Kampionët: Sherif Tiraspol Moldavi-Kukësi, Vikingur Ishujt Faroe-Trepça ’89

Ekipet futbollistike të Shqipërisë njohin kundërshtarët në kupat europiane. Në Ligën e Europës ra short shëtitje për Skënderbeun, diçka më ndryshe për Shkëndijën e Tetovës dhe i fortë për Partizanin, Tiranën dhe Prishtinën

Denion Ndrenika

UEFA hodhi mesditën e së hënës 19 qershor, shortin për raundet e parë të Ligës së Kampioneve dhe të Ligës së Europës.

Territoret etnike të Shqipërisë përfaqësohen me shtatë skuadra, dy prej të cilave për herë të parë në historinë europiane.

Katër skuadra janë të Shqipërisë shtetërore brenda kufijve politikë të Londrës 1913, një nga Shqipëria Lindore nën shtetin e sotëm të maqedonasve dhe dy nga Shqipëria Verlindore, Republika e Kosovës.

Në Ligën e Kampioneve, Shqipëria përfaqësohet me Kukësin në raundin e dytë eliminator dhe Kosova me Trepçen ‘89 në raundin paraeliminator.

Në Ligën e Europës, Shqipëria përfaqësohet nga Skënderbeu i Korçës, Partizani i Tiranës nga kampionati dhe Tirana si fituese e Kupës së Shqipërisë.

Në këtë veprimtari Kosova përfaqësohet nga Prishtina dhe territoret etnike të lindjes nga Shkëndija e Tetovës.

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Kukësit, kampionen e Moldavisë, Sherif të Tiraspolit, kurse Trepçes ‘89 kampionen e Ishujve Farore, Vikingur Göta.

Kukësi ndeshjen e parë do ta luajë si udhëtues në Tiraspol në datën 11 korrik dhe të kthimit me gjasë në “Elbasan Arena” në 18 korrik.

Kampionia e Kosovës, Trepça ‘89 e Mitrovicës luan gjithashtu si udhëtuese ndeshjen e parë në 27 qershor dhe të kthimit me gjasë në stadiumin “Adem Jashari” në Prishtinë në 4 korrik.

FH Hafnarfjördur (Islandë) do të jetë kundërshatri i Trepçës ’89 nëse e kalon raundin e parë kualifikues me skuadrën e Ishujve Faroe.

Ndërkaq, në Ligën e Europës ra short shëtitje për Skënderbeun, diçka më ndryshe për Shkëndijën e Tetovës dhe i fortë për Partizanin, Tiranën dhe Prishtinën

Partizani do të ndeshet në raundin e parë kualifikues të Ligës së Europës me Botevin e Plovdivit, një skuadër tradicionale e Bullgarisë.

Tirana do të ndeshet me hebrejtë e Makabit të Tel-Avivit, Skënderbeu me Sant Hulian (Julia) të Andorrës, Prishtina me Nërrkëpingun (Norrköping) suedez, Shkëndija e Tetovës me moldavët e Daça të Çisinaut.

Shorti i Ligës së Kampioneve:

Raundi i parë kualifikues

Víkingur (Ishujt Faroe)-Trepça ‘89 (Kosovë)
Hibernians (Maltë)-FCI Tallinn (Estoni)
Alashkert (Armeni)-FC Santa Coloma (Andorrë)
The New Saints (Uells)-Europa (Gjibraltar)
Linfield (Irlandë e Veriut)-La Fiorita (San Marino)

Raundi i dytë kualifikues

Grupi 1
APOEL (Qipro)-Dudelange (Luksemburg)
Žalgiris (Lituani)-Ludogorets Razgrad (Bullgari)
Qarabağ (Azerbajxhan)-Samtredia (Gjeorgji)
Partizan Beograd (Serbi)-Budućnost Podgorica (Mali i Zi)
Hibernians (Maltë) ose FCI Tallinn (Estoni)-Red Bull Salzburg (Austri)

Grupi 2
Sheriff Tiraspol (Moldavi)-Kukësi (Shqipëri)
Astana (Kazakistan)-Spartaks Jūrmala (Letoni)
BATE Borisov (Bjellorusi)-Alashkert (Armeni) ose FC Santa Coloma (Andorrë)
Žilina (Sllovaki)-FC København (Danikarkë)
Hapoel Beer-Sheva (Zirael)-Budapest Honvéd (Hungari)
Rijeka (Kroaci)-The New Saints (Uells) ose Europa (Gjibraltar)

