Pse harrohet Çamëria Shqiptare?

Sali Bollati – 28 nentor

Duke ju përulur LYPSARIT DINAK GREK??!

 

Krahina e ÇAMËRISË SHQIPTARE, si Krahina më Jugore e Trojeve Etnike Shqiptare, është komanduar nga Mbretër e Kapedanë Trima( ose më Qartë VËLLEZËR KURAJOZË, siç I ka Falenderuar PRONJATËT dhe ÇAPARENJTË ish Udhëheqësi grek Kryengritjes më 1821)

Që nga lashtësia Pirro-Burri I Epirit Iliro-Shqiptar( po ashtu Aleksandri I Madh -I biri i Nanes Molose-Çame), e pasardhësi Legjendar Gj.Kastrioti -Skenderbe qe quante vehten me Krenari edhe Princ I Epirit; vazhduar me Kapedanët Pronjatë, Boçarenjë, Çaparenjë e në Mesjetë e Rilindje (Jo ashtu siç e quan vehten sot paria Tiranës);luftuan jo vetëm për mbrojtjen e Trojeve Shqiptare ; por edhe për mbrojtjen e Europes

Kur Kongresi I Berlinit me 1878 filimisht pranoi pjesa me e madhe e Trojeve Shqiptare të lejoheshin për tu zaptuar nga greket e serbet, Shqiptaret u Bashkuan ne Lidhjen e Prizrenit e te Prevezes duke treguar Krenarine dhe Forcen per te mos leshuar asnje pellembe te tokave Shqiptare

Në këto rrethana qarqet atdhetare përparimtare e radikale shqiptare vendosën ta kërkonin shpëtimin e tërësisë territoriale të atdheut jo te lufta kundër shovinistëve ballkanikë, as te qëndrimi pritës, por tek organizimi i kryengritjes së armatosur çlirimtare kundërosmane që do të çonte në shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë. Me këtë veprim edhe diplomacia evropiane do të vihej para një fakti të kryer.

Abedin Pasha Dino, Kyetar i Komitetit të Stambollit dhe delegat i Toskërisë (i vilajetit të Janinës). Duke mbrojtur platformën atdhetare të lëvizjes kombëtare, ai i ftoi të gjitha krahinat shqiptare që të bashkoheshin si një trup i vetëm për të mbrojtur mbarë atdheun nga rreziku i asgjësimit. Abdyli ndër të tjera tha: “Qëllimi i Kuvendit është që t’ua presim hovin armiqve të pashpirt, duke lidhur besën shqiptare dhe duke u betuar që t’i mbrojmë me gjak trojet që na kanë lënë gjyshërit dhe stërgjyshërit tanë”

Shqipëria siguronte tërësinë territoriale, duke përfshirë në kufijtë e saj edhe vilajetin e Janinës (Epirin), ndërsa Greqia hiqte dorë nga Epiri, por do të aneksonte pa luftë Thesalinë

Po të vijme dhe me afer kohe se sotme, po I kujtoj “parisë antishqiptare” te sotme qe me 3 Shkurt 1943 u formua Çeta Cameria me djemte e vajzat trime Came per te luftuar pushtuesit nazifashiste. Kjo brigate luftoi 56 dite ne gusht-shtator 1943(lufta e vetme frontale e UNÇ) duke mos I lene forcat gjermane te pushtojne Shqiperine nga ana e Çamerise se pushtuar nga Greqia

Ne ato kohera qeveria kuislinge e Greqise krijoi Battalionet e Sigurimit me ne krye Gjeneralin gjakatar famekeq N. Zerven per mbeshtetur forcat gjermane . Ishte po ky Zerve qe filloi masakrat, vrasjet tembi 2000 njerezve te pafajshem te moshuar dhe femije dhe debimin me dhune te mbi 40.000 Shqiptareve te Camerise qe nga 27 Qershori 1944 e deri me shkurt te 1945.

N.Zerva I shkruan më 1953, një miku dhe ish bashkepuntori të tijë në masakrat:

“I dashur Jani Dani, Bëjua të qartë njerëzve se ne e kryem detyrën që na ishte ngarkuar për spastrimin e atdheut nga çamët musulmanë, të cilët qëndruan 500 vjetë mbi qafë të helenizmoit, duke ja bërë të mundur malësorëve të zbresin në fushat pjellore e ti gëzojnë ato. Për këtë ta ndjejmë vehten krenarë

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo më kënaq mua, ashtu siç kënaq tërë shpirtrat helenë !”.

(S.Muselimi-Istoriko peripato ana tis Thesprotias”).

Po shkruaj pake se do ju mjafoi te “kuptoni” se Problemi I Çamerise Shqiptare nuk eshte per tu “mbajtur mend” por TE HAPET E TE DISKUTOHET PER TU ZGJIDHUR KONFORME LEGJISLACIONEVE NDERKOMBETARE TE DREJTAVE TE NJERIUT.

MOS VAZHDONI TE SHISNI DETIN, TOKËN DHE NDERIN E SHQIPERISE!1

Historia nuk do ju fale dhe as keni per ti gezuar pronat e shitura te Shqiptareve!

Sali Bollati -Shqiptar Çam.
Nje nga të paktët e mbijetuar te Genocidit të Shqiptareve të Çamësë

Comment

*