Poezi nga Dila Gecaj

BOTA IME, PA TY

 

Në atë qytezë,nuk dëgjohët cicërrima e zogjëve,
Lotët e mij, ua kan vyshkur bukurinë dhe luleve,
Aty,ajri është marramëndës,mbretëron heshtja,
O ferr i zi,me zbrastësirë t’pa imagjinuar,më la nëna !

 

Kur arkivolin e nënës time,e leshuan pranë varrit,
Mua,zemër dhe shpirtë,më dridheshin prej tmerrit,
Sytë,dy burime t’shterrura,m’përqëndroheshin te ajo gropa…
Jam shtangur,kam ngrirë si akulli,zemra e ime copa copa !…

 

I thash n’heshtje : Lamtumirë nënë,o shpirti i shpirtit tim.
Tani e tutje,jeta ime pa ty,nuk ka lumturi,as kuptim,
Bota m’është rrënuar,më ka vdekur cdo shpresë ,
Po e shtyjë një ditë përtej tjetrës,n’rrugëtim me jeten e zezë !

 

 

 

SHLYEJE VIQIN, O VËLLA ….

 
Nesë ti o vëlla,rron në botën e jashtme,
Dhe akoma e mbanë mbiemrin me VIQ.
Shlyeje tani,se nuk është e pështatshmë,
Ka kohë që VIQI ,ka përfunduar në HIQ..

 
Shlyeje prapashtesen viq,nga mbiemri,
Se sot askush nuk të bën presion.
Këtheje mbiemrin siq e kishte i pari,
S’ia vlen ta mbash,nuk është emër i jonë !….

 

Ma tregoni një sërb,i cili e ka emrin sikurëse ne,
Apo që e don muziken dhe këngët tona,
I kemi armiq t’përbetuar,mbi këtë dhé,
Por t’fortë si celiku,i ka t’bijët nënë Shqiponja !

 

Dhe jo,nuk ka ,fatkeqësi më e madhe,
Për të gjitha ato fëmra,ish shqiptare,
Të cilat janë martuar,dhe zezuar,në Sërbi,
Flejnë me armiq,dhe lindin gjarpërinjë…..

 
Sa herë që ti përkëdhelin, ata gjakatarë,
Le ta dijnë ,se na i kan vrarë mbi 12 mijë shqiptar.
Le ti përkëdhelin,me duarë e tyre të ndyra,
S’ka dashuri me armiqë,moj gra t’pa fytyra !…

 

One Response to “Poezi nga Dila Gecaj”

Read below or add a comment...

