Uldedaj shpallet kampion bote në WBO Junior

Tiranë, 16 dhjetor 2018 – Boksieri i ri shqiptar Jurgen Uldedaj u shpall Kampion Bote në versionin WBO Junior të boksit, pasi mposhti argjentinasin Nikolas Leandro Arganaraz , në ndeshjen e zhvilluar në sallën “Feti Borova” të Parkut Olimpik të Tiranës.

Djaloshi 21-vjeçar nga Lezha, zhvilloi një ndeshje të madhe përballë rivalit argjentinas, që duhet theksuar se ishte gjithashtu një boksier mjaft i përgatitur.

Pas plot 10 raundesh, Jurgen Uldedaj u shpall fitues i ndeshjes dhe njëkohësisht kampioni i ri i botës, falë vendimit të gjyqtarëve, që i dhanë më shumë pikë djaloshit lezhjan.

Kjo ishte ndeshja e 9 e Jurgen Uldedajt në boksin profesionist. Ai i ka shënuar po kaq fitore dhe nuk e ka ndjerë ende shijen e humbjes.

(Top Channel)

Comment

*