Kush janë të preferuarit e anëtarësisë së PD-së për deputetë (LISTA)

Tiranë, 27 korrik 2020 – Të shtunën, më 25 korrik Partia Demokratike përfundoi fazën e parë të procesit të evidentimit, seleksionimit dhe përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë dhe kryetarë bashkish.

Burime të gazetës “Panorama” bëjnë me dije se numri i kandidaturave kalon shifrën e 2 mijë personave. Kuptohet që Qarku i Tiranës ka numrin më të madh të kandidatëve të propozuar. Ajo që bie në sy është se demokratët e kryeqytetit kanë mbështetur në masë kandidatet femra, duke bërë kështu Grida Dumën dhe Jorida Tabakun dy figurat më të propozuara.

Po kështu, mësohet se ka edhe emra të spikatur si studiuesi Aurel Plasari dhe shkrimtarja Flutura Açka.

Ish-Kryeministri Berisha po ashtu është propozuar në disa grup-seksione në kryeqytet. Ndërsa propozime ka pasur edhe për kapitenin e Klubit të Tiranës, Gentian Muça. Ish-deputetët demokratë janë konfirmuar edhe në Durrës, ndërkohë që propozime ka pasur edhe për ekspertin e ekonomisë, Dorian Telitin, inxhinierin Gazment Oketa, aktivistin Aulon Kalaja dhe futbollistin Andi Lila.

Në Elbasan nuk ka surpriza, anëtarësia ka konfirmuar ish-deputetët. por edhe disa emra të njohur me reputacion lokal. Në Korçë më i kandiduar sipas burimeve rezulton Ervin Salianji. Sakaq, në një nga grupseksionet e Devollit është propozuar edhe Ridvan Bode. Ndërsa në Pogradec Klevis Balliu dhe Erald Kapri.

Në Shkodër, anëtarësia e PD-së ka konfirmuar për kandidatë ish-deputetët e legjislaturës së kaluar. Ndërkohë, burimet konfirmojnë se ishkryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, është kandiduar në disa grupseksione. Bazuar në udhëzimin e korrikut, kupola e PD-së, me kryetarin, sekretarin e përgjithshëm dhe nënkryetarët, do të jetë automatikisht në listën për kandidatë.

TIRANË

Grida Duma

Jorida Tabaku

Tomor Alizoti

Aurel Plasari

Belind Këlliçi

Edi Paloka

Alfred Rrushja

Gent Strazimiri

Halim Kosova

Sali Berisha

Ina Zhupa

Albana Vokshi

Julian Deda

Gentian Muça

Xhevdet Mehmeti

Ervin Minarolli

Enkelejda Sallaku

Taulant Zeneli

Flamur Hoxha

Tasim Mema

Flutura Açka

Orjola Pampuri

Aldo Bumçi

Gerti Bogdani

Xhelal Mziu (Për kryetar bashkie)

KAVAJË

Dorjan Teliti

Redi Varaku

Andi Lila

ELBASAN

Luçjano Boçi

Endri Hasa

Edmond Spaho

Fitim Zekthi

Ardjan Turku

Mimoza Sekiu

Zheni Gjergji

Sonila Daiu

Aurel Bylykbashi (Për kryebashkiak)

Eugen Isai (Për kryebashkiak)

Edmond Biçoku

Nada Krypa

Taulant Zeneli

Mimoza Hasakeiu

Mirela Karabina

Armando Kllogjeri

Dritan Cani (Për kryetar bashkie Belsh)

Juela Hamati

Erlind Gurra

PEQIN

Dash Sula

KORÇE

Ervin Salianji

Andrea Mano

Hekuran Hoxhalli

Ridvan Bode

POGRADEC

Klevis Balliu

Erald Kapri

Eduart Kapri

Selaudin Jakupllari

Ardian Zeneli

DURRËS

Oerd Bylykbashi (Më i kandiduari)

Agim Baçi

Igli Cara

Gazment Oketa

Arlind Broshku

Ferdinand Xhaferri (Skualifikohet pasi është kryetar i PD-së Durrës)

KRUJË & FUSHË-KRUJË

Aulon Kalaja

Vullnet Topalli

BERAT

Enno Bozdo

Namir Lapardhaja

Astrit Veliaj

Kasem Mahmutaj

FIER

Luan Baci

Ivi Kaso

Ndriçim Xhyra

Eriselda Prishta

Jakup Beqiri

Ndriçim Bali

Eduart Tashi

Indrit Sefa

MALLAKASTËR

Enkelejd Alibeaj

LUSHNJË

Artan Murrizi

Gazmend Koduzi

Jakup Beqiri

VLORE

Agron Shehaj

Bujar Leskaj

Nada Meçorapaj

Dash Tahiri

Kastriot Çipi

Nadire Meçorapaj

Lorenc Danaj

Nada Daullja

Kreshnik Alimerko

Brikena Danaj

SARANDË

Kreshnik Bozdo

Jolio Dine

PËRMET DHE NË KËLCYRË

Bardhyl Londo

Niko Shupuli (Kandidat për Bashki. Permet)

GJIROKASTËR

Roland Bejko,

Ylli Asllani

Arben Ristani

Tomor Alizoti

Tritan Shehu

Arben Kashahu

Genc Ruli

Ivi Kaso

DROPULL

Kosta Barka

LEZHA

Preç Zogaj

Mark Marku

Agron Gjekmarkaj

Fran Frokaj

SHKODËR

Bardh Spahia

Romeo Gurakuqi

Izmira Ulqinaku

Elidon Bushati

Xhemal Bushati

Voltana Ademi (për kryebashkiake)

Lorenc Luka

Jozefina Topalli

Irma Kopliku

Irena Shatari

Ervis Krymi

Emiljan Pjetri

Imeldi Sokoli

Blendi Gjylbegu

KUKËS

Flamur Noka

Isuf Çelaj

Arif Rexhmati

(Për kryebashkiak)

Bashkim Shehu

DIBËR

Dhurata Çupi

Xhemal Gjunkshi

Ilir Krosi

Naim Gazidede

Luan Haka

Kreshnik Collaku

Roland Keta,

Edmond Isaku

Dea Kazi

Denisa Vata,

Basir Çupa

Nezir Rizvani

Arlind Hoxha

Luan Haka (Kandidat për bashkinë)

(Panorama.com)

Comment

*