Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell: Do të votoj për Joe Bidenin

Uashington, 8 qershor 2020 – Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell deklaroi të dielën mbështetjen e tij për kandidatin demokrat për president Joe Biden. Gjatë një interviste për rrjetin televiziv CNN, zoti Powell, i cili ka shërbyer gjatë administrave të presidentëve republikanë George H.W. Bush dhe George W. Bush, tha se do të votonte për zotin Biden.

“Nuk mund ta mbështes në asnjë mënyrë Presidentin Trump këtë vit”, tha zoti Powell, i cili ka qënë zyrtari me i lartë ushtarak i Forcat e Armatosura amerikane si dhe këshllitari kryesor ushtarak i Presidentit, Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe sekretarit të Mbrojtjes gjatë Luftës së Gjirit në vitin 1991.

Zoti Powell tha se ai ndan pothuajse të njëjtat qëndrime me zotin Joe Biden mbi çështje sociale e politike.

“Kam punuar me të për rreth 40 vjet, tani ai është kandidat (president) dhe unë do të votoj për të”, tha zoti Powell, duke përmendur se atij nuk i ishte kërkuar të bënte fushatë për ish-Nënpresidentin Biden dhe as që e priste një gjë të tillë.

Pas kësaj deklarate zoti Trump reagoi menjëherë me një postim në Twitter, duke e quajtur zotin Powell “një njeri të ngurtë” e “tejet të mbivlerësuar”. Pak republikanë me pozita të forta në parti e kanë kritikuar publikisht zotin Trump. Javën e kaluar ish-sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis e kritikoi Presidentin Trump mbi mënyrën se si i ka trajtuar protestat e gjera që kanë përfshirë vendit.

(Zëri i Amerikës)

One Response to “Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell: Do të votoj për Joe Bidenin”

Read below or add a comment...

 1. Viktori says:

  We don’t have to change the world.
  This was tragic event that took place.
  Which internal and external enemies use to their advantage.
  The purpose is to divide the American people by creating a racial gap between people of
  diffrent skin coulours.
  By destroying property, looting and enticing violence.
  They are creating a enviroment which is destructive and endangering the lives of innocent people.
  Political forces on both the Republican and Democratic side.
  Should be focusing on uniting the people of the United States.
  To create a unity that will build on acceptence, harmony and love.
  In this scenario I believie that the democrats are taking advantage of this situation by pretending to stand with the organisation black lives matter.
  So they can get more votes from the black community.
  But truth is during the period which the democrats where in power.
  They didnt make a lof of changes for the black community.
  So they talk about how much black lives matter, but when it comes to creating wealth prosperity and security they haven’t delivered that.
  We want politics which will create opportunity for all the people no matter their physical apperence. Based on their willingness to work hard so they can provide a good life for themselves.
  We have seen a lot of great changes, under president Trump’s leadership.
  In order for a country to prosper and succeed.
  We need he’s leadership.

  Sincerly
  V

Comment

*