Shumë urime për shkrimtarin e shquar shqiptar, Naum Prifti

Ja disa nga urimet që të njohur dhe dashamirës po lënë me rastin e 85-Vjetorit të shkrimtarit në faqen e tij http://www.naumprifti.com/gbook.php

Rina dhe Naum Prifti u martuan si sot, 64 vjet më parë, në 27 korrik.

 

 

Sokol Kondi
I dashur Gjyshka,
Edhe 100 te tjera ne kete pervjetor te arte!
Shume nga ne, ne raste ditelindjesh apo fundviti, tek pushojme per nje moment te mendojme per te shkuaren, shpesh e kemi te veshtire te perkufizojme nje-dy arritje per te cilat do te ishim krenare. Eshte krejt ndryshe per ju! Arritjet tuaja i perkasin te ardhmes. Ju arritet t’i mposhtni vitet me krijimtarine tuaj duke u bere zeri i disa gjeneratave jo vetem ne atdheun tone, por kudo ku jetojne shqiptaret sot.
Ne shohim tek ju mendimtarin e urte qe nuk njeh kohe, rilindasin e shekullit XXI, punetorin e palodhur te ceshtjes shqiptare.
Ju uroj nga zemra shendet e jete te gjate, dhe krijimtari pafund!
Sokol

 

Zeri i Amerikes
Interviste

Esma Shyle Sulejmani
Inxhiniere, ekonomiste
Gezuar ditelindjen dhe te uroj edhe 100 vite te tjera, me Shendet, I Gezuar, optimist, hazmor e plot batuta.
Me Canen gjithmone e kujtojme kohen kur gjithe hare ia merrnim se bashku këngëve kolonjare dhe serenatave korcare. Ishim vertet nje grup per tu pasur zili, pasi syte dhe shpirti na ndrinin.
Veren e kaluar shkuam edhe ne Rehove, bashke me Juliken, pasi kishe deshire te shikoje shtepine ku je rritur nepermjet Julikes. Vendasit ishin shume mikprites.
Te pershendesim dhe perqafojme Esma dhe Cania.

 

Julika Prifti
Ma. Education

julika_1

julika_2

Mumin Jashari
Film Producer
Dokumentari per Naumin eshte shprehje kinomatografike e nje krijuesi pakufi si Naumi, sepse ai i perket Shqiperise, Kosoves, Presheves, Amerikës dhe krejt diaspores e trojeve etnike. Ai ka shkruar e krijuar per te gjithe shqiptaret, per te brezat e per te gjitha moshat. Te paçim baca Naum!

Urimi i familjes Jashari

 

Agron Alibali
Me urimet më të ngrohta për një krijimtari gjithaq të pasur e cilësore në letrat shqipe, dhe mbi të gjitha, për jetë të gjatë, plot shëndet, dashuri e gjallëri rinore!

 

Asllan Bushati
I nderuar miku im Naum Prifti. Me lejoni t’ju uroj nga zemra edhe 100 vite te tjera te lumtura. U kenaqa me shkrimin e Alfons Grishes dhe si koment kam shtuar:”
I nderuar Alfons. Me te drejten zakonore (kanun), por aq me teper me vleren e kohes qe jetojne, breznite e reja, gjykoj se me e vogla gje qe qytetarisht duhet te bejne per punen e brezave te me parshem, eshte te cfaqin respektin e mirenjohjen per to. Nje shoqeri e emancipuar, prijesit e saj, por edhe intelektuale te vecanten, duken nga ajo se ata nuk mbetet peng e kurtheve te se kaluares, por behen bartes dhe trase e shinave per lokomotiven e se ardhmes. Kete mendim une e shoh ne shkrimin tuaj kushtuar shkrimtarit, publicistit dhe vatranit te nderuar Naum Prifti.
Respekte.
Asllan Bushati

 

Mjaftime Dushallari
Asistent Profesor/Doktor
I nderuar zoti Naum,
Ndihem shume e gezuar qe Amerika e madhe me dha mundesine te njoh dhe te miqesohem me shume me nje njeri si Ju. Per mua jeni misherim i pozitives, i njeriut te thjeshte por me vlere te madhe, i njeriut te punes se palodhur dhe gjithmone te suksesshem. Ne figuren tuaj kombinohet njeriu i Mire me mjeshtrin e madh. E them me plot gojen dhe me bindje se jeni vlere e rralle e kombit shqiptar. Mirenjohje per gjithcka na keni lene. Ju uroj shendet te plote, jete te gjate dhe mendje gjithmone te mprehte! S’ka se si te jete ndryshe me ata vajza qe ke ti dhe me kujdesin e tyre te papare.

