Ja pse Trump do të fitojë bindshëm

Victor Gadderus

Nga Victor Gadderus

 

1 Një shtab zgjedhor shumë besnikë

Trump një herë ka thënë ndoshta mund të qëllonte dikë në Avenue 5 në New York dhe përsëri nuk do t’i humbte mbështetësit e tij. Ai shpeshhherë viziton shtabin zgjedhor dhe s’bashku me mbështetësit e tij planifikojnë dhe ndertojne një strategji per mirëvajtjen e zgjedhjeve presidenciale. Pra, ai ka një bazë të qëndrueshme qe vecanerisht vecohën nga demokratet per gatishmëri dhe vizion të qartë per SHBA te si shtet më i fuqishëm botëror. Atë qe Trump duhet të bëjë është ndoshta të mbrojë shtete si Pennsylvania, Michigan, Florida, Wisconsin. Ofensiva e tij me tarifa për të mbrojtur zhvillimin e industrisë eshtë një kartë e fortë qe ne këto zgjedhje presidenciale te zgjidhet si president i SHBAve Donald Trump. Richard Grenell emisarii ambicioz i pathyshem ne vendimime, ekulence te pashoqe ne komunikim i papare ne historien e departamentit amerikan njeri i suksesit.

 

2 Presidenti në detyrë absolutisht rizgjidhet

Ky është një rregull i pranueshëm në politikën amerikane që ka qëndruar shumë mirë në kohët moderne. Emri i Presidentit të Shteteve të Bashkuara është Donald Trump, ai mund të zgjidhet një herë dhe historia sugjeron që ai do të jetë. Nga nëntë presidentët e SHBA që kanë shërbyer një mandat të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, shtatë prej tyre janë rizgjedhur për një mandat tjetër. Nëse shikojmë ngjyrën e partisë, një ndryshim pas katër vitesh në Shtëpinë e Bardhë është edhe më i pazakontë, ka ndodhur një herë, në 1980 kur Jimmy Carter humbi ndaj Ronald Reagan. Me pak fjalë, amerikanët zgjedhin presidentin e tyre, përveç nëse pakënaqësia është me të vërtetë e madhe dhe sfiduesi ndihet tërheqës.
Presidenti Donald Trump tashmë rregullisht zhvillon takime masive me mbështetësit e tij, gjë që të kujton shumë takimet e fushatës në 2016.
Nuk është aq e vështirë për tu kuptuar gjithmonë gjendet aty ku ai elektorati I tij e done, i rrethuar nga zgjedhësit e tij, ata që e ndjekin edhe kur bjere shi e bresher.

 

3 Probabiliteti dhe statistik n’anen e Donald Trump

Probabiliteti dhe statistikat tregojne qarte se Donald Trump do te rizgjidhet si president i SHBA, perkunder disa skeptikeve qe mendojne se Joe Biden ka shansa te zgjidhet si president i SHBA ve.
Këto jane fakte te pamohushme që sugjerojnë që Donald Trump do të qeverisë Shtetet e Bashkuara për 4 vjet.

 

4 Mbreti i mediave sociale

Mediat amerikane kanë humbur rolin e tyre si një filtër midis votuesve dhe presidentit. Ndër të tjera, Trump përdor Twitter për të komunikuar drejtpërdrejt me amerikanët. Ai ka një aftësi të madhe për të tërhequr të gjithë vëmendjen dhe është plotësisht i pamëshirshëm në kundërsulmet e tij. Asnjë “skandal ” siqe mediat amerikane etikojne Presidentin Trump duket se nuk i ka mbërthyer. Pjesa më e madhe e asaj që ai bëri do të kishte bërë që të tjerët të binin. Jo, ai nuk sillet si politikanë tradicionalë, por kjo është pikërisht ajo që shumë njerëz e vlerësojnë. Ka shumë indikacione se ai do të ruajë dominimin e tij në mbikëqyrje edhe ne zgjedhjet e dyta presidenciale . Trump gjithmonë ka zotëruar artin e shitjes së vetvetes.

 

5 Konvencional

Ekziston një gjë që bashkon demokratët dhe kjo është pakënaqësia e tyre me Donald Trump. Por e vërteta është se ata vetë janë të ndarë në një falangë të majtë dhe një qendër, të përfaqësuar nga Bernie Sanders dhe Hillary Clinton në zgjedhjet e fundit presidenciale. Nuk ka ende një sfidues të dukshëm dhe ka paralajmërime mumje për disa nga ata që kanë treguar interes. Bernie Sanders është 76 vjeç, Joe Biden është 75 vjeç! Ndersa Joe Biden nje politikan me bagazhe 40 vite ne politike ehe eksperience te duhur,por elektorati amerikan eshte lodhur me njerez te karrieres politike,deshirojne nje person konvencional te qeverisin me Ameriken e ky eshte presidenti Donald Trumpmendoj une.

 

6 Kredibilitet

Një njeri që mban premtimet e tij është gjithashtu një njeri që ka bërë një përpjekje për të mbajtur premtimet e tij zgjedhore. Ai premtoi reformën e taksave dhe ajo erdhi. Ai tha se do ta zhvendoste ambasadën e SHBA në Jeruzalem dhe e bëri. Tre përfaqësuesit e tij premtuan të njëjtën gjë, por asgjë nuk ndodhi. Ai premtoi tarifa ndëshkuese për Kinën dhe ato janë këtu. Trump shpesh është kritikuar për vendimet, por askush nuk mund të thotë se ai nuk ka sinjalizuar më parë për to. Status quo ante bellum ne mes Kosoves dhe Serbise tha se do ta zgjedhe duke i ndihmuar ne zhvillimin ekonomik te dy vendeve cfare Obama dhe nenepresidenti i atehershem Biden nuk beren asgja qe te shtendosen relacionet ne mes dy ketyre vendeve ,madje Qeverija e Vuqic cmontonte shtetesine e Kosoves “slowly but surely”.
Trump tashmë ka marrë frenat ne duaret e veta pas infektimit te tij me covid 19 dhe sherimit te tij ,eshte aktive si cdo here tjeter ne tubime madheshtore qe mbahen ne qytetet e SHBAve. Reforma e madhe e taksave është një gur themel per nje ekonomi te shendoshe dhe progresive.Bursa e aksioneve ka lëvizur gjatë javëve të fundit rreth mosmarrëveshjes doganore, pra ka shumë indikacione se ekonomia do të ngritet në të ardhmen e afërt. Një ekonomi e fortë natyrisht e nje shteti eshte nje karte e sigurte qe Presidenti Trump do ti fitone zgjedhjet presidenciale.

Zoti le ta bekone Donald Trump!
Zoti le ta bekone SHBA-ne!
Zoti la ta bekone shqiptarine!

Comment

*