Lisa Milicaj, me plis në kokë, në Fjalimin Vjetor të Presidentit Trump

Nju Jork, 3 shkurt 2018 – Shqiptaro-amerikanja Lisa milicaj, ish këshilltare në një kanton të shtetit të Nju Jorkut, ishte e vetmja shqiptare që mori pjesë në Fjalimin e Përvitshëm të Presidentit amerikan Donald Trump në Kongresin amerikan, më 30 janar 2018.

Vajza e dy emigrantëve nga Kosova, Lisa Milicaj, veprimtare e komunitetit shqiptar, tërhoqi vëmendjen e pjesëmarrësve për mënyrën e veshjes.

Në fjalimin e përvitshëm të Presidentit, ku mori pjesë së bashku me kongresitin demokrat Eliot Engel dhe bashkëshorten Patty, si edhe me veprimtarin e njohur të komunitetit shqiptar, Harry Bajraktari, Lisa kishte vënë në kokë plisin e bardhë, simbol të Kosovës, dhe kishte bërë fotografi duke i bashkuar pëllëmbët e dy duarve, duke formuar kështu shqiponjën dykrenare, simbolin e e flamurit kombëtar shqiptar.

Lisa Milicaj e kishte tërhequr vëmendjen e opinionit, si edhe të vetë Presidentit Trump, edhe gjatë fushatës zgjedhore të tij për President. Për më se një vit, Presidenti Trump e kishte cituar në rrjetin social Tëitter mesazhin e saj që shprehte mbështetjen përkandidaturën e tij për president, pavarësisht prej kritikave të revistës konservatore amerikane “National Review”.

Revista sapo i kishte porositur republikanët që të mos gënjeheshin prej retorikës së manjatit të pronave të patundshme nga New York-u.

Lisa Milicaj ishte një nga mbështetësit e shumtë që reaguan në favor të kandidatit Trump, shkruante një vit më parë gazeta shqiptaro-amerikane “Illyria” në New York.

“Të them të drejtë nuk kisha dëgjuar kurrë për ‘National Review’, derisa ‘u përpoqën’ të deklarojnë luftë kundër jush. Pa merak, ju tashmë e keni votën time”, kishte shkruar Lisa Milicaj në Twitter.

Ky mesazh ishte cituar fjalë për fjalë nga Donald Trump. (r.m.)

One Response to “Lisa Milicaj, me plis në kokë, në Fjalimin Vjetor të Presidentit Trump”

Read below or add a comment...

 1. Fatbardh Doci SC says:

  PESHENDETJE-CONGRATULATION
  Gazeten Illyria
  TE NDERUAREN Ms.LISA MILICAJ!

  E nderuara dhe shume e respektuera patriote dhe
  intelektuale shquar.
  Shqiptar-Americans Ms.Lisa Milicaj.
  E Lexova Rrjesht per Rrjesht ne mes te rrjeshtave
  ne mes germave dhe mu duke sikur I pashe te gjitha
  femrate shqiptar nga lashtesia e sote Helene e Trojes,
  Kleopatren,TEUTEN,Mamicen,Donken ,per te
  Ardhur tek Shote Galicia.Shenjetorja,nobelistja.
  me fame boterorr Mother TERESA,Tefta Tashko,Nina Mula.
  Me nje shikimi visual duket sikur ke marr nga Pak karakteristika
  nga te gjtha (TANI PER TANI KETO MU KUJTUANE).
  NDAJ ME JU TE NJEJTIN MEDIM PER PRESIDETIN E USA.
  HONORABLE TRUMP, Ne fillim dyshoja se Ishin disa te rijnj,por
  cur filluan epitete ”ski eksperienc”,,.,”per usherin””,manjati” ,
  e cur ju versule nje tuf feremrash per ngacmime seksuale,kur
  ju vesulen te
  gjith is he…
  Democrats po por congress e la vetem.
  Ms Donald Trump Edhe pse I organizuan,Metigje te dhunshme nuke
  u dorzua
  Une diku kame bere nje ”moment” tek Illyria apo VO A,??ku kame thane:..
  “Edhe I Vetem Trim ne Lufte”.
  Eshte knaqesi e madhe dhe ndihemi Krenare e privilegjuare qe nje
  Zonje e rralle,
  Shqiptaro-American qe merrni pies ne nje forme shume te larte
  American Ku mbahet Fjalimi I pervitshem I Presidetit,konkretisht I honorable
  Mr Donald Trumpet.
  atit
  Ju sikur tju kishte pregatit ndonje stylists e Perkryer , ju kishte
  O’s ju shkonte pershtat,ma ato duare.. te kryqezuara qe formonte
  symbolic qe vine. nga lashtesia ?nga
  biri I shqipes Aleksandri I madh” Great Alexander ” qe me ushtaret e
  ti fliste ”nje gjuhe teeter (Prof.E.Kocaqi)- Gjuhen Shqipe.Qe nder
  shekuj vien Si :
  ”Nena e Gjuhve”,”Gjuha e Zotit”,”Thoti fliste Shqip”( proof.Xhuzepe
  Catapano) shkrimet e vjetra shpjegohen vetem ne etymology e gjuhen shqipe……

  Gjergj Kasrioti Skender beu” heroin yen kombetare,gjeniu,Shenjetori
  I ushqiptarve cur ngrit flamurin shqiptar ”te Arneries”ne bedenat e keshtjelles
  Legendary te Krujes me 28 nentor te vitit 1443 kishte marre
  simbolet e
  Aleksaandrit madh.dhe Pirros Epirite.
  Pyeta nje Arsimtare histories Shkollave te mesme (High school)
  ,A e ka formuare mire Shqiponjen??
  “‘
  Po tha,
  sikur ta kishte stamposure ne gjokes”
  Ma merre mendja edhe me Trupin elegant qe
  ke,ngjyrate kombinuara
  kpuci I bardhe
  ke qene Zonja me Shikura dhe e diskuture pa dyshim dhe me
  terheqse.
  Honorable Mr Eliot Engel eshte nje nje nder posonalitet me te
  Njohur
  Qe u del zote shqiptarve ne trojete shqiptar,, se bashku me
  bashkshorten shume te nderuare Ms Patty,ku nderlidhen
  dhe veprmtarine bisnesmeni shqiptaro-American Mr.Harry Bajraktari
  vBesojm se te tille Zonja e zotirinje te tjere do behen
  ambasadormte botes shqiptare jo vetem ne trojet
  Ku jetojn ne ballkam,por dh ne diaspor.
  Me urimet me te mira.
  Fatbardh Doc S.C.
  New York
  January 4-5.2018

Comment

*