Grupi 3
Malmö (Suedi)-Vardar (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)
Zrinjski (Bosnje e Hercegovinë)-Maribor (Slloveni)
Dundalk (Irlandë)-Rosenborg (Norvegji)
FH Hafnarfjördur (Islandë)-Víkingur (Ishujt-Farore) ose Trepça ‘89 (Kosovë)
Linfield (Irlandë e Veriut) ose La Fiorita (San Marino)-Celtic (Skoci)
IFK Mariehamn (Finlandë)-Legia Warszawa (Poloni)

Shorti i Ligës së Europës:

Raundi i parë kualifikues

Maccabi Tel-Aviv (Izrael)-Tirana (Shqipëri)
Kairat Almaty (Kazakistan)-Atlantas (Lituani)
Beitar Jerusalem (Izrael)-Vasas (Hungari)
Ordabasy (Kazakistan)-Široki Brijeg (Bosnje e Hercegovinë)
Crvena Zvezda (Serbi)-Floriana (Maltë)
Valletta (Maltë)-Folgore (San Marino)
Ventspils (Letoni)-Valur Reykjavík (Islandë)
St Johnstone (Skoci)-Trakai (Lituani)
Odd (NOR)-Ballymena United (NIR)
Shakhtyor Soligorsk (Bjellorusi)-Sūduva (Lituani)
Mladost Lučani (Serbi)-İnter Bakı (Azerbajxhan)
Chikhura Sachkhere (Gjerogji)-Altach (Austri)
Fola Esch (Luksemburg)-Milsami Orhei (Moldavi)
Partizani (Shqipëri)-Botev Plovdiv (Bullgari)
UE Santa Coloma (Andorrë)-Osijek (Kroaci)
Zaria Balti (Moldavi)-FK Sarajevo (Bosnje e Hercegovinë)
Bala Toën (Uells)-Vaduz (Lihtenshtajn)
VPS Vaasa (Finlandë)-Olimpija Ljubljana (Slloveni)
Connah’s Quay Nomads (Uells)-HJK Helsinki (Finlandë)
SJK Seinäjoki (Finlandë)-KR Reykjavík (Islandë)
Shirak (Armeni)-Gorica (Slloveni)
Zirä (Azerbajxhan)-Differdange (Luksemburg)
Vojvodina (Serbi)-Ružomberok (Sllovaki)
Slovan Bratislava (Sllovaki)-Pyunik (Armeni)
Rabotnicki (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)-Tre Penne (San Marino)
Glasgoë Rangers (Skoci)-Progrès Niederkorn (Luksemburg)
Domžale (Slloveni)-Flora Tallinn (Estoni)
Crusaders (Irlandë e Veriut)-Liepāja (Letoni)
Nõmme Kalju (Estoni)-B36 Tórshavn (Ishujt Faroe)
Levadia Tallinn (Estoni)-Cork City (Irlandë)
Dacia Chisinau (Moldavi)-Shkëndija Tetovë (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)
Levski Sofia (Bullgari )-Sutjeska (Mali i Zi)
Irtysh Pavlodar (Kazakistan)-Dunav Ruse (Bullgari)
Jagiellonia Białystok (Poloni)-Dinamo Batumi (Gjeorgji)
Željezničar (Bosnje e Hercegovinë)-Zeta (Mali i Zi)
AEK Larnaca (Qipro)-Lincoln (Gjibraltar)
Midtjylland (Danimarkë)-Derry City (Irlandë)
Dinamo Minsk (Bjellorusi)-NSÍ Runavík (Ishujt Faroe)
Ferencváros (Hungari)-Jelgava (Letoni)
Lyngby (Danimarkë)-Bangor City (Uells)
Trenčín (Sllovaki)-Torpedo Kutaisi (Gjeorgji)
Lech Poznań (Poloni)-Pelister (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)
Mladost Podgorica (Mali i Zi)-Gandzasar-Kapan (Armeni)
Videoton (Hungari)-Balzan (Maltë)
AEL Limassol (Qipro)-St Joseph’s (Gjibraltar)
Skënderbeu (Shqipëri)-Sant Julià (Andorrë)
Haugesund (Norvegji)-Coleraine (Irlandë e Veriut)
Stjarnan (Islandë)-Shamrock Rovers (Irlandë)
IFK Norrköping (Suedi)-Prishtina (Kosovë)
AIK (Suedi)-KÍ Klaksvík (Ishtuj Faroe)

