Zvicra mbron Shaqirin e Xhakën, nuk sheh arsye për dënim nga FIFA

Bernë, 24 qershor 2018 – Federata e Futbollit e Zvicrës (FFZ) i ka marrë në mbrojtje dy futbollistët e përfaqësueses së saj, shqiptarëve Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, për shprehjen simbolike të përkatësisë së tyre kombëtare gjatë ndeshjes me Serbinë.

FFZ e cilëson si “reagim spontan” festimin e golave të Shaqirit e Xhakës, të cilët formuan me pëllëmbë shqiponjën dykrenare, prandaj nuk sheh arsye për ndëshkimin e këtyre dy lojtarëve nga FIFA.

“Nuk presim ndonjë ndëshkim nga FIFA”, ka thënë Klaudio Susler, përfaqësues i FFZ.

Ai ka thënë se ky ishte një reagim spontan dhe jo një mesazh politik, siç përpiqet ta intepretojë Serbia.

Prandaj FFZ nuk pret kurrfarë sanksionesh nga FIFA.

“Nuk mund as të paramendoj se (Shaqiri e Xhaka) do të ndëshkohen me ndalesë”, ka thënë sekretari i përgjithshëm i FFZ, Aleks Misher.

Ai ka bërë të ditur se futbollistët shqiptarë që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës janë paralajmëruar që në të ardhmen të mos festojnë duke e bërë shqiponjën. (r.m.)

One Response to “Zvicra mbron Shaqirin e Xhakën, nuk sheh arsye për dënim nga FIFA”

Read below or add a comment...

 1. Fatbardh Doci S.C. says:

  Po pse perkdhelet Serbia???
  Sorbet bejne tre gishta??
  A I keni shikiar skusdrat myslimane qe

  Ulen e falen,puthin token,
  Kjo eshte nje lutje
  PO SIKUR NESER TE HAPIN KRAHET E
  IITOJN SHQIPEN ???
  Nje gszetare shqiptar ne mesh te moskes ka shpalos flamurin shqiptar ,ne Kuzan etj
  askush nuke I ka theme gje.
  Kampionati boterore eshte ”festival” boterore,i miqesie,keng e valle nga e gjth Bota.
  Russia
  Deri tani
  Ska manifesture nackionalizma.
  TE GNTHA VALLET SHQIPTARE JANNE ME FLAMURIn
  E PRINCIT,MBRETIT,BURRIT SHTETIT,diplomatit,
  KAMANDANTIT ,GJENIUT USHTAREK Gjargj Kastrioti
  Swederbeu qe mbrojti Arberin -shqiperin per 35 Viet
  Shqiptar nuke Kane fake qe Papa Vatikanit I than e quajti
  “‘Athlete of Christ”,”shpetimtre I christianizmit europjan”,dijetare e Kane
  Quajture”last hero I christjanizmit”
  Nuke I theksuam per politely por Edie Gjergj Kastrioti ka qene sportiest,
  Sh’pata e tij e gjate due e render tregon per nje stet te fjqishem.
  Prandaj she Zvicrra sheet democratic ka zgjedh shqiptar
  Ne elitarin ne kampionatin boterore futbollite,qe me te vertex shkeqyen
  Me gloat fantastic qe shenuane.
  .
  Shqiponja dy krenare me flamurin kuq zi,shqiptareet e mbajne ne
  fests,dasma,dite zije,perkujtimore,ne shetitje e kudo.
  Federate zvicerane I themi qeverise,,popullit,fadaratave zvicerane,
  Qe Jo vetem shqiptaret ne shqiperi,.
  Kosov,mal te zi,serbi,maqedoni Cameri e kudo ne diaspora,
  edhe ne USA.-Amerike kemi qene me ju me medje e me
  zemer,ndofta me forte se kushdo je mi Luture per te fituare zvjicra.
  (Mendova se TV. mund ti ndodhte ndonje difet gjat transmetimithelbete Russia large,
  DHe parallel me t
  TV..e kosoves e TV.tiranes Ladha compjuterin.Binin telefonata
  nga dashamirsit per sportin e regjistrova qe po shof Zvicren e
  Dashure qe te fitojne & Edhe bite e Arteries)) duke shikire,me gjthe I demure, me shame qendrova ne kembe,me dukej sikur I Medora die I entusiasmoja Si skudre e
  admirushme duke thene ec djsthtas Paso gjuaje,mos mort zote,bravo etj etj
  I kame ndjek edh disa kanale tjra TV por Si spiked I rt.kosovess nuke ka
  Transeture asevanglia,rusia,meksika,brazili,per kuroozite degjojeni Si shkon zero intije ne kupen e qellit
  Kosovar e zvicrrra duet Ta lavdroojne.kur u shenusan golat
  zviceran,syte me late Na u ambushed nga
  gezimi .
  Kudlovfestebne shqiperi bllokim eeugesh.
  Merits eshte e zvicres e shtetit,’populli zviceran qe I strehon
  Punson I trajton mire,ateher ka zotesia e sportistve shqiptare
  shperthejne,.
  Urojjm skudres dinitoz- elitare zviserane te fitojn kampoionatin
  Boterore te futbollit Russia 2018.
  Gjth te emirate
  Veis Belliu
  Doktor I shkencave
  Prof. Mujarrem Dika
  Fatbardh Doci
  Scientific Collaborator
  New York
  June 25,
  1 am

Comment

*