Teliti: Rama paguan 500 mijë euro për inceneratorin që nuk ekziston

Tiranë, 24 qershor 2020 – Drejtori i kabinetit në Partinë Demokratike, Dorian Teliti, u shpreh se “me Edi Ramën në krye të qeverisë, abuzimi me paratë e shqiptarëve nuk ka të ndalur”.

“Gjithçka është për klientët, asgjë për qytetarët. Inceneratorët janë modeli më korruptiv i kësaj qeverie. Janë shembulli sesi ata punojnë për të mbushur xhepat e tyre dhe të disa klientëve, me të cilët pasurohen. Qeveria i ka paguar vetes dhe bandës së tij tek inceneratori i Fierit rreth 500 mijë euro vetëm dje. Janë gjysmë milioni euro për 5 njerëz, ndërkohë që për qytetarët nuk ka më asnjë ndihmë tjetër. Për vete marrin 500 mijë euro me një dorë, qytetarëve në ditën e tyre më të keqe i pagoi mesatarisht nga 10 euro dhe as nuk ka ndërmend të shtijë asnjë qindarkë më shumë. Vendimi për të vazhduar pagesat miliona euro për inceneratorë që nuk ekzistojnë është kriminal. Deri tani, për inceneratorët e Elbasanit, Fierit dhe Tiranës janë paguar 9,1 milionë euro nga taksat e shqiptarëve. Çfarë përfitojnë qytetarët prej tyre? Asgjë! E gjithë kjo vjedhje dhe abuzim po ndodh kur ekonomia është realisht në recesionin më të madh të 30 viteve të fundit, kur të ardhurat në arkën e shtetit janë në pikën e tyre më të ulët dhe kur borxhi publik vazhdon të rritet me ritme marramendëse”, tha Teliti.

“Vetëm ditën e djeshme, 1568 familje nuk patën mundësi të merrnin pagesën 40 mijë lekëshe, pasi paratë e tyre shkuan në xhepat e Inceneratorit të Fierit, duke e paguar këtë të fundit me 510 mijë euro nga paratë e taksapaguesve. Duke i paguar vetes në një dorë gjysmë milioni euro për inceneratorin që nuk ekziston, qeveria ka marrë vulën e turpit të  “kap ça t’kapësh” disa muaj përpara largimit. Edi Rama do të mbahet mend si kryeministri që theu çdo rekord për falimentimin e bizneseve, për mbylljen e dhjetëra mijëra vendeve të punës, si kryeministri që ka abuzuar miliona e miliona euro dhe pasuri të tjera, duke u rritur taksat shqiptarëve. Me Edi Ramën ka vetëm varfërim, prandaj ne duhet ta ndryshojmë këtë gjendje për t’i dhënë vendit një qeveri që nuk punon për pasurimin e kryeministrit dhe të një grushti pushtetarësh, oligarkësh e kriminelësh, por për mirëqenien e shqiptarëve”, shtoi Teliti.

(A2 News.com)

Comment

*