Ndeshjet luhen në 29 qershor dhe 6 korrik

Raundi i dytë kualifikues

Partizani (Shqipëri)/Botev Plovdiv (Bullgari)-Beitar Jerusalem (Izrael)/Vasas (Hungari)
Željezničar (Bosnje e Hercegovinë)/Zeta (Mali i Zi)-Aik (Suedi)/Kí Klaksvík (Ishujt Faroe)
Haugesund (Norvegji)/Coleraine (IrlAndorraëAndorraë e Veriut)-Lech Poznań (Pol)/Pelister (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)
Apollon Limassol (Qipro)-Zaria Balti (Moldavi)/Fk Sarajevo (Bosnje e Hercegovinë)
AEK Larnaca (Qipro)/Lincoln (Gjibraltar)-Levadia Tallinn (Estoni)/Cosek City (Irlandë)
Brøndby (Danimarkë)-VPS Vaasa (Finlandë)/Olimpija Ljubljana (Slloveni)
Rabotnicki (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)/Tre Penne (San Marino)-Dinamo Minsk (Bjellorusi)/Nsí Runavík (Ishujt Faroe)
Kairat Almaty (Kazakistan)/Atlantas (Lituani)-Skënderbeu (Shqipëri)/Sant Julià (Andorra)
IFK Norrköping (Suedi)/Prishtina (Kosovë)-St Johnstone (Sco)/Trakai (Lituani)
Slovan Bratislava (Sllovaki)/Pyunik (Armeni)-Lyngby (Danimarkë)/Bangose City (Uells)
Panionios (Greqi)-Shirak (Armeni)/Goseica (Slloveni)
Hajduk Split (Kroaci)-Levski Sofia (Bullgari)/Sutjeska (Mali i Zi)
Stjarnan (Islandë)/Shamrock Rovers (Irlandë)-Mladá Boleslav (Republika Çeke)
Zirä (Azerbajxhan)/Differdange (Luksemburg)-Astra Giurgiu (Rumani)
Nõmme Kalju (Estoni)/B36 Tórshavn (Ishujt Faroe)-Videoton (Hungari)/Balzan (Maltë)
Maccabi Tel-Aviv (Izrael)/Tirana (Shqipëri)-SJK Seinäjoki (Finlandë)/Kr Reykjavík (Islandë)
Chikhura Sachkhere (Gjerogji)/Altach (Austri)-Dinamo Brest (Bjellorusi)
Aberdeen (Skoci)-Osedabasy (Kazakistan)/Široki Brijeg (Bosnje e Hercegovinë)
Valletta (Maltë)/Folgosee (San Marino)-Utrecht (Holandë)
Östersund (Suedi)-Galatasaray (Turqi)
Ferencváros (Hungari)/Jelgava (Letoni)-Midtjylland (Danimarkë)/Derry City (Irlandë)
Vojvodina (Serbi)/Ružomberok (Sllovaki)-Brann (Norvegji)
Mladost Lučani (Serbi)/İnter Baki (Azerbajxhan)-Fola Esch (Luksemburg)/Milsami Osehei (Moldavi)
Sturm Graz (Austri)-Mladost Podgorica (Mali i Zi)/ Gandzasar-Kapan (Armeni)
Crusaders (Irlandë e Veriut)/Liepāja (Letoni)- Shakhtyor Soligorsk (Bjellorusi)/Sūduva (Lituani)
Bala Town (Uells)/Vaduz (Lihtenshtajn)-Odd (Norvegji)/Ballymena United (Irlandë e Veriut)
Dacia Chisinau (Moldavi)/Shkëndija Tetovë (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë)-Connah’s Quay Nomads (Uells)/HJK Helsinki (Finlandë)
Gabala (Azerbajxhan)-Jagiellonia Białystok (Poloni)/Dinamo Batumi (Gjeorgji)
Ventspils (Letoni)/Valur Reykjavík (Islandë)-Domžale (Slloveni)/Flosea Tallinn (Estoni)
Trenčín (Sllovaki)/Torpedo Kutaisi (Gjeorgji)-Bnei Yehuda Tel-Aviv (Izrael)
Glasgow Rangers (Skoci)/Progrès Niederkosen (Luksemburg)-AEL Limassol (Qipro)/St Joseph’s (Gjibraltar)
Irtysh Pavlodar (Kazakistan)/Dunav Ruse (Bullgari)-Crvena Zvezda (Serbi)/Floriana (Maltë)
UE Santa Coloma (Andorra)/Osijek (Cro)-Luzern (Zvicër)

 

 

 

Comment

*