 

Mirlinda Angoni
reader
Me respekt te thelle ju uroj jete te lumtur e te gjate e sa me produktive me te gjithe te dashurit.
Me respekt
Mirlinda Angoni

 

Sulejman RUSHITI
Regjisor
Sigurisht që Naum Priftit i shkon v vetëm 7 Marsi si ditë e lindjes. Është Dita e dritës dhe diturisë, që i rrezaton Naumi. Naumi, pa titull xha ose bac sepse është djaloshar! Gëzuar!

 

Danny Lowit
PhD USA
For decades of my earlier life I had, for whatever reasons, longed to go to Albania, but was never allowed to do so. The privilege of visiting your stories about those years somehow helped me reach that Albania you would eventually leave. The only road I could take to get there was through the words you chose to bring your thoughts to light. And if not for your voice, what could I have ever discovered and learned about that time? Thank you for letting me travel there.
On the auspicious occasion of this day, may I express my appreciation and gratitude to you and wish you a wondrous 85th birthday, and many more.

 

 

Name: Rea Lynn K

Title: Granddaughter

ODE TO YOU

How does one approach greatness?

Many would not be able to answer

How does one know greatness?

Is it a name? Is it a gift?

Most people would not know it

but I, for one, know a man of greatness

It is YOU!

Greatness begins with ‘G’ for grandfather,

gifted and generous

Your writing brings the words of veracity

No one has a grandfather like I do

Blessed am I to have you in my life

I wish to follow in your footsteps,

I would wish for that to be my fate!

 

 

Name: Roland Gjoza

Title: Shkrimtar

Gezuar Ditelindjen, Naum i dashur! 85 vite djaloshare!

Njeriu qe ndiqte kuajt,

njeriu qe ndiqte miqte dhe vinte ne Fresh Pond

per nje kafe dhe per nje fjale te ngrohte.

Eshte njeriu pa moshe i ngecur diku ne rinine e perjetshme.

Keshtu mbetsh, mik!

Fati dhe muza befshin mrekulline edhe me 100 vjetorin tend qe atdheu indiferent, te ktheje syte nga pena e vertete dhe te pakten, t’i jape hakun. Meriton shume e shume me teper.

 

Name: Kristaq Dhamo

Title: Regjisor

Gezuar Ditelindjen, i dashur Naum

Ti bashkon ne nje ate cka nuk ndodh shpesh: talentin si shkrimtar dhe miresine e njeriut te mire e te heshtur.

 

Name: Barry Farber

Title: Radio Host

He knows all and brags about it not at all! Naum is much too modest for his achievements of the mind. I’m just as proud as I can be to have befriended Naum Prifti and how happy I am to salute him on this great birthday.!

Naum and I have rejoiced together and lamented together. We have enjoyed the steaks he called “sizzlers” at a small Arab restaurant on Broadway and we’ve enjoyed the Italian cuisine at many places as well as the Turkish cuisine which was “home cooking” to Albanians for almost four hundred years. We have laughed together when a newcomer was born into the family them and we have cried together when a dear one departed prematurely!

Naum fathered three of the most beautiful women. I’m close behind with two. I don’t think there lives a better “family” man who loves his clan to the same magnificent level as Naum Prifti. And I’m so proud Naum Prifti has welcomed me into his wonderful family.

“Happy Birthday” just doesn’t quite seem to do it. It will have to do until somebody invents a more proper way to celebrate this giant, this king!

 

Name: Abdullah Zeneli

Title: Shtepia Botuse Gjon Buzuku

7 marsi, Dita e Mësuesit, kjo ditë e shënuar e kulturës dhe arsimit shqiptar përkon sivjet edhe me 85-vjetorin e lindjes së njërit nga shkrimtarët tanë më të dashur, madje edhe nga më të vegjlit. Shkrimtar i heshtur, punëtor i palodhshëm, tani kalon vitet e pleqërisë së thellë në Nju-Jork të SHBA-ve, por edhe pse është aq larg duhet ta kujtojmë, ta nderojmë dhe respektojmë, duke e shënuar këtë përvjetor të paktën me disa fjalë, një nder që duhet t’i bëhes secilës penë kontribuese për pasurimin e fondit letrar shqiptar.

