhe që ka përfunduar në një kamp përqendrimi nazist kur ishte fëmijë.
“Për mua nuk ishte puna e krijimit si arkitekt, por një përvojë personale, thotë ai.
I lindur në Lodz të Polonisë si Stefan Jakuboëicz, Jacobs dhe familja e tij u detyrua të zhvendosej në Piotrkóë — që u bë getoja e parë naziste me 25,000 hebrej që u likuidua në 1942.
E gjithë familja e tij përfundoi në kampe përqendrimi. Burrat në Buchenëald, tgratë në Ravensbruck. Ai ishte vetëm 5 vjeç në atë kohë.
Ai mundi të shpëtojë vetëm në sajë të fatit dhe të një rrjeti të rezistencës antifashiste që punonte për të shpëtuar fëmijët hebrej.
Në 1948, aid he të mbijetuarit e familjes së tij emigruan në SHBA dhe u vendosën New York City.
Jacobson u bë një nga arkitektët më të njohur të qytetit me një karrierë të jashtëzakonshme.

Bazuar në këtë shkrim në anglisht: https://www.timesofisrael.com/holocaust-survivor-architect-designs-memorial-for-albanians-who-rescued-jews/

One Response to “I mbijetuari i Holokaustit që krijoi memorialin në Tiranë, një arkitekt i famshëm në New York”

Read below or add a comment...

 1. Viktori says:

  Toke e Izraelit

  Abrahami lidhe bese me Zotin
  Token e premtueme kurre mos me leshue

  Toke e Izraelit e pergjakun, Gjakobi perflaket me Zotin
  Populli yt perhere ne shtegtim
  Kurre te pamposhtur

  Toke e Izraelit populli yt nen kamben e faraoneve
  Vdekje mallkuese ne majen e piramidave
  Toke e Izraelit toke e premtuar e Moshes
  Toke e Izraelit statueja te thyeme romake ne shtatin Tand
  Toke e Izraelit fortese e Metzsades/*Masada/ Bir yt Kokhba ra per liri
  Kurre jo te thyer

  Shigjetat helmuese te Agripeve
  Toke e Izraelit e bekueme Davidi hyllnor gjakos Goliatet
  Keshtjelle e pamposhtun e Judese
  Toke Izraelit Jerusalemi digget nen kethetrrat e nebukadnesave
  Populli yt perhere ne shtegtim

  Toke e Izraelit prite Leken e Madhe te rraskapitun kufome e gjalle
  Toke e Izraelit prite romaket e shfrenuem dogjen Jerusalemin
  Bijt e bijat e tu ne vajtim dhe zi shtegtojne zbathun kryqe e terthore
  Toke e Izraelit e pergjakur e shkrete
  Rabi shiqon kah qielli i lutet Zotit

  Izabella me floke te shprishur vjelle helm, e populli yt n’ikje kah dielli
  Sulltanet te murosen.Anderre hebreje me tytat e Careve
  Vdekje e mallkueme rrugeve te Stalingardeve
  Vdekje e mallkueme ne doren e Bizmarkeve
  Kurre jo te mposhtur
  Toke e Izraelit enderre hebreje ne syte e Hitlereve
  Femijet e tu gjalle te djegur Aushviceve
  Te djegur shkrum pa t Em
  Rabi gjujezohet para Zotit
  Europe me perdhose me poshterove
  Kurre s ta fale
  Europe tinzare mbylle syte para territ

  Toke e Izraelit e pergjakur
  Te thirre Abraham
  Cirret Mosha
  Qane per Ty Ha Levi
  Toke e Izraelit coje larte hyllin e Davidit
  Ta shendrite e bekon sa ma shume Token e Izraelit
  Lavdi perjete o toke e Judes
  O Toke e IZRAELIT.
  V G

  Po ju dergoj kete poezi me shprese se do te gjeni hapsire ne revisten Tuaj
  Sinqerisht
  Viktori / A.S.

Comment

*