 1. Fatbardh Doci says:

  Pershendsim per vargjet Ms.Dila Gecin kengetare,keneautore,artiste.
  Bukur shum bukur pershkruan mos cicerrimin e zogjve lidhur me
  Vyshkjen e luleve.Jeta rrjedh edhe pse kontradiktore.
  Vdekja e Nenes esht;tragjedi,por dhimbje me e madhe eshte kur
  nuke je prane ti japish lamtumiren e fundi te Ne ne qe te lindi,e
  rriti aq me teper cur ngelet e ve me rrire jetime.’vargjet poet I
  Thurin me mire
  Keshtu dhe Ms.Dila ja ka arrite delimit eshte shume
  e brengosore per lamtumiren e nenes saje shume te dashure.
  Ne nje te pa me ngushllim.
  Rreth ndarjes nga jeta duke treguare per emigrantet per
  mos mindsin e vajtjes ne varrim u shprehen njeri
  jame mjafte I merziture qe nuk u ndodha prane Ta
  perqafoja dhe ti thoja me bene hallall gjithshka
  nena,te ulesha ne gjunje e te puthnia dore qe
  me ledhatoje,lotete ngelen ne sy.
  Mr Dila I ka dhene lamtumiren,i ka hedh nje grusht dhe
  eshte shfajqesure.
  Por disa te tjer qe ishine ne te pame thane me ka vdek
  Baba,,tjetri die dy vllezer ,tierti nena e babaj me Kane
  vdekur,tjetri than une ne aeroportin e ”rinas” vllaj Ishte
  varrosure.
  D.K.
  pra emigracini rruga per te jetuare ka plote drama,tragjedi qe
  veshtire ti kaloshe.
  Ate Ku thote ”shlyeje viqin o vella” a edge kjo eshte nje trgjedi
  qe I ka ndodhur populit shqiptar ne Kosov por dhe atj ne mal te zi,
  ne sanxhak,bujanov,preshev,metvegje,krejte ne Macedonia,
  selanik,janin deri Prevze.
  Emrat I ndrrojn ne emigracion kush me hater e kushe me Zore
  .por sidoqofte Jane ne Presion.Greku nuke
  te mere ne pune pa ndrruare,emrine
  Por edhe ndrrimi emrite eshte fatekeqsi
  mesjetare,shqiptaret ne vendin e tyre ndrruan
  fene u konvertuan ne muscleman(pra ndrruan fen dhe emrin,
  shenja te humbjesn se idetitetit).
  Per shekuj ngalem mislimane por askush nun u kujtua ne v,
  1912 ti konvertonte ne katolik.
  Aqe me Keq,50 vjet u cduk Feja krejte,kishat,xhamit+kleriket.
  e Recizmi European eshte per shiptaret musliman.
  Jane muslimane.
  Ms.Dil, Perdor vargje lira,rimen,metaforen,mallengjimi,urretjen,
  patriotizmin,mallkimin per ceshtjen kombetsre,bene thirrje
  fjaqishme etj etj.
  Sentence
  Per bashkshortin e znj. Dial Geci –
  Mr. Mark Gecin,emrin ja kisha degjuar
  edhe pera’ democracies Si activists e patriot I ceshtjes
  kombetare,
  Por ne Vitet nentedhjet dhendri Gzim Necaj e vajza Aliona
  Necaj me dergojne letter, per Mark Gecin,nuk e njhja por
  vajtem ne hotel shumkatshin e njoftuan me telefone, me
  gjthe vajzen Anduenen hengrem nje drake pasi
  biseduem me shfaqi nje dishire jam me nje bisnesmen
  American medojm te punojm per serate.shume mire I thashe
  serat nga lexha(H.RRUSTAJ) deri ne Devin(th.xhumba)
  Jane diellore,shumica me uje me rrjedhje nga siper??.
  Mr.Markus:A mund te Na kongtaktoshe me ndonje persons ??
  .Po interesohem.Takova Prof dr Hysen Cobanin,ta Cilin e njifja
  s I specialist e kusde shume i mire I bujqesise,punonte shume
  studjontem shume,dinte shume gjuhe.Ishe drejtor I Institutit
  studimit perimeve patates .
  Ne fillimv. 90 u aktivizue ne
  processes demokratike.Nje det ne mengjes Vjen ne zyre
  .Une Mendoza per probleme shkencore.??
  Nuke me la ne siklet. Tha eshte krijuare partial republikane
  ne tirade dhe disa rrethe.Une duke te njohur natyren Mendoj
  dhe ju thash ne triopoj eshte F.D plote superlative te mdha
  .jo I thrash falleminderit e pelqej p.r. per programin qe ka por
  asnjera nuke ka vendosur pervproblemin kryesore ”Toka te
  shkojn tek pronari” Jo sipas ligite, ligjt te shfuqizohet.
  Gje qe nuke u be per proven atehere ase sot (v.2017).
  I kerkova takim pas viteve 90 ja spjegova i,pranoj te bisedonte
  .u takuam ne hotel,Hyseni fliste English s’ kishte ne voj per
  perkthim.Lane takim per nje diet tjter.une nuke e di si
  perfundoj biseda.
  Por Mr.Markun e kame takuare ne Diaspora ne
  mbledhje komunitetit esht aktiviste,njerimprezente modest
  I respektushem,studjone,njef politiken Nderkometare.
  Cifti Mark&Dila Geci jane shembull patriotike ne diaspore
  Urojm gjithe te mirate familjarishte.

  Prandver sapo filloj
  por lulet po I pengon,
  Sythet qendrojne ne fole,,,
  gati per gjelbrim e lulezim

Comment

*