Personalisht e njoha vonë, më shumë pas Kosovës së çliruar, sidomos në vitet 2000-2005, kur takoheshim më shpesh në Prishtinë, në raste përurimesh, si “Net kosovare” të Adem Istrefit (Buzuku, 2000), të librave të vetë Naumit: librit me tregime e novela “Yjet ndritin lart” (Dukagjini, 2002) dhe librit vëllimor me shënime udhëtimi, kujtime, portrete e ese “Midis dy kohësh” (Buzuku, 2005). Në ndërkohë si mes i artë i viteve 2000-2005 do të qe viti 2003, kur pas vizitës Kosovës më 2002 nga vëllezërit Peter dhe Naum Prifti kulmoi dhe me botimin e librit “Mozaik shqiptar” (2003) ku përfshihet publicistikë, portrete, studime, recensione dhe pjesë teatrale të Peter Priftit (1924-2010), një libër fort i dashur për mua nga kolana e Botimeve Buzuku, e cila ka në proces botimi edhe librin e shkrimeve të tjera të Peter Prifit, lënë në dorëshkrim: “Kosova, Shqipëria, Diaspora”, përgatitur nga Naum Prifti.

Në vitin 2012 do të realizohej një film dokumentar kushtuar 80-vjetorit të lindjes së Naum Priftit, i cili pati dhe një premierë botërore edhe në Prishtinë në kinemanë ABC, që u ndoq me interesim nga shikues të shumtë, miq dhe adhurues të veprës së Naum Priftit.

Pa dyshim se shumë vepra do të depërtonin edhe në Kosovën e fundviteve ’60, kur do të shënohej 500-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu dhe ndër to edhe “Legjenda dhe rrëfime për Skënderbeun”, libër emblematik aq i dashur për secilën moshë gjithë deri më sot, por edhe libër që do të mbetet në thesaret e letërsisë shqiptare.

Kur po sistemohej cikël pas cikli libri “Midis dy kohësh”, m’u tek t’ia kërkoja në cilësinë e botuesit një bibliografi botimesh, e cila do ta pasuronte librin, që po merrte formë thuaja antologjike. Mbase edhe për habinë e vetë autorit, bibliografia doli shteruese me thuaja 100 njësi apo zërash ku përfshihet një shumësi titujsh, vepër e krijuar ngadalë-ngadalë por që rezultoi të jetë madhore: 17 vëllime me tregime, 13 vëllime me novela dhe vëllime me tregime për të rinj, 20 vëllime me përralla, 6 drama apo komedi, 6 drama, komedi për të rinj apo pjesë për kukulla, 14 skenarë filmash artistikë dhe vizatimorë, 3 përkthime (do veçuar kryevepra botërore për fëmijë “Princi i vogël” i Antoin de Saint Exuperi), 4 vëllime biografi, shkrime publicistike apo studime dhe dhjetëra tekste shkollore.

Akademiku Jorgo Bulo (1939-2015) do të shprehej për Naum Priftin:

“Naum Prifti – një jetë e tërë kushtuar lëvrimit të fjalës shqipe – e gjen veten në kulturën shqiptare një prej protagonistëve të saj, me një vepër që i ka qëndruar kohës, e bukur, e papërdhosur dhe e shëndetshme.

Tregimtar, novelist, dramaturg, eseist, shkrimtar për fëmijë, Naum Prifti erdhi në këtë botën tonë shqiptare si një zë i veçantë dhe i sinqertë, me një shpirt të qashtër, me një stil lirik e me një prozë që rrjedh e shpenguar si burimet e Kolonjës.”

Urimet më të sinqerta Naum Prifti, paçi shëndet e potencë krijuese edhe 100 vjet!

 

 

Gazeta “Illyria” e uron me këtë rast shkrimtarin Naum Prifti  dhe e falenderon për kontributin e tij të vyer në vite

One Response to “Shumë urime për shkrimtarin e shquar shqiptar, Naum Prifti”

Read below or add a comment...

  1. ekotova says:

    I nderuar z. Naum!
    Jam duke dëgjuar rastësisht intervistën tuaj në “Zërin e Amerikës”
    Dua t’ju uroj, edhe pse me vonesë, jetë të gjatë e të këndshme në mes të familjes tuaj kaq të dashur, dhe e cila më ka pritur e më ka përcjellë në çastet e para dhe në emocionet e para të mia në tokën shqiptare, në aeroport… në një mbrëmje të shumë vjetëve më parë. Dhe në qoftë se nuk do t’ju kujtohet emri im, po ju ndihmoj me titullin e një tregimi tuajin, “Ndjekësi i kuajve”, që më kish hyrë në zemër dhe që e kam përkthyer në gjuhën time me shumë përkushtim. Urimet më të përzemërta juve dhe gjithë familjes, veçanërisht Elës dhe Kolit.

Comment

*